eReport.sk
Rozmohol sa nám tu taký nešvár
Jana Bittó Cigániková a Richard Sulík počas tlačovky SaS. Zdroj: saS

Analytici a neziskovky hodnotia programy politických strán. Ale ich experti pre nich pracujú!


Rozmohol sa nám tu taký nešvár. Analytici a mimovládky v konflikte záujmov hodnotia programy politických strán. Môžu priniesť objektívne výsledky?

V posledných dňoch vyšli dve veľké hodnotenia programov politických strán, ktoré sa uchádzajú o priazeň voličov vo voľbách 30.9.2023. Neziskovka INESS hodnotila programy z hľadiska financií a Via Iuris spolu s Nadáciou Zastavme korupciu, zas hodnotili programy z hľadiska právneho štátu a boja proti korupcii.

Hlavne „nestranne“ a nenápadne

Ekonomickí analytici, naoko nestranne a nezávisle hodnotia ekonomické programy strán na ktorých sami participovali. Mimovládne organizácie prisaté na štátny rozpočet a financie zo zahraničia, zas hodnotia úroveň programov strán z hľadiska právneho štátu a boja s korupciou. Samozrejme, najhoršie dopadli tí, ktorí chcú mimovládky viac kontrolovať, prípadne odsledovať ich financovanie.

INESS a SASKA

Dobrým príkladom sú dvaja analytici nezávislého think tanku INESS. INESS o sebe na svojej webovej stránke píše, že je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. „Montovať sa“ do politiky im však zjavne neprekáža.

Na portáli Finreport vyšiel článok, v ktorom odborníci z tejto neziskovky vyhodnotili programy politických strán, s ktorými idú do volieb 2023. Analyzovali programy z hľadiska verejných financií. Výsledky sú zaujímavé. Najlepší program má podľa analytikov INESS-u SASKA a druhé v poradí sa umiestnilo PS.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Majú strach zo Smeru?
  2. Na kombosnímke zľava Štefan Harabin a Zuzana Čaputová.
  3. Čo plánujú?
  4. Chmelár tvrdo kritizuje Čaputovú

V článku sa píše: „Analytici Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií INESS zhodnotili volebné programy politických strán kandidujúcich v nadchádzajúcich parlamentných voľbách. Vyšlo im, že najlepší výsledok dosiahli SaS a PS.“ A priamo v článku sa k hodnoteniu vyjadruje priamo R. Ďurana. Bol očividne jedným z hodnotiteľov programov politických strán. Zároveň je to však aj veľmi veľký kamarát SASK-y.

Ďurana a Karpiš

A SASKA má ešte jedného veľmi dobrého kamaráta; tiež experta z organizácie INESS, Juraja Karpiša. Ten s Ďuranom podľa informácií eReportu pomáhal práve písať volebný program SASKY. Páni teda podľa všetkého hodnotili pri hodnotení programov sami seba.

Juraj Karpiš z INESS na sneme SaS/zdroj/FBSaS

Indícií, že spomínaní páni so SASK-ou dlhodobo spolupracujú, je aj na internete dosť. Obaja sa v minulosti objavili na konferenciách či snemoch SASK-y. Prípadne sa pre SASK-u vyjadrovali k ekonomickým témam. Píše sa o tom TU, či TU.  

Juraj Karpiš vystúpil aj na sneme (vtedy ešte strany) SaS. Sulík vtedy na Facebook napísal: „Analytik inštitútu INESS Juraj Karpiš vystúpil na predstavení nášho programu a trafil klinec po hlavičke…“

Via Iuris a Nadácia Zastavme korupciu

Ďalšou skupinou organizácií, ktoré sa rozhodli „nezávisle a nestranne“ hodnotiť volebné programy sú VIA IURIS a Nadácia Zastavme korupciu. Tí hodnotili programy z hľadiska podpory právneho štátu a boja proti korupcii. Čuduj sa svete, najhoršie v rebríčku podľa týchto nezávislých expertov skončili SMER-SSD, Republika a SNS. Smer dostal „len“ nula bodov, zvyšné spomínané strany sa dostali v hodnotení dokonca až do mínusu. Najlepšie sa zas umiestnili Demokrati s 94% a PS so 72%.

Zaujímavosťou je, že pre VIA IURIS pracoval práve jeden z Demokratov, Juraj Šeliga. Svojho času sa aj na svojej webovej stránke organizácia pýšila jeho menom, pri ktorom svietili slová „právnik Via Iuris“. Organizácia je zároveň aj bývalým zamestnávateľom Zuzany Čaputovej, ktorá je zas bývalá podpredsedníčka strany Progresívne Slovensko. Sú tam jasné prepojenia aj na prvú aj na druhú stranu v rebríčku.

Róbert Fico, Andrej Danko ani Milan Uhrík sa netaja tým, že po voľbách plánujú „urobiť poriadok“ s mimovládkami. Aby sme vedeli kto ich platí, odkiaľ a za čo. Z tohto pohľadu vyzerá hodnotenie „nezávislých“ mimovládok ako situácia, kedy by ste od dieťaťa žiadali, aby ohodnotilo vaše opatrenie o redukcii jeho hračiek a sladkostí.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Analytici a neziskovky hodnotia programy politických strán. Ale ich experti pre nich pracujú!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: