eReport.sk
Eduard Chmelár, politický komentátor, historik a poradca premiéra Roberta Fica. Zdroj: FB / Eduard Chmelár

Chmelár rázne a na plné ústa: Takú nekompetentnú opozíciu sme ešte nemali


Súčasnú slovenskú opozíciu tvoria najmä parlamentné strany Progresívne Slovensko, liberáli z SaS, kresťanskí demokrati z KDH a Matovičovo hnutie Slovensko, ku ktorým sa z plných pľúc pripájajú nielen Demokrati vedení Jaroslavom Naďom, ale aj Veronika Remišová a je strana Za ľudí ktorá je najmä jej zásluhou už takmer bez ľudí, a tak sa ukrýva pod pláštikom Matoviča a jeho hnutia. Na porazenie koalície troch strán Smer-SSD, Hlas-SD a SNS však ani tento šesťstranový zlepenec nestačí.

Opoziční „experti“ zotrení na dva takty

Opozícia je z vývoja na Slovensku po predčasných parlamentných voľbách už nešťastná, pretože prehrali nielen tie, ale aj následné prezidentské, ba dobre to s nimi nevyzerá ani pred tými do Európskeho parlamentu. Ľudia totiž už pochopili, kto to s nimi myslí vážne, a tak opoziční krikľúni a „škodiči“ Slovensku ťahajú stále za kratší koniec.

A to napriek mohutnej finančnej a politickej podpore zo západu. V statuse celú situáciu zhrnul Eduard Chmelár, politický komentátor, historik a poradca premiéra Roberta Fica, ktorý hneď v úvode napísal jasné zdôvodnenie, prečo koalícia stále vyhráva: „Takú nekompetentnú opozíciu sme ešte nemali.“

Je vyslovene desivé, keď „strana odborníkov“ posiela do debát „expertov“, ktorých dokážu koaliční politici zotrieť na dva takty.

Eduard Chmelár, politický komentátor, historik a poradca premiéra Roberta Fica

Opozícia je podľa Chmelára v každej demokratickej krajine dôležitou súčasťou systému, a ako taká nemá len kontrolnú funkciu, ale jej úlohou je aj ponúkať alternatívy a podieľať sa na budovaní štátu. „Súčasná opozícia však nespĺňa ani minimálne nároky na kompetentnú opozíciu. Je vyslovene desivé, keď „strana odborníkov“ posiela do debát „expertov“, ktorých dokážu koaliční politici zotrieť na dva takty,“ posmešne konštatuje politický komentátor, podľa ktorého je znepokojujúce, že opozícia nedokáže ponúknuť žiadnu sľubovanú „víziu“, ba ani len konštruktívny návrh.

Jarmočné kodkodákanie v priamom prenose

„Nič, len suterénne urážky, hysterické škriepky a neprimerané reakcie, pri ktorých už dávno stratili zmysel pre mieru. A je odporné, keď sa ani netaja tým, že kandidujú do Európskeho parlamentu s jediným cieľom: preniesť vnútropolitické spory na európsku úroveň,“ prízvukuje Chmelár ktorý vzápätí priznáva, že si zo záznamu pozrel diskusiu kandidátov do europarlamentu na TA3, pričom zostal v nemom úžase. „Ospravedlňujem sa za výraz, ale toto nebola politická polemika, toto bolo jarmočné kotkodákanie, kotkodákanie o to hlasnejšie, o čo menej rozumeli tomu, o čom hovoria. Až ma z toho hlava rozbolela,“ nekompromisne zhodnotil politický komentátor.

Ospravedlňujem sa za výraz, ale toto nebola politická polemika, toto bolo jarmočné kotkodákanie, kotkodákanie o to hlasnejšie, o čo menej rozumeli tomu, o čom hovoria.

Eduard Chmelár, politický komentátor, historik a poradca premiéra Roberta Fica

„Neviem, kde stratila Veronika Ostrihoňová Cifrová zdravý úsudok a či ho niekedy mala, ale ak bude nabudúce niekoho z koaličných politikov obviňovať z deštrukcie RTVS, mal by jej pripomenúť, ako ju opúšťala: esemeskou, deň pred výrobou a vysielaním relácie, oznámila vedeniu, že odchádza do politiky. Tomu sa v slušnej spoločnosti ešte stále hovorí chrapúnstvo, ale Machajov manažment s tým zjavne problémy nemá, inak by jej dal vzniknuté škody k náhrade,“ nedáva si Chmelár pri svojej kritike servítku pred ústa.

Dve dámy sa bavili o niečom, čomu nerozumejú

Osobitnou kapitolou je podľa neho strašenie progresívcov, že Smer-SD chce vyviesť Slovensko z EÚ. „Je to čistá absurdná lož, dokonca aj keby to niekto chcel, po brexite je vystúpenie z Európskej únie ťažšie ako kedykoľvek predtým. A keďže nikto z relevantných politických strán nechce odísť z EÚ, opakovaný slogan PS „Udržíme Slovensko v EÚ“ je v tom lepšom prípade vykopávanie otvorených dverí, v tom horšom ťažká demagógia.

Je dosť deprimujúce, že po dvadsiatich rokoch nášho členstva v EÚ dokážeme viesť diskusiu o únii iba v primitívnom móde, či ste za alebo proti nej. Na túto plytkosť verejnej diskusie sme už veľakrát doplatili. Vyplýva z nej to jediné: nemáme žiadnu stratégiu, ako by malo vyzerať naše miesto v EÚ,“ vysvetľuje historik.

