eReport.sk
Vláda komplikuje samosprávam život
Rokovanie vlády Foto: tasr

Publicista o situácii v koalícii: Očakávam pokračovanie rozkladu vzťahov!

Vo vládnej koalícii bude pravdepodobne pokračovať rozklad vzťahov a nedôjde ku konsolidácii. Preto sa dá v parlamente očakávať pribúdanie hlasovaní postavených na ad hoc vytvorenej väčšine (tzv. tekutá väčšina). Myslí si to publicista Juraj Hrabko.

Koaličná kríza

„Tekuté väčšiny vznikajú a zanikajú ad hoc,“ vysvetlil Hrabko v TASR TV. Takáto väčšina vzniká podľa neho vždy s konkrétnym cieľom a ten sa skončí, keď zákon prejde alebo neprejde. „Tekutá väčšina sa potom rozleje na podporu alebo nepodporu iných zákonov. Dá sa tak fungovať, ale nie je to šťastné,“ doplnil.

Ak by sa vládna koalícia dokázala konsolidovať, má podľa Hrabka k dispozícii pohodlnú väčšinu 88 poslancov. „Nebude v takom prípade odkázaná na hlasy iných poslancov, ktorí sa, samozrejme, môžu pridať, lebo poslancovi nemôžete zakázať hlasovať tak, ako chce. A to platí vrátane poslancov zvolených za ĽSNS,“ ozrejmil.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Lekári otvorili pandorinu skrinku
  2. Slovenský premiér Eduard Heger odpovedá na otázky novinárov počas príchodu na summit EÚ v Bruseli vo štvrtok 23. júna 2022.
  3. Eduard Heger
  4. Von der Leyenová upozornila Čínu
  5. Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová.

O tzv. tekutých väčšinách hovoril Hrabko v súvislosti s prelomením prezidentkinho veta pri hlasovaní o protiinflačnom balíčku. Pri tomto hlasovaní sa k poslancom vládneho OĽANO a Sme rodina pridali viacerí nezaradení poslanci vrátane skupiny pôvodne zvolenej za ĽSNS. Na aktuálnej schôdzi parlamentu rôzne zákony prechádzali na základe podpory rôznych väčšín, od klasickej koaličnej až po rôzne varianty podpory krížom cez politické spektrum.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Publicista o situácii v koalícii: Očakávam pokračovanie rozkladu vzťahov!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie