Deti, ktoré sa narodili pred ukončeným 37. gestačným týždňom tehotenstva sa považujú za predčasne narodené. 17. november je Svetový deň predčasne narodených detí. Jeho cieľom je zvýšiť povedomie o živote, problémoch a výzvach, ktorým tieto deti a ich rodiny čelia.
Náročný štart do života
Hoci počet predčasných pôrodov klesá, každoročne sa na Slovensku narodia stovky detí predčasne. Tieto deti majú nízku pôrodnú hmotnosť, ich orgány a sústavy nemusia byť ešte úplne vyvinuté. Aj preto trávia prvé dni a týždne svojho života v inkubátoroch, odkázané na nemocničnú starostlivosť a prístroje, ktoré podporujú životné funkcie. Tieto deti často sprevádzajú rôzne zdravotné komplikácie počas celého života. Na to, aby dohnali svojich rovesníkov neraz podstupujú rôzne náročné liečby, terapie a rehabilitácie. Mnohé sú postupne celkom bez zdravotných následkov. Stojí za tým vysoko odborná starostlivosť a nekonečná opatera a láska rodičov. Pre nich je táto situácia tiež veľmi náročná.
Svetový deň predčasne narodených detí
17. november je svetový deň predčasne narodených detí. Vznikol preto, aby sa zvýšilo povedomie o živote predčasne narodených detí a jeho úskaliach. Purpurová farba je symbol solidarity a spolupatričnosti. Pri tejto príležitosti sa mnohé inštitúcie a ikonické stavby na Slovensku aj vo svete rozsvietia na purpurovo.
Na Slovensku funguje občianske združenie Malíček, ktoré sa venuje pomoci rodinám s predčasne narodenými deťmi. Ich činnosť je rozmanitá. Spolupracujú s neonatologickými pracoviskami po celom Slovensku, vrátane Trnavy. Rodičom poskytujú odbornú pomoc a podporu, pomáhajú tiež s vybavením v nemocniciach, aby mali predčasne narodené deti a ich rodičia čo najlepšie podmienky. Dôležité je tiež zdieľanie skúseností a rôzne edukačné aktivity. Prostredníctvom OZ Malíček môžete aj vy pomôcť predčasne narodeným deťom a ich rodinám či už finančne alebo dobrovoľníckymi aktivitami.
Zdroj: eReport Trnava
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Svetový deň predčasniatok