eReport.sk
Eduard Heger (OĽaNO)
Eduard Heger (OĽaNO). Foto: shutterstock/alexandros michailidis

Heger pripustil povinné očkovanie: Pomohol si aj rozprávkou, ktorú sledujú jeho deti

Zavedenie lockdownu pre všetkých bez ohľadu na očkovanie po vzore Rakúska nie je vylúčené. Ak sa epidemická situácia bude aj naďalej zhoršovať, opatrenia sa budú na budúci týždeň opäť sprísňovať. Uviedol to premiér Eduard Heger (OĽANO) v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

Slovensko má aktuálne celosvetovo najviac infikovaných covidom v sedemdňovom priemere, odznelo v relácii v sobotu a moderátorka sa premiéra hneď rovno opýtala, či by „sme nemali zaviesť lockdown tak ako Rakúsko“, teda nielen pre neočkovaných.

Ak sa to bude zhoršovať, bude sa sprísňovať

A čo na to Heger? Všetko podľa neho závisí od vývoja najbližších dní. „Oparenia, ktoré sme tento týždeň prijali, považujem za prísne, ale situáciu sledujeme. Ak sa to bude zhoršovať, budeme musieť ďalej opatrenia opäť sprísňovať. Nevidím zatiaľ reálne uvoľňovanie opatrení pre očkovaných,“ skonštatoval predseda vlády.

Premiér pripustil zavedenie celoštátneho lockdownu, snahou je ochrániť nemocnice. Sprísnenie opatrení má tiež pomôcť stabilizovať situáciu pred Vianocami. „Hospitalizácia pacientov s COVID-19 tiež vytláča z nemocníc ostatných pacientov. Je neprípustné, aby zaočkovaní ľudia mali pre nezaočkovaných obmedzenú zdravotnú starostlivosť,“ uviedol Heger. Pripomenul, že nemocnice plnia najmä neočkovaní pacienti.

Premiér tiež vyzval všeobecných lekárov, aby svojim pacientom vysvetľovali prínos očkovania.

Fico by sa asi mal stretnúť s odborníkmi

Premiér reagoval aj na kritiku opozície, ktorá zavedené sprísnené opatrenia odmieta a hovorí o segregácii občanov. Šéf Smeru Robert Fico považuje obmedzenia vlády za nelogické, pričom tvrdí, že ten, kto absolvuje PCR test na koronavírus s negatívnym výsledkom, je pre svoje okolie menej nebezpečný ako zaočkovaný občan. Prečo by teda nemohol vkročiť napríklad do reštaurácie aj človek, síce nezaočkovaný, ale s platným negatívnym testom na covid?

Nám tu horí dom, my sa snažíme ten požiar zahasiť, lebo v tom dome zhárajú ľudia, ľudia zomierajú dnes a sú to primárne ich voliči, čo je úplne cynické.

Heger o opozícii.

Heger vo svojej reakcii Ficov argument priamo nekomentoval, v podstate však potvrdil, že tu nejde o to, aby sa vychádzalo v ústrety neočkovaným, ale aby sa čo najviac ľudí dalo zaočkovať: „Robert Fico by sa asi mal stretnúť stretnúť s odborníkmi, ktorí sa tomuto venujú denno-denne a troška mal by sa ich snažiť pochopiť a nie robiť takúto politiku. Primárny problém, ktorý dnes máme, máme enormné množstvo nezaočkovaných. Nezaočkovaných v nemocniciach. A žiaľ, aj títo ľudia umierajú. A preto by mala opozícia prestať robiť politiku s covidom. Toto je zápas s vírusom. Mali by prestať bojovať proti vláde a mali by začať viesť zápas proti pandémii spolu s nami za záchranu životov,“ zdôraznil Heger a pokračoval: „Nám tu horí dom, my sa snažíme ten požiar zahasiť, lebo v tom dome zhárajú ľudia, ľudia zomierajú dnes a sú to primárne ich voliči, čo je úplne cynické. Oni burcujú už mesiace ľudí proti dodržiavaniu základných opatrení, proti nosenie rúšok, ktoré je najväčšou ochranou a proti vakcíne, ktorá je jedinou ochranou z dlhodobého hľadiska. Takže, to je úplne cynické, čo robia. Ja ich preto aj z tohto miesta vyzývam, aby prestali bojovať proti vláde, ale začali s nami zápasiť za záchranu životov s pandémiou, s vírusom. Toto je anomália, čo sa tu deje, tu na Slovensku. Si zoberte okolité krajiny. Všetci pochopili, že zápas sa vedie s pandémiou a nie s vládou.“

Vírus si nevyberá podľa profesie, skôr by som preto šiel podľa veku.

