eReport.sk
Kto vlastne porušuje zákony?
Zľava zástupca špeciálneho prokurátora Ladislav Masár, špeciálny prokurátor Daniel Lipšic a dočasne poverený prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran počas tlačovej konferencie. Foto: tasr

Lipšic, Masár a Repa kritizujú Žilinku: §363 používa účelovo tak, aby vyhovel mafii!

Zneužíva Žilinka §363?Prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) na stredajšej tlačovej konferencii kritizovali spôsob aplikovania ustanovenia paragrafu 363 Trestného poriadku. Zdôraznili, že ide o mimoriadny opravný prostriedok proti právoplatným rozhodnutiam vydaným v prípravnom konaní.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Alojz Baránik (SaS). Sulíkovci "gratulujú" hegerovcom: Vláda škodí Slovensku!
  2. Lúči sa s funkciou?
  3. Sú mainstreamové médiá procesnou stranou?
  4. Rozviazané ruky viac ako zákon?

Zneužíva Žilinka §363?

„Môj názor je, že sa v mnohých rozhodnutiach podľa paragrafu 363 Trestného poriadku aplikujú iné pravidlá a iné právne názory. Iné je to v kauzách, kde figurujú vplyvné osoby spoločenského a podnikateľského prostredia a iné je to v kauzách, kde figurujú iné osoby, ktoré takýto vplyv a postavenie nemajú,“ uviedol špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

Masár

Prokurátor Ladislav Masár zdôraznil, že generálny prokurátor je pri rozhodovaní podľa paragrafu 363 Trestného poriadku limitovaný, keďže ide o mimoriadny opravný prostriedok.

Dôvodnosť rušiť právoplatné uznesenia je podľa neho len vtedy, „ak napadnuté procesné rozhodnutie bolo vydané v hrubom rozpore s dôkaznou situáciou, alebo je výsledkom nezákonného postupu“.

Pčolinský

Nemal by podľa jeho slov vydávať podriadeným prokurátorom negatívne pokyny. V reakcii na dôvody zrušenia obvinenia exšéfovi Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimírovi P. z leta 2021 uviedol, že väčšina trestných stíhaní sa začína na základe písomných trestných oznámení. Vladimír P. bol neskôr opätovne obvinený.

Masár v tejto veci upozornil tiež na konanie prokurátorky Generálnej prokuratúry SR pred začiatkom súdu. „Nerozumiem, ako je možné, že v niektorých profilových kauzách, keď prokurátor ÚŠP podá obžalobu, tak prokurátorka GP napíše na súd, aby bola obžaloba vrátená a odmietnutá. To robí obhajoba, to nerobia prokurátori,“ skonštatoval Lipšic.

Dôkazy predsa pribudnú?!

„Podľa názoru mňa a vyšetrovateľa nebolo v poriadku, že osoba údajne požiadaná o finančnú sumu vysokým funkcionárom Národnej kriminálnej agentúry za to, že nejaká trestná vec, operatívne preverovanie, nazvime to akokoľvek, tú sumu poskytne,“ povedal Matúš Harkabus v súvislosti s kauzou poslanca Martina B., ktorému minulý týždeň generálny prokurátor zrušil obvinenie.

Repa

Riaditeľ odboru ekonomickej kriminality na ÚŠP Ondrej Repa zdôraznil, že polemika o aplikovaní ustanovenia paragrafu 363 by sa nemala viesť o počte, ale o spôsobe.

 Repa je známy aj vďaka kauze Mariána Kučerku. Toho mali najprv „naši chlapci“ Daniela Lipšica, nabádať k tomu, aby odišiel do civilu a aby vypovedal proti ďalším osobám. Ondrej repa mu mal oznámiť i to, že trestnému stíhaniu ušiel len o milimeter, alebo to, že ak nebude spolupracovať, bude „s.ať krv ako Lajo Makó“.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lipšic, Masár a Repa kritizujú Žilinku: §363 používa účelovo tak, aby vyhovel mafii!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti