eReport.sk
Slovenský premiér Eduard Heger odpovedá na otázky novinárov počas príchodu na summit EÚ v Bruseli vo štvrtok 23. júna 2022.
Slovenský premiér Eduard Heger odpovedá na otázky novinárov počas príchodu na summit EÚ v Bruseli vo štvrtok 23. júna 2022. Foto: tasr/ap

Heger o inflácii: Uvedomujeme si, že tu bude niekoľko rokov. Potrebujeme hľadať inteligentné riešenia


Slovensko nechce ísť cestou dlhodobého zastropovania cien plynu. Uviedol v piatok ráno predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) na úvod druhej časti samitu EÚ v Bruseli, ktorá je zameraná na ekonomické a finančné záležitosti. Informuje spravodajca TASR.

Na otázky o možnom zastropovaní cien plynu, na čo v rámci samitu vyzvali niektoré juhoeurópske členské štáty EÚ, premiér odkázal, že treba pamätať na udržateľnosť verejných financií. Pripomenul, že pandémia ochorenia COVID-19 bola veľkým náporom na rozpočty členských krajín, na druhej strane si však všetci uvedomujú, že treba pomáhať domácnostiam a aj podnikateľskému sektoru vystaveným vyšším cenám energií.

„Stropovanie cien, ak trvá dlho, je škodlivé pre trh“

„Uvedomujeme si, že inflácia tu s nami bude najbližších niekoľko rokov, takže potrebujeme hľadať inteligentné riešenia,“ opísal situáciu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Peter Weiss
  2. Eduard Heger
  3. Hrozí ďalší vojnový konflikt?
  4. Súd EÚ rozhodol
  5. Ruský prezident Vladimir Putin.
  6. Vláda komplikuje samosprávam život
  7. ukrajina vojaci
  8. Načo je toto dobré
  9. Maďari sa obrátili na medzinárodné inštitúcie
  10. Subrahmanyam Jaishankar.
  11. Von der Leyenová upozornila Čínu
  12. Rusko a Bielorusko
  13. Na videosnímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
  14. Zuzana Čaputová.
  15. Obchádzanie sankcií?
  16. Špeciálny vyslanec USA pre medzinárodné energetické vzťahy Amos Hochstein.

Heger uviedol, že za správnu cestu, ktorou treba ísť, považuje to, čo sa podarilo na Slovensku s elektrickou energiou, keď sa podarilo dohodnúť sa s dodávateľmi, že na roky 2023 – 2024 nezastropujú cenu energií, ale bola s nimi možná dohoda na únosnej cene pre domácnosti.

„Stropovanie cien, ak trvá dlho, je škodlivé pre trh. Preto musíme hľadať dohodu s kľúčovými aktérmi na trhu, ako to uniesť,“ vysvetlil. Spresnil, že o tom majú byť aj diskusie na samite, aby bolo možné uniesť nové finančné tlaky a zároveň aj zaistiť pomoc na najbližšie dva roky.

Heger: Systémovo zasahovať do trhu je vždy riskantné

V Bruseli vo štvrtok padli návrhy, aby sa čisto ekonomicky zameraný samit uskutočnil ešte v prvej polovici júla. Premiér to potvrdil a dodal, že ak to bude potrebné, k takému stretnutiu určite dôjde, podľa jeho slov je však isté, že sa k tejto agende šéfovia vlád a štátov vrátia na jeseň.

„V tomto momente je to podľa mňa skôr o hľadaní riešení na národnej úrovni, a potom by sme si mali vymeniť skúsenosti, čo ako funguje a na základe toho rozhodnúť, či niečo zavádzať plošne,“ povedal. V kocke to podľa neho znamená, že je lepšie poskytnúť viac financií ľuďom, aby zvládli vyššie ceny energií, ako systémovo zasahovať do trhu, čo je vždy riskantné.

Premiér reagoval aj na ideu širšej spolupráce v Európe

Lídri členských krajín EÚ vo štvrtok večer – na záver prvej časti dvojdňového summitu v Bruseli – podporili koncept „širšej Európy“, čiže užšiu neformálnu spoluprácu s krajinami mimo eurobloku. V piatok túto informáciu pre TASR potvrdil predseda vlády SR Eduard Heger, ktorý sa na uvedených rokovaniach zúčastnil.

Premiéri a prezidenti sa venovali konceptu, ktorý francúzsky prezident Emmanuel Macron označuje ako európske politické spoločenstvo, kým predseda Európskej rady Charles Michel navrhol výraz európske geopolitické spoločenstvo. Má ísť o nový rámec spolupráce EÚ s európskymi krajinami, ktorých vstup do eurobloku nie je v blízkej budúcnosti reálny.

Nečlenské krajiny pozvú na summit do Prahy

Heger poznamenal, že takéto diskusie sú potrebné pre súčasnú dobu, lebo predstavitelia Únie si uvedomujú, že potrebujú viesť dialóg s lídrami ostatných európskych krajín mimo EÚ. Majú to byť otvorené a neformálne diskusie o budúcnosti Európy, a výzvach a problémoch, „ktorým spoločne čelíme, ale hľadáme na ne rôzne nástroje“.

Zľava slovenský premiér Eduard Heger, bulharský premiér Kiril Petkov a premiér MAlty Robert Abela sa rozprávajú počas summitu EÚ v Bruseli vo štvrtok 23. júna 2022. – Foto: tasr/ap

Podľa jeho slov má zmysel pripraviť spoločné stretnutie, možno neformálny summit, kde budú môcť lídri európskych krajín z EÚ aj mimo nej viesť diskusie o politických a strategických otázkach.

„Záver je taký, že zrejme na jeseň počas českého predsedníctva v Rade EÚ by sa takéto stretnutie zorganizovalo, pravdepodobne v Prahe, kde by sme pozvali lídrov krajín, ktorí sú nám blízki regionálne a hodnotovo, a v prvej fáze diskutovali o dôležitých témach ako bezpečnosť, energetika, pohľady na zahraničnú politiku a vôbec budúcnosť Európy,“ vysvetlil premiér.

„Treba to vnímať ako dva prúdy spolupráce“

Bol by to podľa neho iba prvý krok, z ktorého sa potom môžu tvoriť ďalšie rámce, ale všetci v EÚ to vnímajú ako potrebné. V tomto momente nie je snaha tento formát diskusií a stretnutí nejak inštitucionalizovať, ale ísť skôr do hlbokej diskusie, aby bolo možné lepšie porozumieť pohľadom jednotlivých regiónov Európy.

Sprava slovenský premiér Eduard Heger, holandský premiér Mark Rutte, španielsky premiér Pedro Sánchez a nemecký kancelár Olaf Scholz počas summitu EÚ v Bruseli.. – Foto: tasr/ap

Koncept „širšej Európy“ by nemal v žiadnom prípade nahradiť súčasný politický proces rozširovania EÚ. Podľa Hegerových slov je to skôr naopak, komplementárny proces s pridanou hodnotou. Pretože ak rozširovanie je o tvrdej práci a technických detailoch, neformálne stretnutia v rámci európskeho politického spoločenstva prinesú politicko-strategické diskusie, na ktoré väčšinou nebýva čas a priestor pri iných pracovných stretnutiach. „Takže by sa to navzájom dopĺňalo. Treba to vnímať ako dva prúdy spolupráce,“ uviedol Heger v závere rozhovoru.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Heger o inflácii: Uvedomujeme si, že tu bude niekoľko rokov. Potrebujeme hľadať inteligentné riešenia

Odoberať
Upozorniť na
10 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne