eReport.sk
Konsolidácia
Minister financií Ladislav Kamenický (Smer - SSD). Foto: tasr

Podľa Kamenického hrozí až trojnásobný nárast cien ropy: Dokedy bude vláda skúšať trpezlivosť občanov?

Európska únia a západný svet odmietajú ustúpiť od zásadných sankcií, ktoré uvaľujú na Rusko. Najnovšie chcú krajiny G7, ktoré zo svojho klubu nedávno vylúčili Rusko, zavádzať maximálne limity na ceny ruských surovín. Na jednej strane pri tom napríklad európskej krajiny nakupujú drahšie suroviny z USA, no a na strane druhej existujú jasné praktické skúsenosti, že súčasné nastavenie sankcií škodí východoeurópskym štátom. Slovensko má dnes napríklad už štvrtú najhoršiu infláciu v eurozóne a podľa bývalého ministra financií a podpredsedu strany Smer-SD Ladislava Kamenického hrozia ďalšie skokové nárasty cien benzínu. Rusko by totižto mohlo zareagovať tak, ako by si to EÚ rozhodne nepriala.

„Rusko totiž môže znížiť objem ťažby a dôsledky tohoto kroku môžu byť doslova katastrofické. Potvrdzuje to analýza americkej banky JP Morgan. Len pre infomáciu, cena ropy Brent sa dnes obchoduje na úrovni 115 USD/barel. Analýza JP Morgan Chase & Co upozorňuje na to, že ak by Rusko znížilo ťažbu ropy o 3 miliónov barelov denne, tak cena barelu ropy by stúpla na 190 USD/barel. Ak by Rusko znížilo ťažbu o 5 mil. barelov denne, tak by cena barelu ropy dosiahla 380 USD/barel, čo je trojnásobok dnešných extrémne vysokých cien ropy,“ odvoláva sa Kamenický na zásadné zistenia.

Večná otázka efektivity sankcií

Otázka efektivity sankcií je na stole už dlhodobo, aj keď sa jej viacerí európski lídri snažia vyhýbať. „Paradoxne na Rusko to nebude mať až taký vplyv, lebo straty objemov si doženú na stúpajúcej cene. Na koho to však bude mať katastrofický dopad budú obyvatelia EÚ. Takýto cenový nárast by sa prejavil na ďaľšom raste cien PHM, materiálov, dopravy a úplne všetkého, čo súvisí s ropou,“ myslí si Kamenický.

Foto: Fb/ladislavkamenicky

Koľko má vlastne solidárny Slovák vydržať

Na otázku vplyvu sankcií na ekonomickú situáciu na Slovensku má opozícia zjavne diametrálne odlišný názor ako vláda premiéra Eduarda Hegera (OĽANO). Tá ekonomické problémy dlhodobo hádže na Rusko, poprípade vyzýva na akúsi solidaritu s Ukrajinou a jej občanmi.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Sprava Robert Fico a Robert Kaliňák na archívnej snímke z februára 2018.
  2. Soták kriticky o Hegerovi
  3. Robert Fico reaguje na otázky v štúdiu denníka Pravda.
  4. Robert Fico, expremiér, predseda Smeru
  5. Pápež František
  6. Slovná prestrelka medzi Tarabom a Kičom! Michal Kiča, bývalý štátny tajomník na MŽP, na Facebooku kritizoval Rudolfa Huliaka aj Tomáša Tarabu.
  7. Premiér SR Eduard Heger (OĽaNO).
  8. Ceny plynu v Európe klesú

„Slovensko je v eurozóne na 4. mieste s najvyššou infláciou! Dokedy budú ešte vrcholní predstavitelia EÚ vrátane Hegera presviedčať svojich obyvateľov, že oni infláciu nevedia ovplyvniť a za infláciu môže len a len Rusko? Sankcie voči Rusku sa ukázali ako neúčinné, práve naopak. Zavedením každého nového kola sankcií voči Rusku sa totiž inflácia na Slovensku a v EÚ zhoršuje. Práve sankcie sú hlavnou príčinou zdražovania. Dokedy ešte budú lídri EÚ skúšať trpezlivosť vlastných občanov?! Aj oni totiž majú infláciu vo svojich rukách, aj keď sa snažia všetkých presvedčiť, že tomu tak nie je!,“ kriticky uzavrel Kamenický.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Podľa Kamenického hrozí až trojnásobný nárast cien ropy: Dokedy bude vláda skúšať trpezlivosť občanov?

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie