eReport.sk
očkovanie, vakcinácia, deti, covid, školáci, NCZI
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com

ŠÚKL zverejnil hlásenia o vedľajších účinkoch vakcín: Počet súvisiacich úmrtí sa nezmenil od júna!

Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nahlásili v súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu k strede (15. 9.) 8547 podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení vyhodnotili 977 ako závažných. Počet súvisiac úmrtí ostáva už mesiace nemenné, zastavil sa na čísle štyri obete. Ústav pritom o prvýkrát o tomto počte informoval vo svojom týždennom hlásení zo 17. júna 2021.

Pri vakcíne od konzorcia Pfizer/BioNTech išlo o 527 závažných hlásení, z toho jedno úmrtie. Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky sa objavili pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, a to zväčša u pacientov liečených na hypertenziu, prekolapsový stav, kolaps, zlyhanie očkovania, ale napríklad aj náhla cievna mozgová príhoda, infarkt myokardu, artritída, perikarditída, hypertenzná kríza či porucha sluchu, epileptický záchvat u pacientov liečených na epilepsiu, polyneuropatiu či hyperpyrexiu.

„Astra“ je „dvojkou“ v hlásení o závažných účinkoch

Pri vakcíne od spoločnosti Moderna išlo o 106 závažných účinkov, z toho jedno úmrtie. Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky boli dočasná paralýza, pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, trombóza, kolaps, strata vedomia, pľúcna embólia a napríklad aj náhla cievna mozgová príhoda.

Do štvrtka evidoval ústav spolu štyri úmrtia v kauzálnej súvislosti s očkovaním, z toho pri troch prípadoch bol súvis stanovený ako možný a v jednom ako pravdepodobný.

V rámci vakcíny od spoločnosti AstraZeneca hlásili 302 závažných účinkov, z toho dve úmrtia. Najčastejšie išlo o krátkodobú stratu vedomia, kolaps, trombózu, ale aj o parézu tvárového nervu, epileptický záchvat u pacientov liečených na epilepsiu, pľúcnu embóliu, náhlu cievnu mozgovú príhodu, infarkt myokardu či napríklad hypertenznú krízu.

Nežiaduce účinky nahlásili aj pri vakcíne od spoločnosti Johnson & Johnson, z toho 33 závažných. Išlo o stratu vedomia, kolaps, halucinácie a hyperpyrexiu. Pri neregistrovanej vakcíne Sputnik V zaznamenali tri závažné hlásenia. Ide o pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi a flebotrombózu.

Do štvrtka evidoval ústav spolu štyri úmrtia

Ďalších šesť závažných účinkov bolo pri vakcínach s neuvedeným názvom, informácie ústav dožiadal. ŠÚKL zaznamenal aj ďalších šesť závažných reakcií po vakcíne. Úrad k nim dožiadal bližšie informácie.

Do štvrtka evidoval ústav spolu štyri úmrtia v kauzálnej súvislosti s očkovaním, z toho pri troch prípadoch bol súvis stanovený ako možný (po vakcínach od konzorcia Pfizer/BioNTech, od spoločnosti Moderna a od spoločnosti AstraZeneca) a v jednom ako pravdepodobný (po vakcíne od spoločnosti AstraZeneca). Pri iných uzavretých prípadoch vrátane niektorých medializovaných bol súvis vylúčený.

Na Slovensku bolo do stredy zaočkovaných prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 2.412.371 osôb a druhou dávkou 2.216.082 osôb.

Faktom je, že počet obetí sa už mesiace nemenil, prvýkrát ústav o štyroch obetiach informoval ešte v júni tohto roku. V tom čase pribudlo k pôvodným trom súvisiacim úmrtiam jedno súvisiace úmrtie týkajúce sa vakcíny od spoločnosti Astra Zeneca.

O tom, že sa situácia s počtom súvisiacich úmrtí dlhodobo nemení svedčia aj nasledujúce obrázky. Prvá tabuľka pochádza z týždenného hlásenia k dnešnému dňu, druhá z júna 2021, kedy ŠÚKL prvýkrát informoval o štyroch úmrtiach (zo 17.6. 2021) a a tretia z týždňa predtým (10.6. 2021),

Informácia z najnovšej týždennej správy zo 16. 9. 2021. – Foto: sukl.sk

Informácia z týždennej správy ŠÚKL zo 17. 6. 20121 – Foto: sukl.sk

Informácia z týždennej správy ŠÚKL zo 10. 6. 20121 – Foto: sukl.sk

Napríklad v susednej Českej republike je takýchto prípadov neporovnateľne viac. „Celkový počet úmrtí, ktoré boli nahlásené ako dôsledok podozrenia na nežiadúci účinok vakcín proti COVID-19 a odoslaná do databázy EudraVigilance je 112,“ informuje aktuálne český Státní ústav na kontrolu léčiv.

Zdroj: sukl.cz

Na Slovensku bolo do stredy zaočkovaných prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 2.412.371 osôb a druhou dávkou 2.216.082 osôb.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ján Baránek.
  2. Marek Krajčí v štúdiu RTVS.
  3. Primár Jakub Hložník
  4. Lucia Ďuriš Nicholsonová.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

ŠÚKL zverejnil hlásenia o vedľajších účinkoch vakcín: Počet súvisiacich úmrtí sa nezmenil od júna!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti