eReport.sk
Subrahmanyam Jaishankar.
Subrahmanyam Jaishankar v Bratislave. Zdroj: fb/ivan.korcok

VIDEO Zaťal do živého? Indický minister v SR: Európania, ste egoisti. Problémy sveta vás nezaujímajú!

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) privítal v piatok v Bratislave šéfa indickej diplomacie Subrahmanyama Jaishankara. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR. Témou rozhovorov bola i hospodárska a investičná spolupráca. Šéf indickej diplomacie sa zúčastnil aj na bezpečnostnej konferencii Globsec, kde to poriadne „roztočil.“

„Historicky prvá návšteva indického partnera na Slovensku v predvečer 30. výročia nadviazania diplomatických vzťahov medzi obomi krajinami priniesla dôležitý impulz k posilneniu politického dialógu, ako i hospodárskej a investičnej spolupráce medzi Slovenskom a Indiou,“ zdôraznil Korčok. Obaja ministri ocenili priateľské vzťahy medzi Slovenskom a Indiou a poukázali na blízkosť postojov v oblastiach podpory demokracie, ľudských práv a medzinárodného práva založeného na pravidlách.

Korčok prijal pozvanie do Indie

Aj napriek pandémii dosiahol podľa MZVEZ vzájomný obchod v minulom roku rekordnú úroveň obratu. Investícia indickej spoločnosti Tata Group/Jaguar Land Rover do automobilového závodu pri Nitre je podľa rezortu vlajkovou loďou slovensko-indickej spolupráce. Dôraz v ďalšom období bude najmä na sektor inovácií.

Zľava Ivan Korčok a Subrahmanyam Jaishankar počas stretnutia v Bratislave.

Zľava Ivan Korčok a Subrahmanyam Jaishankar počas stretnutia v Bratislave. Fotografiu zverejnil šéf slovenskej diplomacie na sociálnej sieti. – Foto: fb/ivan.korcok

Korčok informoval partnera aj o situácii v súvislosti s ruskou agresiou voči Ukrajine. Poukázal na rozsiahlu humanitárnu a materiálnu pomoc zo Slovenska. Indický minister ocenil dobrú spoluprácu pri leteckej repatriácii indických študentov, ktorí boli donútení ujsť pred vojnou na Slovensko. Korčok tiež prijal pozvanie na oficiálnu návštevu Indickej republiky.

Zo statusu Ivana Korčoka, v ktorom informoval aj o návšteve šéfa indickej diplomacie z 3. júna 2022. – Foto: fb/ivan.korcok

Toto je časť správy, ktorú zverejnila slovenská tlačová agentúra a prebrali ju prakticky všetky naše známe médiá.

Obhajoval nákup ruskej ropy: Buďme trochu spravodliví

Menej sa však informovalo o tom, že indický hosť sa zúčastnil aj na bratislavskej konferencii GLOBSEC, kde vystúpil na tému partnerstiev a spojenectiev v indopacifickom regióne. Najmä boli prakticky neviditeľné informácie o tom, čo šéf indickej diplomacii odkázal na konferencii počas svojho prejavu.

Mohlo by vás zaujímať:

 1. Na kombosnímke zľava Juraj Blanár a Ján Budaj.
 2. Žiadna vojna?
 3. Odborník na energie a energetické audity firiem Michal Kolimár z PPA Power DS
 4. Slovenský premiér Eduard Heger odpovedá na otázky novinárov počas príchodu na summit EÚ v Bruseli vo štvrtok 23. júna 2022.
 5. Boris Kollár v štúdiu STVS v relácii O 5 minút 12.
 6. Na snímke žatva sóje firmy Agrozoran s.r.o. Michaľany na poli neďaleko obce Michaľany v okrese Trebišov 28. septembra 2021.
 7. Ceny ropy výrazne vzrástli
 8. Ceny ropy výrazne vzrástli
 9. Korčok prezliekačom kabátov
 10. Sklad humanitárnej pomoci pre utečencov z Ukrajiny v priestoroch Mestského kultúrneho strediska (MsKS) v meste Veľké Kapušany 2. marca 2022.
 11. Špeciálny vyslanec USA pre medzinárodné energetické vzťahy Amos Hochstein.

Subrahmanyam Jaishankar napríklad obhajoval podľa denníka Štandard nákup ruskej ropynemieni v tom prestať. „Nakupovanie ruského plynu nie je financovanie vojny? Sú to len indické peniaze a ropa prichádzajúca do Indie, ktoré financujú (vojnu), ale plyn prichádzajúci do Európy nefinancuje (vojnu)? Buďme trochu spravodliví,“ skonštatoval Subrahmanyam Jaishankar.

Minister z Indie zašiel vo svojich vyhláseniach ešte ďalej. „Ak sú krajiny v Európe a na Západe a Spojené štáty také znepokojené, prečo neumožnia, aby sa na trh dostala iránska ropa? Prečo neumožnia, aby sa na trh dostala venezuelská ropa? Priškrtili všetky ďalšie zdroje ropy, ktoré máme,“ urobil nekompromisný výpočet možností, odkiaľ môže Západ čerpať zdroje strategickej komodity.

Jaishankar: Neposielame ľudí kúpiť ruskú ropu, ale ropu

Subrahmanyam Jaishankar vysvetlil aj to, ako na kľúčovú surovinu, ktorou ropa pre svet rozhodne je, hľadí samotná India: „My neposielame ľudí s tým, že ´choďte kúpiť ruskú ropu‘, posielame ich kúpiť ropu. Teraz jednoducho kúpite to najlepšie, čo na trhu nájdete. Nemyslím, že by som tomu prikladal nejaký politický odkaz.“

Označil Západ a Európanov za egoistov

Vystúpenie šéfa indickej diplomacie v Bratislave si všimla aj Moskva a na sociálnych sieťach sa už šíri video s ešte s tvrdšími odkazmi pre západný svet. Aspoň z obsahu videa s titulkami v ruštine vyplýva to, že indický minister Európanom odkázal, že sú egoisti a sledujú len vlastné záujmy: „Európske problémy sú problémy celého sveta, ale problémy celého sveta Európu nezaujímajú. To znamená, že ak máte problémy, potom sú to vaše problémy, a ak mám problémy ja, potom sú to naše problémy.“

VIDEO Šéf Indickej diplomacie: Problémy celého sveta Európu nezaujímajú

Zdroj: telegram

Vyjadrenie indického ministra počas prejavu na bratislavskej konferencii v angličtine, ako o tom informovala oficiálna stránka GLOBSEC-u. – Foto: forum2022.globsec.org

Redakcia eReportu sa nemusí stotožňovať so všetkými zverejnenými názormi.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Zaťal do živého? Indický minister v SR: Európania, ste egoisti. Problémy sveta vás nezaujímajú!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie