eReport.sk
WA 6 Moskva - Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov (vpravo) a šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó. Foto: tasr/ap

Za energetickou krízou vidí Maďarsko vojnu aj sankcie. Pomoc idú hľadať do Azerbajdžanu

Vojna na Ukrajine, ktorá trvá už pol roka, ako aj sankcie zavedené v reakcii na ňu, spôsobili podľa maďarského ministra zahraničných vecí Pétera Szijjártóa v Európe vážnu krízu v dodávkach energií. Šéf maďarskej diplomacie to uviedol v stredu na Facebooku, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

 Terajšia situácia poukazuje podľa neho na dôležitosť hľadať nové zdroje energie.      

Mohlo by vás zaujímať

  1. Chlieb a pečivo v nákupnom centre.
  2. Ľudia prechádzajú okolo cenníka čerpacej stanice v centre Ríma v stredu 15. júna 2022.
  3. Slovenský premiér Eduard Heger odpovedá na otázky novinárov počas príchodu na summit EÚ v Bruseli vo štvrtok 23. júna 2022.
  4. Na ilustračnej snímke z roku 2004 otvorené ohnisko na košickom sídlisku Luník IX.
  5. Sabotáž ako pri NS 1 a NS2?
  6. Podnet podali poslanci ANO

Azerbajdžan je v tomto smere jedným z najdôležitejších partnerov v krátkodobom i strednodobom horizonte, ak nie jediným. Toto partnerstvo podporuje aj nedávno podpísaná energetická dohoda medzi EÚ a Azerbajdžanom,“ napísal Szijjártó. Pripomenul, že v stredu telefonicky rokoval s ministrom energetiky Azerbajdžanu Parvizom Šachbazovom. Dohodli sa na pripojení Maďarska k plánu výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov v Azerbajdžane. Odtiaľ by mala byť pôvodne dodávaná do Gruzínska a odtiaľ do Rumunska.

Podľa Szijjártóa možno túto investíciu reálne zrealizovať do troch až štyroch rokov. „Jej vytvorenie by bolo na jednej strane veľkým prínosom pre zabezpečenie našich energetických dodávok, keďže by išlo o úplne nový zdroj energie. Na druhej strane by nás to ešte viac priblížilo k dosiahnutiu našich cieľov uhlíkovej neutrality. Návrh zmluvy dostaneme čoskoro,“ uzavrel maďarský minister.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Za energetickou krízou vidí Maďarsko vojnu aj sankcie. Pomoc idú hľadať do Azerbajdžanu

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti