Rokovania na klimatickej konferencii OSN (COP28) v Dubaji musia znamenať „začiatok konca“ používania fosílnych palív, vyhlásil komisár EÚ pre oblasť klímy Wopke Hoekstra. TASR správu prevzala of agentúry AFP.
Avšak prezident klimatickej konferencie COP28 sultán Al Džabír nedávno vyhlásil, že „neexistuje žiadny vedecký poznatok, žiadny scenár, podľa ktorého ak skoncujeme s fosílnymi palivami, udržíme globálne otepľovanie na 1,5°Celzia.“ Samozrejme, jeho vyhlásenie bolo okamžite skritizované predovšetkým pre možný stret záujmov. Al Džabír je totiž na čele ropnej spoločnosti Adnoc.
Čo spôsobuje zvýšenie teploty?
Nie je jediný, kto spochybňuje dôležitosť CO₂ v súvislosti s redukciou globálnej teploty. Napríklad aj laureát Nobelovej ceny za fyziku z roku 2022 Dr. John Francis Clauser tvrdí, že efekt CO₂ možno považovať sa zanedbateľný v porovnaní s účinkom termostatického mechanizmu odrazu slnečného svitu mrakmi.
Poukázal na to, že až 90 % vyžarovanej slnečnej energie odrážajú biele mraky do vesmíru, čím podporuje svoju teóriu, že mraky zohrávajú v otepľovaní planéty oveľa zásadnejšiu rolu ako kysličník uhličitý. Mraky pokrývajú v priemere až 67 % zemskej plochy.
Klimatológ Paolo Ceppe z Imperial College v Londýne vysvetľuje, že mraky môžu klímu ochladzovať, ale aj otepľovať. Cumulus mraky majú väčšiu schopnosť odrážať slnečný svit, cirrus mraky teplo skôr zadržiavajú.
Nositeľ Nobelovej ceny za fyziku Dr. Clauser konštatoval, že úloha mrakov nebola v modeloch klimatického panelu vôbec zohľadnená. Podľa neho ide „o chybnú vedu o klíme“ a „úsilie o zníženie uhlíku v atmosfére je šialeným a nebezpečným mrhaním obmedzených zdrojov financií“.
…ako sa na konferenciu dostali?
Podľa vedcov sa práve emisie z lietadiel vo vyšších hladinách formujú na cyrrus mraky a prispievajú ku klimatickým zmenám.
Zdá sa však, že účastníci klimatickej konferencie v tom majú jasno: vinníkom otepľovania je CO₂. A vôbec neberú do úvahy, že sama príroda produkuje približne 96 percent kysličníka uhličitého. A obsah CO₂ v atmosfére je približne 0,04 % (štyri STOTINY percenta).
Teda človek vyprodukuje maximálne 4 percentá CO₂, čiže na jeho celkovom množstve v ovzduší sa podieľa 0,0016 percentami.
Položme si takú drobnú otázku: koľko CO₂ vyprodukovali lietadlá prominentov, ktorí sa po jednom presúvali do Dubaja na klimatickú konferenciu COP28? A koľko CO₂ vyprodukovali lietadlá, ktorými sa do Dubaja presúvali eko-aktivisti? Podľa dostupných informácií ich na konferenciu pricestovalo približne 50 tisíc.
A nebolo by od veci zamyslieť sa, koľko kysličníka uhličitého vypustí do povetria napríklad loď, ktorá prepravuje skvapalnený plyn, najmä keď sa nám tak akosi „poškodili“ plynovody.
A keď už sme pri otázkach: naozaj ubližujeme prírode, keď odmietame green deal? Keď si chceme udržať dosiahnutú životnú úroveň aj pomocou spaľovania fosílnych palív? Mimochodom, ani výroba tzv. „čistej“ elektriny nie je až taká čistá. Čo sa stane napríklad s veternými elektrárňami, keď sa skončí ich životnosť? A ako dokážeme stopercentne ekologicky zlikvidovať napríklad batérie z elektromobilov? (Zdroje: TASR, www.iv.bz)
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Komentár: Je klimatická konferencia OSN naozaj o klíme?