eReport.sk
Eduard Heger
Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger, foto:tasr

Heger navrhuje pri plyne podobný postup ako pri vakcínach: Spoločný nákup sa v EÚ osvedčil

Spoločný postup a spoločná koordinácia je najsilnejší nástroj, aký krajiny EÚ môžu použiť na zmiernenie súčasnej ekonomickej situácie v Európe. Uviedol to predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) v piatok po skončení summitu EÚ v Bruseli, ktorého záverečná časť bola zameraná na ekonomické a finančné záležitosti.

Premiér pripomenul, že lídri EÚ odobrili Chorvátsku vstup do eurozóny od 1. januára 2023 a privítali správu, že Grécko v lete opúšťa program finančnej pomoci a vracia sa späť na finančné trhy, čo bolo umožnené práve pomocnou rukou zo strany EÚ.

Nadbytok vakcín?

Podľa Hegera sú závery druhej časti summitu v duchu výzvy, že inflácia v Únii zotrvá aj na budúci rok, potom by mala klesať. Premiér dodal, že sa dá hovoriť, že v Únii máme vedľa seba ponukovú aj dopytovú infláciu, spôsobenú nielen nárastom cien energií, za čo môže aj politika Ruska a vojna na Ukrajine, ale aj postcovidový šok a správanie spotrebiteľov, ktorí po vojne investujú viac do tovarov a zvyšujú ich cenu.

Aj preto lídri EÚ podporujú myšlienku spoločného postupu a napríklad aj spoločných nákupov zemného plynu, čo sa osvedčilo pri spoločnom nákupe vakcín počas pandémie.

Heger spresnil, že dohoda je tiež na potrebe koordinovania jednotlivých krokov na národnej úrovni, lebo všetky krajiny sú súčasťou jednotného trhu, ktorý treba chrániť, aby aj naďalej dobre fungoval. Európska komisia dostala za úlohu zaistiť maximálnu koordináciu členských krajín a ak opatrenia v niektorej krajine fungujú dobre, má zaistiť, aby sa aj iné štáty tým mohli inšpirovať a tiež ich uplatniť.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ivan Mikloš, exminister, poradca prezidentky Čaputovej
  2. Český premiér Petr Fiala
  3. Slovenský premiér Eduard Heger odpovedá na otázky novinárov počas príchodu na summit EÚ v Bruseli vo štvrtok 23. júna 2022.
  4. Minister zahraničných vecí Maďarskej republiky Péter Szijjártó
  5. rokovanie vlády
  6. Eduard Heger Igor Matovič

„Vítaná je myšlienka spoločného nákupu plynu. Aj tu eurokomisia preskúma a nájde mechanizmus, aby sme postupovali spoločne, lebo veľký jednotný trh má lepšie podmienky vyjednať lepšie ceny,“ uviedol.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Heger navrhuje pri plyne podobný postup ako pri vakcínach: Spoločný nákup sa v EÚ osvedčil

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti