eReport.sk
Na ilustračnej snímke protilietadlový raketový systém S-300.
Protilietadlový raketový systém S-300. Foto: yt/armies power

Grécko nie je ako Slovensko – systémy Patriot a S-300 Ukrajine neposkytne!


Slovensko za vlády Eduarda Hegera a jeho ministra obrany Jaroslava Naďa dalo Ukrajine takmer všetko, čo mohlo. Aj tak potrebný systém protivzdušnej obrany S-300, ktorý bol pre nás doslova strategický. Teraz, keď Taliansko zbalilo svoj protivzdušný systém, ktorý nám zapožičalo, a odviezlo si ho domov, nemáme nič! Grécko voči Ukrajine až také dobrosrdečné nie je a takú chybu, ako my, neurobilo.

Tlaku EÚ a NATO nepodľahli

Grécko nemôže poslať Ukrajine systémy protivzdušnej obrany Patriot alebo S-300. Uviedol to vo štvrtok grécky premiér Kyriakos Mitsotakis, píše TASR na základe správy agentúry DPA. Mitsotakis v rozhovore pre televíziu Skai povedal, že Atény už poskytli Kyjevu rôzne zbrane, no nemôžu mu dodať systémy, ktoré majú zásadný význam pre obranu krajiny. Vyjadril sa tak po nedávnych správach, že lídri niektorých krajín EÚ a Severoatlantickej aliancie vyvíjali tlak na Grécko a Španielsko, aby poskytli Ukrajine systémy protivzdušnej obrany.

Atény už poskytli Kyjevu rôzne zbrane, no nemôžu mu dodať systémy, ktoré majú zásadný význam pre obranu krajiny.

Kyriakos Mitsotakis, premiér Grécka

Grécky premiér potvrdil, že dostal takéto žiadosti. Grécko je podľa jeho slov pripravené dodať Ukrajine ďalšiu nadbytočnú techniku. „Ak takýto materiál nájdeme, urobíme tak,“ uviedol. Dôvodom postoja Atén k tejto záležitosti môže byť dlhodobý spor medzi Gréckom a Tureckom o územných nárokoch v Egejskom mori, právach na prieskum energetických zdrojov vo východnom Stredomorí, kde si Grécko a Cyprus nárokujú výlučné hospodárske zóny, i o samotnom etnicky rozdelenom ostrove Cyprus, píše DPA.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Samozvané elity
  2. Milosrdný Lukašenko?
  3. Putin Zelenskyj

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan tiež viackrát spochybnil zvrchovanosť Grécka nad niekoľkými ostrovmi vrátane Rodosu, Samosu a Lesbosu. Ukrajina v uplynulých týždňoch viackrát požiadala svojich západných spojencov o dodanie ďalších systémov protivzdušnej obrany, aby sa dokázala brániť pred ruskými raketovými útokmi.        

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Grécko nie je ako Slovensko – systémy Patriot a S-300 Ukrajine neposkytne!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: