eReport.sk
Na archívnej snímke poľský premiér Mateusz Morawiecki.
Na archívnej snímke poľský premiér Mateusz Morawiecki. Foto: tasr/ap

Morawiecki: Poľsko chce, aby NATO posilnilo obranu v Suwalskom koridore

Poľsko a pobaltské štáty chcú silnejšiu vojenskú prítomnosť Severoatlantickej aliancie v Suwalskom koridore. Ide o oblasť, ktorá sa nachádza na hraniciach medzi Poľskom a Litvou a ktorá oddeľuje ruskú exklávu Kaliningrad od Bieloruska.

Zraniteľný bod hranice NATO

„Počas rozhovorov s našimi partnermi z NATO budeme apelovať na posilnenie tohto koridoru,“ povedal poľský premiér Mateusz Morawiecki počas piatkovej tlačovej konferencie v Bruseli po skončení summitu Európskej únie.

Pobaltie dlhodobo upozorňuje na bezpečnostné riziká

„Poľsko, Litva a ostatné pobaltské štáty už dlho upozorňujú NATO na riziká, ktoré existujú v Suwalskom koridore,“ dodal Morawiecki a spresnil, že na severovýchode Poľska už bola rozmiestnená mnohonárodná jednotka NATO.

Suwalský koridor sa považuje za zraniteľný bod obrany NATO, pretože je nielen jedinou spojnicou medzi pobaltskými štátmi a zvyškom EÚ a Aliancie, ale aktuálne aj terčom ostrého sporu medzi Ruskom a Litvou.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Český premiér Petr Fiala
  2. Slovenský premiér Eduard Heger odpovedá na otázky novinárov počas príchodu na summit EÚ v Bruseli vo štvrtok 23. júna 2022.
  3. Minister zahraničných vecí Maďarskej republiky Péter Szijjártó
  4. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Západní vojenskí plánovači varovali, že oblasť by bola pravdepodobne jedným z prvých cieľov ruského prezidenta, ak by sa rozhodol eskalovať vojnu na Ukrajine do priamej konfrontácie s NATO. Aktuálne napätie vyvolal krok vlády vo Vilniuse, ktorá v sobotu zakázala tranzit tovaru do ruskej Kaliningradskej oblasti cez svoje územie. Ide o tovar, na ktorý sa vzťahujú ekonomické sankcie EÚ.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Morawiecki: Poľsko chce, aby NATO posilnilo obranu v Suwalskom koridore

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti