tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ondrej Repa.
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ondrej Repa. Zdroj: tasr

Lipšicov prokurátor Repa sa mal vyhrážať krvou priamo v úrade! Svedkovia už vypovedajú

Prípad údajného vyhrážania sa prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry Ondreja Repu a Michala Šúreka bývalému policajnému operatívcovi Mariánovi Kučerkovi je už dlhodobo mediálne známy. Udalosti sa mali diať v čase od 9. novembra 2020. V prípade začínajú dokonca vypovedať konkrétni svedkovia. Lipšicovi prokurátori mali Kučerku nabádať k tomu, aby odišiel do civilu a aby vypovedal proti ďalším osobám. Oznámiť mu mali napríklad to, že trestnému stíhaniu ušiel len o milimeter, alebo to, že ak nebude spolupracovať, bude „s.ať krv ako Lajo Makó“.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Na kombosnímke zľava Marián Kučerka a Daniel Lipšic.
  2. Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák
  3. Ex riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský v sprievode NAKA
  4. Na kombosnímke zľava Bernard Slobodník a Daniel Lipšic.
  5. Na archívnej snímke Daniel Lipšic, v pozadí Robert Fico.

Súčasťou vyhrážok malo byť aj urobenie hanby celej Kučerkovej rodine a hodenie kukláčmi na zem podobne, ako tomu bolo pri zadržaní policajta Pakšho. „Zajtra civil, jasné?! To ti aj Lajo odkazuje, že on sa potom o teba postará. Ale už fakt nechcem počuť žiadne pi.oviny. Ty si uvedom, že máš deti a ženu v nejakom postavení. A buď to urobíme vo veľkej hanbe alebo to urobíme tak že… že…,“ mal konkrétne povedať prokurátor Repa.

Profesionálny kajúcnik Makó?

Na celý prípad pravidelne upozorňuje aj opozičná strana Smer-SD, ktorá naposledy vyzvala prokurátora Repu, aby odišiel do civilu. K rovnakému postupu ho vyzýva aj časť odbornej verejnosti, konkrétne niektorí členovia advokátskej komory. Ľudovít Makó je podľa opozície naviac akýmsi profesionálnym svedkom, ktorý poskytuje výpovede za určitú formu odmeny.

Nátlak na Kučerku sa pri tom nemal skončiť len v budove ÚŠP. 13. novembra 2020 mu mal volať prokurátor Šúrek, aby si overil, či Kučerka koná tak, ako mu dvaja Lipšicovi prokurátori nakázali.

Zdôveril sa svojej žene

Kučerka nátlaku prokurátorov čelil napríklad tak, že sa o pochybnom postupe zdôveril svojej žene. Tá podala podnet na disciplinárne stíhanie Repu a Šúreka. Vtrhnutie kukláčov do domu Kučerkovcov o dva týždne na to si mnohí vysvetľujú ako následok tohto konania.

V dome sa v tom čase nachádzali aj dve deti. Kučerka bol obvinený z korupcie a zavretý do väzby. Jeho manželka a otec boli obvinení z legalizácie príjmu z trestnej činnosti, čo sa Kučerka dozvedel až priamo vo väzbe. Jedná sa pri tom o presne tie kroky, ktorými sa mali prokurátori Kučerkovi vyhrážať.

Do médií medzi časom prenikla informácia, že sa mal Kučerka obidvom prokurátorom za konanie svojej manželky ospravedlniť. Samotný Kučerka to však poprel a trvá na tom, že bol z ich strany vydieraný. Neskôr sa zistilo, že Kučerkove ospravedlnenie malo byť napísané na počítači ďalšieho prokurátora ÚŠP Rastislav Hruška. Aj keď Kučerka ospravedlnenie podpísal, malo sa to taktiež udiať pod nátlakom.

Súd Kučerkovi nepomohol

Ex-operatívec Kučerka sa spoliehal na to, že mu pomôže súd. Sudca Ján Hrubala, mimochodom predseda Špecializovaného trestného súdu, však Kučerkovým slovám neuveril.

„Súd – síce si uvedomujúc diskomfort vo väzbe dokonca možno v tomto prípade nad rámec požadovaných obmedzení – neuveril verzii o neprimeranom nátlaku na obvineného,“ vyjadril sa vtedy Hrubala, čo spôsobilo v časti odbornej právnickej verejnosti patričné pobúrenie.

Nový dôkaz v podobe zvukového záznamu

Proti Hrubalovému rozhodnutia a proti tvrdenia Repu a Šúreka však vypovedá nový dôkaz v podobe zvukovej nahrávky. Tá by mohla dokazovať, že si Kučerka nevymýšľal. Niektoré pasáže z nahrávky už boli medzi časom zverejnené politickou stranou Smer-SD.

Ani takýto dôkaz však nezabránil špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi, aby sa svojich prokurátorov neobmedzene zastával. Z nahrávky sú zrejmé presne tie vyhrážky, ktoré Kučerka a jeho rodina popisovali. Lipšic pri tom zvolil klasickú formulku, že nahrávku treba počuť celú a poznať koncept. Disciplinárne konanie voči svojim podriadeným teda logicky nechystá.

Šúrek hovorí o možných zásahoch do nahrávky

Jeden z hlavných aktérov – prokurátor ÚŠP Šúrek sa vyjadril, že nevie potvrdiť autenticitu nahrávky. Naviac tvrdí, že sa do nej mohlo zasahovať: „Taktiež nie je možné sa vyjadriť ani k autenticite danej nahrávky, prípadne vylúčiť účelové zásahy do nej. V médiách sa objavili určité úryvky z údajnej nahrávky, ktoré sú však vytrhnuté z kontextu a mohol sa tak stratiť ich celkový význam, v akom mali byť odprezentované slová uvedené v rozhovore,“ povedal pre redakciu Plus 7 dní.

Repa na druhej strane tvrdí, že nahrávky vznikli bez jeho vedomia a súhlasu. To však nič nemení na ich obsahu a na potrebe vysvetliť konanie, ktoré mu je aj vďaka nahrávkam kladené za vinu: „Pokiaľ však ide o nahrávky, ktoré mali byť na tlačovej besede prezentované, tak nemám vedomosť o tom, že existujú, neviem, odkiaľ nimi disponujú, a pokiaľ boli vyhotovené, tak sa tak stalo bez mojej vedomosti a súhlasu…“

Repa mal o nahrávke vedieť

Ani tieto Repove slová však vraj nemusia byť pravdivé. Podľa inej nahrávky mal totižto o nej hovoriť už 2. decembra 2020.

„Videl si ty nejakú nahrávku?“ pýtal sa Repa policajta. „Nahrávku. Vypýtaj si ju od neho (od Kučerku – pozn. red.). Veľmi rád si ju pustím a ty si ju pustíš tiež. Najmä v tej časti, kde sa priznal ku korupcií. Asi k desiatim skutkom. A kde rozprával, koľko peňazí on nabral. On si nepamätal, či zobral päťdesiat alebo dvesto. To mám len k tomu, že nás by mali zobrať za vydierku.“

Ďalej sa Repa v rozhovore hlavne vyviňoval: „Žiadne nátlaky z našej strany. Ani zmienka nebola. A zrazu my sme ho mali vydierať… Mišo tam trošku zvýšil hlas… Kričal tam trošku. To uznám. Ale určite žiadne vydieranie. Ani náznak.“

Repa o tejto nahrávke odmietol médiám odpovedať na otázky so slovami: „Nebudem vám odpovedať.“

Zdroj: Plus7dní


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lipšicov prokurátor Repa sa mal vyhrážať krvou priamo v úrade! Svedkovia už vypovedajú

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku