eReport.sk
Marek Krajčí a v pozadí Igor Matovič, foto: tasr

Analytici poriadne naložili exministrovi Krajčímu. So sviečkami by mal obehnúť cintoríny a kajať sa!

Uf, tak toto sa nebude bývalému ministrovi zdravotníctva dobre čítať. Analytici zo skupiny Dáta bez pátosu sa pustili do súčasného poslanca za OĽANO Marka Krajčího. Popudil ich rozhovor exministra pre Hospodárske noviny, v ktorom obhajoval svoje kroky, keď bol súčasťou vlády.

My sme tú druhú vlnu zvládli relatívne dobre v nemocniciach, hoci veľmi ťažko, čo sa týka úmrtí. Ale zase to premorenie našej spoločnosti bolo relatívne veľké, čo by mohla byť dobrá devíza do tejto tretej vlny,“ zamyslel sa na úvod interview Krajčí a analytikov išlo roztrhnúť. „Šarža „MarekToDal“ Krajčí sa vracia na scénu bez hanby a poučuje. Pritom je jasné, že by mal so sviečkami obehnúť slovenské cintoríny a kajať sa. Jediné, čo sa mu s partiou „bojovníkov“ podarilo, je, že „po druhej vlne sme výrazne premorení“. Dajte nám pokoj pán Marek. Dajte nám svätý pokoj,“ pustili sa do exministra odborníci.

Krajčí v debate hovoril o tom, že sme druhú vládu zvládli dobre. – Foto: hnonline.sk

Krajčí v rozhovore napríklad trval na tom, že za jeho ministrovania sme boli jednou z najrýchlejšie očkujúcich krajín. „To, čo sme dostávali, sme okamžite očkovali. Ten vlak sa u nás rozbiehal s obrovským nasadením. Do marca sme sa pohybovali medzi 2. a 5. miestom. Potom sme sa začali prepadávať,“ tvrdil Krajčí. „Pán Krajčí odchádzal k 31. marcu. Lídri sme boli v počte úmrtí – boli a aj sme v TOP 7 v Európe. Pri odchode sme mali zaočkovaných seniorov asi na 85 %. Bolo to presne takto: 70-80 ročných na 20%, 80-90 ročných na 35 %, nad 90 rokov na 30 %. Marek, vy ste to zrátali 25+35+30=90, ale to sa tak nerobí,“ poučili analytici poslanca za OĽANO a pokračovali. „Riaditeľ vašej kancelárie s manželkou boli zaočkovaní do Troch kráľov a to majú spolu asi 80 rokov, nie každý osve. Výnimky a predbiehanie bolo bežnou praxou, proces bol neriadený, v čakárni 200 tisíc ľudí na I. dávku a vy poviete, že sme boli lídri v očkovaní,“ krútia hlavou odborníci.

– Foto: fb/databezpatosu

Krajčí v intreview tiež vyslovil názor, že ak by sa ruskou vakcínou Sputnik V začalo očkovať v apríli, mohlo sa zaočkovať množstvo ľudí. „200 000 vakcín by sa určite vyočkovalo. Ak nie viac,“ vyslovil exminister. Analytici mu vytkli, že Sputnik nepustil do obehu, keď mohol. Celkovo im zrejme interview poriadne dvihlo tlak. „Nikdy, ani raz ste nemali správne čísla a k nim správny komentár. Buď ste mali graf opačne, alebo ste mali zlý dátum, komentáre ste dávali naopak, predikcie ste mali absolútne nepresné, všetkých naokolo ste ohovárali, smiali sa z nich (aj z nás – máme to na videu), ponižovali ste okolie, vedcov, nespolupracovali ste s nikým, išli ste nikam, od žiadnej krajiny ste sa nepoučili, nič dobré ste neokopírovali, hlásali ste, že nás budú nasledovať iné krajiny, a našou cestu nešiel (našťastie) nikto, doviedli ste Slovensko do cieľa s 15 tisíc úmrtiami, so zdravotníckym personálom v zdevastovanom stave, s unikajúcimi sestričkami, zdesenými doktormi, s rozvratom na ministerstve, nič ste nezreformovali a najhoršie je, že ste nič nepochopili a chodíte po médiách buntošiac proti vlastným,“ uviedli analytici. Zrejme narážali na Krajčího kritiku, ktorý sa neraz púšťa do nového ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského.

tlačová konferencia predsedu vlády SR Igora Matoviča (vpravo) a ministra zdravotníctva SR Mareka Krajčího (vľavo)

Krajčí na letisku so Sputnikom. Podľa analytikov ho mali do toho lietadla naložiť a niekam s ním odletieť. – Foto: tasr

„Pán Lengvarský je náš nominant. Ja som mu ponúkol aj spoluprácu a všetky moje skúsenosti, ktoré som mal. Ja chcem s ním mať a verím, že s ním mám dobrý vzťah. Ale je pravda, že mnohé rozhodnutia, ktoré sa dejú na ministerstve sa nekonzultujú so mnou. Ja nemám dobrý prehľad o tom, čo sa na ministerstve deje,“ prezradil Krajčí. Vyzerá to však tak, že o exministrovi nemajú odborníci vysokú mienku. „Ste pohromou vo wikipédii, nikto vás nikdy a nikam nezavolá v zahraničí porozprávať o tom, ako Slovensko zvládlo druhú vlnu, ako bolo lídrom v očkovaní. Do toho lietadla v Košiciach, pred ktorým ste odfotený vás mali naložiť a odletieť s vami niekam, kde by vám tie vaše reči brali. My nie sme ovce. Pozrite si grafy, tabuľky a mapy z vášho obdobia. Dnes máme DELTA vlnu a zvládneme ju. A tú druhú navrhujeme volať MAREKOVA VLNA. A tých 15 tisíc obetí je aj váš výsledok,“ uzavreli odborníci.

Čítajte viac:

  1. Zľava minister školstva Branislav Gröhling (SAS) a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO).
  2. Infektológ a prednosta Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice Pavol Jarčuška.
  3. Marek Krajčí v štúdiu RTVS.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Analytici poriadne naložili exministrovi Krajčímu. So sviečkami by mal obehnúť cintoríny a kajať sa!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti