eReport.sk
Fiala hlási pomoc pre Ukrajinu
Český premiér Petr Fiala. Foto: tasr/ap

Ukrajina opäť bližšie k EÚ. Macron a Michel požiadali Fialu o usporiadanie summitu pre nečlenské krajiny

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a predseda Európskej rady Charles Michel požiadali českého premiéra Petra Fialu, aby počas českého predsedníctva v Rade EÚ usporiadal neformálny summit s nečlenskými krajinami. Témou má byť širšia spolupráca Európskej únie s týmito štátmi, povedal Fiala pred začiatkom druhého dňa summitu v Bruseli. TASR informáciu prevzala z webu Českej televízie a servera Novinky.cz.

„Blížiace sa predsedníctvo sa prejavilo pri včerajšom rokovaní o koncepte širšej Európy. Bol som požiadaný, aby som spolu s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a predsedom Európskej rady Charlesom Michelom pripravil koncept neformálneho summitu, ktorý by sa na túto tému mohol konať v Prahe,“ povedal novinárom Fiala.

Mohlo by vás zaujímať:

 1. Peter Weiss
 2. Eduard Heger
 3. Hrozí ďalší vojnový konflikt?
 4. Súd EÚ rozhodol
 5. ukrajina vojaci
 6. Maďari sa obrátili na medzinárodné inštitúcie
 7. Serhij Hajdaj.
 8. Ivan Mikloš, exminister, poradca prezidentky Čaputovej
 9. Von der Leyenová upozornila Čínu
 10. Na videosnímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
 11. Zuzana Čaputová.
 12. Na sníme detail zbraní na bojovom vozidle poèas prebiehajúceho cvièenia Saber Strike vo Vojenskom výcvikovom priestore

Súčasťou by mohla byť aj Ukrajina. „Koncept širšej Európy, ktorý musíme ešte bližšie definovať – ale tá včerajšia myšlienka k tomu viedla –, by mal zahŕňať krajiny od Islandu po Ukrajinu,“ upresnil predseda českej vlády.

Koncept, ktorý navrhlo Francúzsko, má byť otvorený najmä krajinám, ktoré sa usilujú o členstvo v EÚ. Mal by im ponúknuť bližšiu spoluprácu, ale nemá byť náhradou samotného prijímacieho procesu.

Lídri krajín EÚ vo štvrtok v prvý deň summitu hovorili o európskej budúcnosti krajín Balkánu. Kandidátsky štatút potom schválili Ukrajine a Moldavsku. Gruzínsko ešte musí splniť podmienky stanovené Európskou komisiou.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ukrajina opäť bližšie k EÚ. Macron a Michel požiadali Fialu o usporiadanie summitu pre nečlenské krajiny

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php