eReport.sk
Marek Krajčí v štúdiu RTVS.
Marek Krajčí v štúdiu RTVS. Foto: rtvs.sk

Exminister Krajčí šokoval: Vysvetlil, prečo po očkovaní u nás evidujú „len“ 7 úmrtí a v Česku 122!

Opatrenia, ktoré majú platiť od pondelka (22. 11.), sú slabé. Ich efektivita nemusí byť dostatočná. V prípade zavedenia povinného očkovania by vakcinácia celej populácie nebola vhodná. Uviedol to poslanec parlamentu a exminister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Strana Smer-SD povinné očkovanie odmieta.

„Opatrenia sú z môjho pohľadu trochu slabé, keďže neočkovaný môže ísť napríklad aj do obchodov s oblečením či obuvou. Mobilita sa príliš nezníži a efektivita opatrení nemusí byť dostatočná,“ skonštatoval Krajčí.

Heger podľa Krajčího vyslovil odvážny názor

Pripomenul, že epidemická situácia je v krajine vážna a nemocnice sa zrejme kolapsu nevyhnú. „Buď budeme ochotní prijať tvrdé opatrenia, alebo budeme situáciu pozorovať a tá bude podobná humanitárnej katastrofe,“ upozornil Krajčí s tým, že ak krajina nezamedzí šíreniu koronavírusu, ohrozia sa aj prevádzky, keď zostane veľa chorých ľudí doma.

Premiér Eduard Heger (OĽANO) podľa Krajčího vyslovil pri úvahách o povinnom očkovaní pre seniorov odvážny názor. „Ak sa to pozrieme pragmaticky a mali by sme zaočkovaných ľudí nad 60 rokov, nemusíme pristupovať k obmedzeniam. Mladí sa nakaziť môžu, ale nekončia v nemocnici. Ak bude politická odvaha, som za povinné očkovanie, ale musíme presne stanoviť, kto sa na očkovaní zúčastniť nemôže, napríklad zo zdravotných dôvodov,“ uviedol Krajčí. Povinnú vakcináciu pre celú populáciu by neodporúčal.

Exminister: Nie som zástanca celoplošného testovania

Mrzí ho tiež, že vláda upustila od masívneho testovania, ktoré bolo vo februári. Ak sa to nebude diať, pandémia bude podľa neho kulminovať. „Nie som zástanca celoplošného testovania, skôr treba sprístupniť samotesty. Pri samotestovaní sa nám z obehu vyraďujú ľudia, ktorí o ochorení ani nevedia, je to silný nástroj na boj proti pandémii,“ uviedol exminister.

S budúcotýždňovými opatreniami nesúhlasí aj naďalej opozičná strana Smer-SD. Začiatkom týždňa ich plánuje napadnúť na Ústavnom súde SR. „Základné ľudské práva a slobody nemôžu byť obmedzované vyhláškou Úradu verejného zdravotníctva SR a myslíme si, že očkovaní, prekonaní a testovaní by mali mať rovnaké postavenie,“ povedal v relácii poslanec Národnej rady SR a podpredseda strany Richard Takáč.  

Strana Smer-SD by podľa jeho slov prípadné zavedenie tvrdého lockdownu podporila, ak by dotknutí boli odškodnení. „Povinné očkovanie je však z nášho pohľadu fašistické a budeme bojovať za to, aby bolo aj naďalej dobrovoľné,“ dodal Takáč.  

Prečo je nepomer úmrtí po vakcínach u nás a v Česku?

Moderátor svojim hosť ponúkol počas relácie aj zaujímavú tabuľku, s ešte zaujímavejšími číslami: išlo percento zaočkovanosti, porovnanie čísel o hláseniach vedľajších účinkov očkovacích látok a úmrtí po vakcinácii – a to od slovenského a českého Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), na ktoré ešte v septembri eReport upozorňoval.

Zaujímavým v tejto súvislosti je predovšetkým absolútny nepomer úmrtí po očkovaní u nás a v Českej republike. A to aj s prihliadnutím na fakt, že u našich susedov žije približne dvakrát viac obyvateľov ako na Slovensku.

