V minulom vydaní sme otvorili tému skutočných nákladov na trnavské referendum o parkovaní, keďže suma 50 tisíc eur, ktorú mesto na tento účel schválilo v rozpočte, bola výrazne nadhodnotená. Konečné náklady podľa vyjadrenia prednostky mestského úradu Kataríny Koncošovej na tlačovej konferencii po referende boli dokonca ešte vyššie.
Aká je skutočnosť?
Mesto nám na základe žiadosti poskytlo informáciu o celkových nákladoch, aj ich vyčíslenie po jednotlivých položkách. Publikujeme ju v podobe, ako sme ju dostali:
Keďže prvá položka zahŕňala viacero činností, požiadali sme o jej rozpis. Dostali sme ho obratom:
– odmeny členom komisií – 14 219,70 Eur
– odmeny za roznos oznámení o čase a mieste konania referenda – 2 837,40 Eur
– počet roznesených oznámení – 28 374 ks
– odmeny za sprístupnenie miestností – 696,50 Eur
– mzdové výdavky vrátane stravného – 5 480,00 Eur
SPOLU: 23 233,60 Eur
Celkové náklady – 27 336,13 € – teda nedosiahli ani 55 % plánovanej sumy. Dosť veľká odchýlka, čo poviete? Ak by takto plánovali celý mestský rozpočet, to by boli na konci roka úspory!
Vyššia suma ako marketingový nástroj mesta
V tomto prípade však išlo najmä o to, že schválených 30 tisíc na referendum by nebolo pre mesto natoľko komunikačne úderných, ako 50 tisíc.
Povedzme, že skutočné náklady na referendum boli približne rovnaké ako pokuta, ktorú mesto zaplatilo za nezvládnuté verejné obstarávanie výberu firmy na vybudovanie pumptracku. Je v tom však jeden zásadný rozdiel: referendum je jedna z mála zachovaných metód priamej demokracie. Preto hovoriť v tomto kontexte o premrhaných zdrojoch je scestné.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Náklady na referendum nedosiahli ani 30 tisíc eur