eReport.sk
Ruský prezident Vladimir Putin.
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: tasr/ap

Moskva otvorene hovorí: Udelenie štatútu pre Ukrajinu a Moldavsko bude mať negatívne dôsledky

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v piatok odsúdilo rozhodnutie lídrov Európskej únie, ktorí na summite v Bruseli odsúhlasili udelenie štatútu kandidátskej krajiny EÚ Ukrajine a Moldavsku. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.

Deklarujú negatívne dôsledky

Hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Marija Zacharovová tento krok označila za pokus o zásah do sféry vplyvu Moskvy v rámci Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ) tvoreného bývalými sovietskymi republikami. „Rozhodnutím udeliť Ukrajine a Moldavsku štatút kandidátskych krajín EÚ potvrdila, že aktívne pokračuje v cieli obmedzovať Rusko v geopolitickom priestore SNŠ,“ uviedla vo vyhlásení Zacharovová. Podľa nej bude mať udelenie štatútu kandidátskych krajín „negatívne dôsledky“.

Moskva hovorí o zámere EÚ

Hoci môže trvať roky, kým sa Ukrajina a Moldavsko stanú oficiálne členmi európskeho bloku, rozhodnutie prijať ich za kandidátov je podľa Moskvy symbolom zámeru EÚ zasiahnuť hlboko do bývalého Sovietskeho zväzu, uviedla agentúra Reuters. Zacharovová ďalej uviedla, že Európska únia prisľúbením členstva Ukrajine a Moldavsku obetovala svoje demokratické ideály na úkor „neobmedzenej expanzie a politického a ekonomického zotročovania svojich susedov“.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Slovenský premiér Eduard Heger odpovedá na otázky novinárov počas príchodu na summit EÚ v Bruseli vo štvrtok 23. júna 2022.
  2. Minister zahraničných vecí Maďarskej republiky Péter Szijjártó
  3. ukrajina vojaci
  4. Ruský prezident Vladimir Putin si pripíja počas prejavu na virtuálnom summite lídrov zoskupenia BRICS v Moskve vo štvrtok 23. júna 2022.
  5. Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin.

Moskva tvrdí, že jedným z dôvodov ruskej invázie na Ukrajinu je to, aby zabránila „zneužitiu“ územia Ukrajiny na útoky voči Rusku. Západné krajiny a Kyjev však tvrdia, že ruské tvrdenia sú len nepodloženou zámienkou na ospravedlnenie vojny.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Moskva otvorene hovorí: Udelenie štatútu pre Ukrajinu a Moldavsko bude mať negatívne dôsledky

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti