Linn Svahnová zvíťazila v pretekoch, foto:tasr

Kläbo a Svahnová vyhrali šprint vo Falune, Slováci neuspeli

Nór Johannes Hösflot Kläbo a Švédka Linn Svahnová triumfovali v nedeľnom šprinte klasickou technikou na podujatí Svetového pohára v behu na lyžiach vo švédskom Falune. Slovenskí reprezentanti Alena Procházková a Ján Koristek neuspeli v kvalifikácii a medzi elitu sa neprebojovali.

Kläbo zvládol rozhodujúcu jazdu na 1,4 km dlhej trati suverénne a o 1,45 s predstihol Švéda Oskara Svenssona. Na tretej pozícii prišiel do cieľa Nór Haavard Solaas Taugböl (+2,80). V poslednej zákrute v boji o pódium spadol ďalší nórsky reprezentant Erik Valnes a skončil šiesty. Do vyraďovacích bojov sa neprebojoval Koristek, ktorý skončil v kvalifikácii na poslednom 79. mieste s mankom 37,34 s na prvého Valnesa. Svahnová sa vo finále presadila v záverečnom súboji troch lyžiarok, keď o 33 stotín sekundy zdolala Slovinku Anamariju Lampičovú. Rovnakú stratu +0,33 mala aj tretia v poradí Jonna Sundlingová zo Švédska.

„Trochu som po včerajšku cítila únavu, ale mám to tu rada a dnes to bol pre mňa opäť dobrý deň. Máme silný tím a navzájom sa posúvame dopredu,“ povedala 21-ročná Svahnová po deviatom víťazstve v pretekoch SP v kariére. Vo Falune nadviazala na sobotný úspech na 10 km klasicky. Procházková obsadila v kvalifikácii 38. miesto so stratou vyše štrnásť sekúnd na najrýchlejšiu Švédku Johannu Hagströmovú. Na postup medzi tridsiatku jej chýbalo 2,04 s.