Tabuľka, ktorú vytiahol pred kamery moderátor v štúdiu RTVS. Exminister zdravotníctva ostal zjavne prekvapený, ak nie rovno šokovaný. Tvrdil, že toto porovnanie s českou stranou doteraz nikdy nevidel. – Foto: rtvs.sk

Aktuálny graf, ktorý moderátor v štúdiu vytiahol pred kamery, eReport neprekvapil, exministra Krajčího však prekvapil až šokoval. Svietili na ňom dve zaujímavé čísla: 7 úmrtí súvisiacich s očkovaním za Slovensko a 122 (!) úmrtí po vakcinácii za Česko.

Krajčí: Teraz to vidím prvýkrát

„Mali tam menej úmrtí, čo je naozaj zaujímavé,“ začudovane takpovediac lapal po dychu exminister zdravotníctva. „Úprimne poviem, teraz to vidím prvýkrát a rozmýšľam nad tým…“, zrejme mnohých šokoval Krajčí ďalšou reakciou a bolo vidieť, že silne zvažuje, ako sa k predostretým faktom z tabuľky o diametrálne odlišných počtoch úmrtí dvoch susediacich krajín postaviť.

Keď máme len sedem úmrtí tak to je naozaj, by som povedal, možno aj znak toho, že ľudia veľmi vážne úzkostlivo zvažujú, že či sa majú dať zaočkovať, alebo nie.

Marek Krajčí v reakcii na porovnanie počtu úmrtí súvisiach s vakcináciou na Slovensku a v Česku.

Chvíľu aj trvalo, kým sa viac rozrečnil. „Ale na druhej strane sme mali viac hlásení… Väčšinou sa hovorí, že ľudia to veľmi nehlásia, lekári to veľmi nehlásia a v tomto sú ľudia nespokojní niekedy oprávnene,“ rozhodol exminister za OĽANO reagovať najprv porovnanie čísel o počte hlásení o vedľajších účinkoch vakcín.

Ľudia vraj veľmi vážne úzkostlivo očkovanie zvažujú

Následne však prešiel k číslam, ktoré spájajú vakcináciu v oboch krajinách so smrťou. „Keď máme len sedem úmrtí tak to je naozaj, by som povedal, možno aj znak toho, že ľudia veľmi vážne úzkostlivo zvažujú, že či sa majú dať zaočkovať, alebo nie. Neviem… Tých úmrtí je naozaj oveľa menej ako v Českej republike,“ vyšlo napokon z Krajčího.

Zaujímavé, takže exminister zdravotníctva vlastne priznal, že zdržanlivosť a opatrnosť Slovákov v súvislosti s očkovaním proti covidu môže za to, že ich po vakcinácii zomiera oficiálne menej ako v Česku. Oveľa menej. Takže podľa niekdajšieho šéfa rezortu zdravotníctva sú naši občania zodpovednejší ako Česi, lebo sa nevrhajú do vakcinácie „hurá systémom“, ale ako povedal Krajčí „veľmi vážne a úzkostlivo zvažujú, či sa majú dať zaočkovať, alebo nie“. A výsledok je výrazne menej obetí očkovania ako v Česku.

Vyvoláva to legitímne pochybnosti o štatistikách

Pretože štatisticky (zrejme aj logicky), keďže v Česku žije raz toľko ľudí ako na Slovensku, by sa počet úmrtí po vakcinácii mal pohybovať na úrovni niekoľkých desiatok, odhadom napríklad 40 či 50 obetí po podaní vakcíny. A to aj s ohľadom na fakt, že na Slovensku je o 15 percent nižšia zaočkovanosť ako v Česku. Náš ŠÚKL ich pritom oficiálne neeviduje ani len 10 (!), čo vyvoláva legitímne pochybnosti medzi občanmi o týchto štatistikách.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Monika Beňová (Smer-SD).
  2. Moderátor RTVS Marek Makara.
  3. VakciZuzka je mobilná očkovacia jednotka, ktorá jazdí po Žilinskom kraji.
  4. top1 Nicholsonová
  5. Peter Pellegrini a podpredsedovia strany Hlas-SD.
  6. Premiér Eduard Heger (OĽaNO), vľavo minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO).
  7. Český policajný prezident Jan Švejdar.
  8. očkovanie, vakcinácia, deti, covid, školáci, NCZI

Zdroj: tasr/eReport


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Exminister Krajčí šokoval: Vysvetlil, prečo po očkovaní u nás evidujú „len“ 7 úmrtí a v Česku 122!

3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie