eReport.sk
Na videosnímke amerického Úradu pre letectvo a vesmír (NASA) schránka so vzorkami prachu a hornín, ktoré americká kozmická sonda Osiris-Rex zozbierala v roku 2020 z asteroidu Bennu, pristála po sedemročnej misii v púšti v americkom štáte Utah v nedeľu 24. septembra 2023. Foto: tasr/ap

NASA: Z asteroidu sa podarilo priniesť vzácne vzorky hornín

Približne 250 gramov hornín a prachu, ktoré boli pred tromi rokmi zozbierané zo vzdialeného asteroidu, sa úspešne dostalo na Zem. Čo podľa amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) „otvorí časovú kapsulu k počiatkom našej slnečnej sústavy“. TASR o tom informuje podľa tlačovej agentúry DPA.

Za potlesku tímu vedcov NASA sa na živých záberoch ukázalo, ako kapsula v nedeľu na padáku zostúpila v americkom štáte Utah a ukončila svoju šesť miliárd kilometrov dlhú cestu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Rozmohol sa nám tu taký nešvár

Prehĺbi to chápanie vzniku slnečnej sústavy

„Nemožné sa stalo možným,“ povedal šéf NASA Bill Nelson. A zablahoželal spolupracovníkom k tomu, že na Zem priniesli najväčšiu vzorku asteroidu v histórii. „Pomôže to vedcom skúmať vznik planét. Zlepší to naše chápanie asteroidov, ktoré by mohli prípadne naraziť do Zeme. A prehĺbi to naše chápanie vzniku slnečnej sústavy a jej formovania,“ vyhlásil Nelson.

Tím zhruba 200 vedcov, ktorí využívajú 60 rôznych vedeckých prístupov, dúfa, že sa mu podarí analyzovať materiál z asteroidu Bennu, aby zistili, ako vznikol život na Zemi.

Kapsula so vzorkou, chránená tepelným štítom a spomalená padákmi, pristála v púšti a potom ju previezli do laboratórií NASA v štáte Texas na preskúmanie. Ide o prvú vzorku asteroidu, ktorú sa podarilo úspešne dopraviť na Zem v histórii NASA – a pravdepodobne o najväčšiu vzorku, aká bola kedy odobratá.

Pomenovali ho podľa staroegyptského božstva

Sondu vypustili z kozmodrómu NASA na Myse Canaveral v septembri 2016. K Bennu dorazila približne o dva roky neskôr. Po zhodení vzorky sonda okamžite pokračovala v ceste k ďalšiemu asteroidu nazvanému Apophis.

V októbri 2020 sonda počas komplikovaného niekoľkohodinového manévru odobrala vzorku z asteroidu Bennu. Čierny asteroid Bennu pomenovali podľa staroegyptského božstva, má priemer približne 550 metrov. Očakáva sa, že asteroid prejde blízko Zeme približne za 150 rokov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

NASA: Z asteroidu sa podarilo priniesť vzácne vzorky hornín

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php