Premiér o možnom povinnom očkovaní.

Redaktorka Hegerovi pripomenula fakt, že aj očkovaní predsa vírus šíria. „Očkovaní majú 29 krát menšiu pravdepodobnosť, že jednak budú vyžadovať hospitalizáciu, štyrikrát menšiu pravdepodobnosť nákazy a výrazne menšiu pravdepodobnosť šírenia,“ oponoval šéf vládneho kabinetu, ktorý férovo priznal, že ide o informácie, ktoré má od odborníkov.

„To sú veci, ktoré sa už učia deti“

Heger vysvetľoval, že kľúčové sú protilátky, ktoré očkovaním človek získa a práve tie v prípade nákazy takpovediac nastupujú do boja s vírusom. Pri objasňovaní toho, ako to funguje, si dokonca pomohol aj informáciami z vlastnej domácnosti: „Dnes ráno som odchádzal z domu, moje deti pozerajú také rozprávky… Pamätáte si, také tie kreslené o ľudskom tele. Dnes ráno tam bolo presne o tom, ako tam hovoria tie bunky, že nemáme vakcínu, preto sa teraz ten vírus šíri viacej, toto som len tak započul, ako pozrezávajú deti tie rozprávky. Čiže to sú veci, ktoré sa už učia deti a je smutné, že opoziční politici takto hazardujú so životmi ľudí a vôbec sa nepridávajú na stranu záchrany životov.“

Povinnosť očkovania chce primárne pre starších

Heger priznal, že s odborníkmi z oblasti zdravotníctva, ale aj právnikmi, vrátane ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (klub SaS) už dva týždne diskutuje o možnosti povinného očkovania nielen pre seniorov. Argumentoval tým, že ide o covidom najohrozenejšie skupiny. „Bavíme sa o tom, ako toto spôsobiť, aby to bolo v súlade s Ústavou SR. To je veľmi dôležité, aby sa ústavní právnici vyjadrili, či povoľuje naša ústava očkovať istú vekovú skupinu obyvateľstva. Pre mňa by bola ideálna cesta zaočkovať či už 65+, alebo 60+. Ja si myslím, že aj 50+ by bol asi ten najideálnejší diapazón. Ale toto nech povedia odborníci, samozrejme,“ vysvetlil s tým, že v tejto diskusii pokračuje.

Heger je naklonený zavedeniu povinného očkovania podľa veku, nie podľa profesie. „Vírus si nevyberá podľa profesie, skôr by som preto šiel podľa veku,“ vysvetlil premiér. Zároveň nevylúčil aj plošné povinné očkovanie na Slovensku. Otázkou však stále je, či by bol takýto krok v súlade s ústavou. „Zavedenie povinného očkovania je aj o politickej odvahe,“ dodal.

Proti povinnému očkovaniu sú koaliční partneri SaS a Sme rodina, Heger s nimi aktuálne vedie diskusiu o tejto téme.

Mohlo by vás zaujímať:

 1. Rakúsko hranica kontroly
 2. Premiér Eduard Heger (OĽANO).
 3. Pracovníci RÚVZ Michalovce kontrolujú covidpas konzumujúceho zákazníka v prevádzke.
 4. Branislav Gröhling.
 5. Policajti kontrolujú návštevníkom covidpasy na vianočných trhoch vo Viedni 17. novembra 2021.
 6. Policajti kontrolujú vodičov, ktorí chcú opustiť rakúske mesto Wiener Neustadt v sobotu 13. marca 2021.
 7. Veronika Remišová v rovnošate skauta.
 8. Najväčšie poškodenie ľudského zdravia
 9. Radovan Sloboda (SaS).
 10. Robert Fico na snímke z videa.
 11. Predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO).
 12. Čaká nás výmena Hegera za Hegera?
 13. Premiér Eduard Heger (OĽaNO).

Zdroj: tasr/eReport


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Heger pripustil povinné očkovanie: Pomohol si aj rozprávkou, ktorú sledujú jeho deti

4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti