nórsky bežec na lyžiach Johannes Hoesflot Kläbo, foto:tasr

Kläbo a Sundlingová zlatí, Slovenky neuspeli v kvalifikácii

Prvé zlaté medaily na MS v severskom lyžovaní v Oberstdorfe získali Nór Johannes Hösflot Kläbo a Švédka Jonna Sundlingová. V nemeckom stredisku triumfovali vo štvrtok v bežeckom šprinte klasickou technikou. Slovenské reprezentantky Alena Procházková a Barbora Klementová nepostúpili z kvalifikácie medzi tridsiatku najlepších.

Nóri jednoznačne dominovali vo finále mužov na 1,5 km, keď obsadili všetky medailové pozície. Kläbo obhájil titul z roku 2019 v Seefelde a ako prvý v histórii zopakoval prvenstvo v tejto disciplíne. Celkovo má na konte zo šampionátov už štyri zlaté medaily. V cieľovej rovinke mal navrch v súboji s krajanmi, strieborného Erika Valnesa predstihol o 0,66 s. Tretie miesto obsadil Haavrad Solaas Taugböl (+0,80) pred lídrom celkovej klasifikácie SP Rusom Alexandrom Boľšunovom.

Šprintérsky kráľ tejto sezóny v SP Talian Federico Pellegrino stroskotal v semifinále. „Bol som uplynulé dni trochu nervózny, pretože v tejto zvláštnej sezóne nemám za sebou veľa pretekov. Teraz som šťastný, že som šampionát odštartoval víťazstvom. Ale na oslavy nie je čas, už v sobotu ma čaká ďalší štart,“ uviedol bezprostredne po pretekoch Kläbo