Nedostatok parkovacích miest na Linčianskej motivoval tamojších obyvateľov ešte pred zavedením rezidenčného parkovania požadovať vytvorenie ďalších kapacít pri horúcovode na Ulici gen. Goliana. Mestu adresovali petíciu, dostali na ňu celkom logicky zamietavú odpoveď. Výstavba parkovacích miest v takomto priestore nie je zo zákona možná. Podľa územného plánu je táto plocha určená ako park.
Neznalosť a nedostatočná komunikácia
Prehľad o územnom pláne má okrem odbornej verejnosti a developerov len málokto. Ako však mesto komunikuje svoje zámery s verejnosťou? Tri týždne po odpovedi iniciátorovi petície radnica pre agentúru SITA prezentovala veľkolepé plány v tejto lokalite. Podľa viceprimátora Krajča projekt robili tak, ako sa európsky projekt robiť má. „Od začiatku išiel verejnou participáciou, nasledovala architektonická súťaž, ďalej komunikácia architektov s mestom aj s verejnosťou,“ povedal.
Čo si máme predstaviť pod pojmom verejnosť? Hŕstku nadšených z počinov súčasného vedenia mesta? Bežných ľudí totiž oveľa viac trápi zabezpečenie ich základných potrieb, napr. možnosť parkovania, než výstavba bežeckého chodníka, cyklochodníka, či kopca s prvkami na šmýkanie, lezenie a šplhanie. Nejednému napadne, ako sme vôbec bez týchto „vymožeností“ doteraz dokázali žiť…
Sľubom nezarmútiš
Výstavba parkovacích domov v Trnave je nekonečný príbeh. Najstaršiu históriu má ten Na hlinách. Aktuálne tam prebieha územné konanie. Medzičasom vzrástla suma na jeho výstavbu zo 6 na 11 miliónov eur.
V polovici tohto roka sa verejnosť dozvedela o výbere dodávateľa projektu parkovacieho domu pri železničnej stanici. Aj ten je samozrejme potrebný, ale v danej lokalite je táto potreba saturovaná súčasným parkoviskom, ktoré počas výstavby nového nebude možné využívať. Stovky vodičov tak stratia čas hľadaním iného miesta na odstavenie vozidla.
V tomto prípade mohlo ísť aj o marketingový manéver po tom, keď sa mesto nedohodlo so zhotoviteľom na realizácii parkovacieho domu na Golianovej a celý proces výberu bolo treba začať nanovo. Azda tento parkovací dom nebude mať podobný osud ako ten Na hlinách.
Projekty bez realizácie sú nanič
Primátor Peter Bročka pri každom poskytnutí zdrojov z eurofondov nezabudne pripomenúť, že ich mesto dostalo na základe kvalitnej prípravy projektovej dokumentácie. Určite by všetci s veľkou radosťou uvítali, keby sa zo zmysluplných projektov v prisľúbených termínoch realizovalo čo najviac. To si však vyžaduje minimalizáciu priorít a kvalitné riadenie procesu.
Zdroj: eReport Trnava
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Neúspešná petícia z Linčianskej