V koho mene naši progresívni lotri podporujú Zelenského juntu, aby pochytala utečencov ako zajace a nahnala ich na front na takmer istú smrť?

Eduard Chmelár, politický komentátor, historik a poradca premiéra Roberta Fica

Vrcholom všetkého mysliteľného v politickej debate však bolo podľa Chmelára vysvetľovanie základného problému v ukrajinskom konflikte, v ktorom sa dve kandidátky – Veronika Cifrová Ostrihoňová a Jana Bittó Cigániková – utopili ako dva kamene hodené do vody.

„Braňo Ondruš z Hlasu-SD sa spolu s Erikom Kaliňákom zo Smeru-SSD snažili vysvetliť obom dámam, že vyzbrojovanie Ukrajiny v tejto fáze nemá absolútne žiaden zmysel, pretože Ukrajina na ďalšie boje, ale aj obsluhovanie sofistikovanej vojenskej techniky nemá dosť vojakov.

Obaja koaliční politici sa ich spýtali, či chcú protiprávne chytať utečencov ako to prisľúbili Poliaci a Česi. Obidve političky odpovedali, že to robiť nechcú, chcú iba posielať zbrane a muníciu,“ vracia sa k relácii na TA3 Chmelár.

Ukrajinec: Nie som zradca, ale nechcem zomrieť

„Na otázku, pre koho, odpovedali, že pre tých, čo tam majú. Na opätovné trpezlivé vysvetľovanie, že už tam nemajú nikoho navyše, nervózne kričali, že to je jedno, treba posielať náboje. „Pre prázdne tanky?“ spýtal sa začudovane Erik Kaliňák. Na to obe dámy podráždene odsekli, že to nie je naša starosť..,,“ pripomenul Chmelár čo „skvelé“ predvádzali Cifrová Ostrihoňová a Bittó Cigániková v televíznej debate.

Chmelár opísal aj osobnú skúsenosť z Galanty, kde žije skupina ukrajinských utečencov, pričom jeden z nich, ktorý si v meste otvoril reštauráciu, mu povedal: „Nie som zradca, ale nechcem zomrieť.“ Aj preto sa Chmelár pýta: „V koho mene naši progresívni lotri podporujú Zelenského juntu, aby pochytala utečencov ako zajace a nahnala ich na front na takmer istú smrť?“

V súčasnosti je už vojenská situácia beznádejná a Ukrajine nedokáže nikto pomôcť.

Eduard Chmelár, politický komentátor, historik a poradca premiéra Roberta Fica

Politický komentátor vzápätí pripomína, že len nedávno vysoko postavení ukrajinskí dôstojníci varovali pred zrútením ukrajinskej obrany na fronte všade tam, kam Rusko smeruje ofenzívu. Podľa nich je v súčasnosti už vojenská situácia beznádejná a Ukrajine nedokáže nikto pomôcť, pretože neexistujú vyspelé technológie, ktoré by boli schopné kompenzovať čoraz väčšiu masu vojsk, ktorú Rusko na Ukrajinu posiela.

„Takéto technológie nemá nielenže ukrajinská armáda, ale v dostatočnom množstve ich nemá ani Západ. V súčasnosti je to už iba ukrajinská odvaha a chyby ruských generálov, ktoré by mohli zmeniť dynamiku na fronte, Ale všetci vedia, že húževnatosť obrancov a spoliehanie sa na ruské chyby nie sú žiadnou stratégiou,“ upozorňuje poradca premiéra Fica.

Kde zoberie Ukrajina pol milióna vojakov?

Odvolaný šéf ukrajinskej armády generál Zalužnyj podľa Chmelára nedávno varoval, že zbraňové systémy sa veľmi rýchlo stávajú nadbytočnými. „Naša mediálna propaganda vám povie, že napríklad riadené strely SCALP boli veľmi úspešné, ale už vám nepovie, že takto úspešne sa dali používať iba krátko, pretože Rusi sa neustále učia, zdokonaľujú a maximalizujú dopad svojej početnej prevahy.

Napríklad stíhačky F-16 potrebovali Ukrajinci v lete minulého roka, napokon však budú dodané až v lete tohto roka, kedy už nebudú také efektívne. Prečo? Lebo Rusi sa im naučili čeliť,“ konštatuje politický komentátor. „V posledných mesiacoch sme zaznamenali, že Rusi odpaľujú zo severu Krymu rakety, ale bez výbušných hlavíc. Dlho sme nechápali, prečo to robia.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Kde sú Slováci a Slovenky?
  2. Čaputovej priorita Ukrajina?

Dnes to už vieme. Merajú vzdialenosť. Rusko si vypočítava, kde bude najefektívnejšie rozmiestniť svoje raketové a radarové systémy S-400, aby maximalizovali oblasť, ktorú môžu pokryť na zameranie stíhačiek F-16 tak, aby ich udržali čo najďalej od frontových línií a ruských logistických uzlov,“ vysvetľuje Eduard Chmelár sťa by vojenský expert, aby na samý záver dodal: „Zalužnyj už v decembri minulého roku prízvukoval, že ak chce mať Ukrajina aspoň teoretickú šancu udržať sa, bude potrebovať najmenej 500 000 mužov navyše. Kde ich však vziať, keď Ukrajinci už nechcú bojovať?“

Zdroj: FB / Eduard Chmelár

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Chmelár rázne a na plné ústa: Takú nekompetentnú opozíciu sme ešte nemali

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne