eReport.sk
Šéf Klubu 500 Vladimír Soták Foto: tasr

Soták o konci priemyslu: Narobíme skleníky ako baníci v Handlovej. Okolo hál natiahneme šnúry na fazuľu

Šéf Klubu 500 Vladimír Soták, ktorý je známy svojou tvrdou kritikou vlády a viacerými kontroverznými vyjadreniami proti myšlienkam hlavného prúdu si myslí, že priemysel na Slovensku dlhodobo nedostáva dostatočnú podporu od politikov a to v rôznych oblastiach. Ľudia si podľa neho poradia aj bez plynu, no bolo by to veľmi náročné a Slovensko by sa malo snažiť o také podmienky nákupu, aké sú najvýhodnejšie a v záujme zachovania dodávok. Priemysel totižto môže fungovať len s plynom a pre Slovensko je to ťažiskové odvetvie.

Mohlo by vás zaujímať:

 1. nezaradený poslanec parlamentu SR Peter Pellegrini
 2. Slovenský premiér Eduard Heger počas tlačovej konferencie po stretnutí premiérov V4 + Slovinsko v Ľubľane 9. júla 2021.
 3. Podpredseda Národnej rady SR Gábor Grendel (OĽaNO).
 4. Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO).
 5. Tabuľa s nápisom na budove, v ktorej sídli Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) na Budatínskej ulici v Bratislave
 6. Na snímke zo septembra 2021 vlajka zachytená počas demonštrácie proti výstavbe LNG terminálu pred budovou SPP v Bratislave.
 7. Boris Nosek, právnik združenia Klub 500.
 8. Exminister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD).
 9. Vladimír Soták na videosnímke počas tlačovky.
 10. Robert Fico, expremiér, predseda Smeru
 11. Dvojnásobný expremiér Mikuláš Dzurinda

„Tak keď to politikom nevyjde, nebude priemysel. Budeme sadiť krumple okolo prevádzok, okolo hál natiahneme šnúry na fazuľu, uhorky budeme ťahať do výšky troch metrov a narobíme skleníky ako narobili baníci v Handlovej. V nádržiach, kde máme vodu, budeme chovať rybičky. Jedni budú chovať pstruhy, iní niečo iné. Či budú také alebo onaké problémy, krajina prežije vždycky. Ľudia prežijú,“ povedal Soták v rozhovore pre Plus 7 dní.

Klub 500 preverujú pre podozrenie z podpory terorizmu

Pred niekoľkými týždňami obletela Slovensko správa, že priemyselné firmy sú preverované v súvislosti s podozrením z podpory terorizmu, dokonca v rámci akejsi organizovanej zločineckej skupiny. Aj keď orgány činné v trestnom konaní svoj postup myslia zjavne vážne, väčšina obyvateľstva, a to vrátane verných vládnych voličov, si z nich uťahovala.

„Ide o krivé obvinenie. A krivé obvinenie je trestný čin! Takže ak si ten, kto dal trestné oznámenie na Klub 500 myslí, že to ostane bez povšimnutia, tak sa sakramentsky mýli,“ reaguje Soták, ktorého sa postup NAKA dotkol aj za všetkých ľudí, ktorí riadia priemyselné firmy a zamestnávajú množstvo ľudí.

„Bez priemyslu nebude dobre“

Šéf Klubu 500 ďalej upozorňuje na podstatnú úlohu, ktorú veľké firmy a ich zamestnanci v štáte zohrávajú. „Či niekto chce alebo nie, my sme zamestnávatelia a naši zamestnanci sú tí, čo napĺňajú spolu s nami štátny rozpočet,“ konštatuje. Ľudia kritizujúci priemysel, napríklad za názor na dodávky plynu z Ruska, vraj až po negatívnej skúsenosti pochopia, že za čo vlastne bojujú: „Ono totiž nastane moment, keď aj tí, čo dnes vykrikujú ´odstavme priemysel a bude nám dobre´, pochopia, že bez priemyslu dobre veru nebude.“

Stále si myslí, že ak to Rusko chce, má sa platiť v rubľoch

Upozorňuje však, že je to len čisto pragmatické hľadisko bez ideológie a zafarbenia, čo sa snaží demonštrovať na konkrétnom príklade.

„Príde sem nejaký obchod s náhradnými dielmi a bude predávať niečo, čo si vy potrebujete na opravu životne dôležitej technológie. Lenže obchod nebude predávať za eurá, ale nejakú inú menu. Poviete im, že nemáte tú menu a oni vám povedia, kde vám peniaze vymenia. Lenže vy poviete: ´Ja som zásadová Slovenka a za inú menu to nekúpim.´ Ale stále to chcete a obchod aj o týždeň bude predávať len za inú menu. Tak čo spravíte po desiatom raze? Pôjdete nie do obchodu, ale do zmenárne, lebo vám bude jedno koľko to stojí v akej mene, len to potrebujete mať,“ vysvetľuje Soták.

Plán postupu v prípade, že by sa dodávky plynu na Slovensko aj naďalej radikálne znižovali, nemá zjavne ani štát, ani občania. „Pozrite, teraz sú znížené dodávky, plynu tečie menej, Rusi vravia, že Siemens neopravil nejakú turbínu, Kanaďania niečo nedodali, plynu je menej. Ale čo sa stane, ak ho potečie ešte menej a nebudeme ho mať?,“ pýta sa Soták.

S politikmi komunikuje, lebo musí

V rozhovore sa vyjadril aj k tomu, o čom pre neho je komunikácia s politikmi. Musel totiž jednať s viacerými lídrami, ktorí boli práve pri moci. S Mikulášom Dzurindom, Robertom Ficom, Igorom Matovičom či aktuálne s Eduardom Hegerom. Na každého z politikov má svoj názor, ten si však radšej necháva pre seba, respektíve o ňom vedia iba jeho blízki spolupracovníci.  „Ja si môžem myslieť svoje a môžem sa o tom baviť na Klube 500, ale verejne nie. Svojho času mi vtedajší premiér Dzurinda povedal: “Pán Soták, nemám vás rád. Problém je len ten, že hovoríte pravdu.” A ja som mu povedal: “Tiež vás nemám rád. Problém je len ten, že musím s vami komunikovať.” A takto to je,“ vysvetlil.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Soták o konci priemyslu: Narobíme skleníky ako baníci v Handlovej. Okolo hál natiahneme šnúry na fazuľu

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti