eReport.sk
minister zdravotníctva Kamil Šaško. FOTO TASR - Jaroslav Novák

Slovensko a Pandemická dohoda: Prečo sme sa zdržali hlasovania a čo bude ďalej?


Na rokovaní Svetovej zdravotníckej organizácie v Ženeve, veľvyslanec Slovenskej republiky pri OSN postupoval pri hlasovaní o Pandemickej dohode v súlade so schválenou pozíciou slovenskej vlády. Ako sa informuje v tlačovej správe, v rámci hlasovania sa Slovensko pri rozhodovaní o dohode spoločne s ďalšími desiatimi krajinami, napríklad Poľskom, Holandskom či Talianskom, zdržalo.

Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas) pripomína, že toto smerovanie nepodporili ministri za HLAS a rozhodli o ňom väčšinou koaliční partneri zo Smeru či SNS. Víta, že Slovenská republika nakoniec nehlasovala proti, ale sa zdržala, čo vytvorilo priestor pre ďalšie aktívne kroky.

Aký teda bude teraz ďalší postup?

Napriek včerajšiemu hlasovaniu sa bude na pôde Svetovej zdravotníckej organizácie o Pandemickej dohode naďalej diskutovať, a to aj za účasti Slovenska za rokovacím stolom. Približne o 12, možno 18 mesiacov, dostane svoju konečnú podobu, a vtedy príde na rad ratifikácia Dohody členskými štátmi Svetovej zdravotníckej organizácie, opäť vrátane Slovenska. Až vtedy, po ukončení riadnych rokovaní na medzinárodnej úrovni, k nej prijmeme ako krajina jasnú pozíciu a o definitívnom postoji k Pandemickej dohode napokon rozhodnú riadne volení zástupcovia občanov Slovenskej republiky, a teda vláda, Národná rada a prezident Slovenskej republiky, nikto iný. Nikto nám teda nič nebude vnucovať.

,,Ako minister zdravotníctva využijem zostávajúci čas hneď na tri iniciatívy: Po prvé, budem trpezlivo vysvetľovať našim koaličným partnerom, ako aj širokej verejnosti, že Pandemická dohoda nijakým spôsobom neohrozuje suverenitu jednotlivých krajín. Nikto nemôže nikomu prikázať napríklad povinnosť očkovať sa, či zavádzať lockdowny. To je jednoducho klamstvo. Úplne jednoznačne o tom hovorí článok 22 Pandemickej dohody. Dokonca text tejto dohody priamo takéto zasahovanie do slobodného rozhodovania jednotlivca odmieta. Budem preto vysvetľovať, že cieľom tejto dohody je umožniť členským štátom prístup k najmodernejším vedeckým poznatkom, nástrojom a procesom, ako sa čo najlepšie brániť prípadnej budúcej pandémii.“

Zmluva, ktorá rozdelila politickú scénu – Slovensko ešte nepovedalo posledné slovo

,,Po druhé, budem ubezpečovať všetkých našich partnerov v zahraničí, že Slovenská republika má záujem byť naďalej súčasťou vyspelého sveta, ktorý má úctu k faktom a k vedecky overeným postupom. Nikdy však nedovolím, aby ktokoľvek osočoval našich lekárov, zdravotníkov, záchranárov a ďalšie bezpečnostné zložky, ktoré nasadzovali vlastné životy, aby ochránili tie naše. Vždy budem stáť na ich strane.“

,,A napokon, budem intenzívne komunikovať so všetkými občanmi Slovenskej republiky o tejto téme. V tomto kontexte opäť zdôrazňujem, že očakávam predloženie správy o manažovaní pandémie zo strany Splnomocnenca vlády, nie však formou článkov, ale riadnym, profesionálnym a nespochybniteľným spôsobom. Mojím cieľom vždy bola a vždy bude ochrana zdravia slovenského pacienta a budem na nej naďalej všetkými silami pracovať. Ako minister za stranu HLAS budem naďalej vo vláde reprezentovať hlas rozumu a to najmä, ale nielen v zdravotníctve. Už budúci týždeň predstavím ďalšiu zásadnú a pozitívnu správu, tentokrát v oblasti liekovej politiky.” Uviedol minister zdravotníctva Kamil Šaško v tlačovej správe.

Zdroj: tlačová správa – Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas)

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Slovensko a Pandemická dohoda: Prečo sme sa zdržali hlasovania a čo bude ďalej?

Odoberať
Upozorniť na
31 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre