eReport.sk
Na antibiotickú rezistenciu podľa Európskeho centra na prevenciu a kontrolu chorôb zomiera v Európskej únii ročne približne 35.000 ľudí.
Ilustračné foto: shutterstock (zakúpené)

Keď slnko škodí


Jar sa pomaly prehupla do leta a slnečné lúče začínajú poriadne naberať na intenzite. V tomto období myslite na to, že pobyt na slnku vám môže v niektorých prípadoch viac ublížiť, ako pomôcť. Pri užívaní niektorých liekov sa odporúča obmedziť pobyt na slnku. TASR upozorňuje, že pokožka môže byť citlivejšia na slnečné či ultrafialové svetlo. 

To môže následne viesť k vyrážkam, začervenaniu, opuchom a dokonca k popáleninám. Pobyt na slniečku pri užívaní niektorých druhoch liekov môže ovplyvniť aj dlhodobé kožné ochorenia – napríklad atopickú dermatitídu, psoriázu alebo herpes. Upozornil na to Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Apeluje na ľudí, aby pri daných liekoch čo najviac obmedzili pobyt na slnku. 

„Medzi lieky, ktoré spôsobujú takúto citlivosť, patria napríklad niektoré antibiotiká, retinoidy, antidepresíva, antiepileptiká, onkologické lieky, lieky na tlak, cukrovku a vysoký cholesterol, protizápalové lieky vrátane voľnopredajných, masti a krémy, rastlinné prípravky s obsahom ľubovníka bodkovaného,“ píše na sociálnej sieti.

Myslite na ochranu

Pacienti môžu informácie o tom, či liek spôsobuje zvýšenú citlivosť na slnko, nájsť v príbalovom letáku. „Prípadne sa spýtajte vášho lekárnika, či lekára“ odporučil ŠÚKL. Na ľudí apelujú, aby pri užívaní týchto liekov obmedzili pobyt na slnku v čo najväčšej možnej miere. „Je tiež dôležité používanie slnečnej ochrany počas celého dňa, a to aj v prípade pobytu mimo priameho slnka.“

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Keď slnko škodí

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre