eReport.sk
Premiér Eduard Heger (OĽaNO), vľavo minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO).
Eduard Heger a Vladimír Lengvarský v NR SR počas schvaľovania zdravotníckej reformy. Foto: tasr

VIDEO Reforma zdravotníctva prešla do 2. čítania aj bez Kollára. Heger: Máme tu 76 hrdinov!

Reforma nemocníc ide do druhého čítania. Rozhodli o tom poslanci Národnej rady (NR) SR, ktorí v štvrtkovom hlasovaní podporili návrh zákona o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. Za bolo 76 zo 145 prítomných poslancov, proti bolo 68, nikto sa nezdržal a jeden poslanec nehlasoval. Za reformu nehlasovali koaliční poslanci z hnutia Sme rodina.

Premiér Eduard Heger naznačil, že koalícia by sa zaobišla aj bez Sme rodina a dookola na tlačovke opakoval: „Máme 76 hrdinov!“ – uviedol s odkazom na počet hlasov, vďaka ktorým reforma v pléne prešla. Neboli to len hlasy koalície, ale aj nezaradených poslancov, ktorí opustili stranu Za ľudí.

VIDEO Heger: Dnes je výnimočný deň! V parlamente sa našlo 76 hrdinov

Heger na sociálnej sieti neskôr uviedol, že reforma sa bude realizovať postupne. „Jej cieľom je spokojný pacient, a nie je pravda, že nemocnice sa budú rušiť,“ spresnil.

Zdroj: fb/premier.sr

„Zdravie je pre každého z nás najvyššou hodnotou,“ povedal na tlačovke premiér s tým, že je to aj najvyššou prioritou jeho vlády i tohto parlamentu. Tvrdí, že legislatívna zmena má priniesť lepšiu zdravotnú starostlivosť. Poďakoval sa aj súčasnému ministrovi zdravotníctva, ktorý reformu predložil, i exministrovi Marekovi Krajčímu (OĽANO), ktorý podľa neho zmenu odštartoval.

Šeliga poďakoval nezaradeným kolegom

Lengvarský prisľúbil, že so svojím tímom bude v reforme i rokovaniach s regiónmi pokračovať. Deklaroval, že budú pracovať na tom, aby priniesli ľuďom to, čo sľúbili, teda lepšiu zdravotnú starostlivosť. Krajčí je rád, že z balíka financií z fondu obnovy sa im podarilo vybojovať peniaze aj na tento účel. „Chceme investovať do každej jednej nemocnice. Nejdeme rušiť nemocnice. Naopak, reforma má priniesť pre pacienta lepšiu starostlivosť,“ deklaroval. Jana Bittó Cigániková (SaS) rozumie obavám občanov zo zmeny, no hovorí o zmene k lepšiemu. Juraj Šeliga (Za ľudí) skonštatoval, že 76 poslancov sa vo štvrtok rozhodlo správne, keď dali hlas lepšej zdravotnej starostlivosti. Poďakoval sa aj nezaradeným kolegom, ktorí boli medzi nimi.

Zdravotníci majú pracovať s novými prístrojmi

Podľa reformy by mali nemocnice fungovať na piatich úrovniach – komunitná, regionálna, komplexná, koncová a národná. Vzniknúť tak má zoptimalizovaná sieť nemocníc. Nemocnice, ktoré budú v zozname, majú mať nárok na úhradu z verejného zdravotného poistenia. MZ SR zdôrazňuje, že sa žiadna nemocnica rušiť nebude. Lôžka, ktoré pred pandémiou zostávali nevyužité, sa majú transformovať v horizonte niekoľkých rokov na základe presných analýz a dát na iný typ starostlivosti, ktorá dnes mnohým pacientom chýba, a preto sa ťažko vracajú do svojho normálneho života.

Lekári, sestry a ďalší zdravotnícki pracovníci budú podľa rezortu pracovať vďaka reforme s novými prístrojmi vo väčších tímoch, kde budú lepšie vedieť zvládať zdravotné komplikácie pacienta. Reforma by mala zvýšiť bezpečnosť a kvalitu zdravotnej starostlivosti.

Vzniknúť by mala klasifikácia okresov

Návrh zákona ráta aj s novým určením minimálnej siete poskytovateľov všeobecnej ambulantnej starostlivosti pre dospelých, ako aj pre deti a dorast. Cieľom má byť zlepšiť situáciu s nedostatkom lekárov pre obyvateľov v miestnej dostupnosti na úrovni okresov.

Ministerstvo chce ambulantnú sieť definovať na základe určených parametrov, výsledky má monitorovať a vyhodnocovať každý rok. Parametrami pre klasifikáciu okresov budú počet obyvateľov, ktorí nemajú zabezpečenú miestnu dostupnosť, kapacitná priepustnosť a demografická štruktúra lekárov. Vzniknúť by mala klasifikácia okresov na zabezpečené, rizikové, rizikovo nedostatkové a kriticky nedostatkové.

Mala by sa riešiť aj podpora všeobecných ambulancií

Tieto informácie by mal rezort poskytnúť lekárom, ktorí by mali záujem o zriadenie novej praxe. Napomôcť by to malo k rozhodnutiu, kde si zriadia ambulanciu. Pribudnúť by mohla aj možnosť finančnej podpory na zriaďovanie ambulancií v nedostatkových okresoch jednorazovým príspevkom približne 60.000 eur, ktoré majú smerovať z plánu obnovy a odolnosti. O ten by sa mohli uchádzať úplne noví lekári i existujúci poskytovatelia, u ktorých sa zamestná nový lekár, ktorý ešte nemá záujem zriadiť si vlastnú prax.

V ďalších fázach by sa mali riešiť podpora všeobecných ambulancií pre existujúcich poskytovateľov a definovanie novej koncepcie všeobecného lekárstva. Priniesť by mala rozšírenie kompetencií všeobecných lekárov aj sestier, či napríklad zníženie administratívnej záťaže.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Jana Bittó Cigániková (SaS)
  2. Marek Krajčí v štúdiu RTVS.
  3. Premiér Eduard Heger (OĽaNO) počas príhovoru na Stredoeurópskej energetickej konferencii na tému Zelená obnova po pandémii 22. novembra 2021 v Bratislave.
  4. Richard Sulík a Boris Kollár
  5. Premiér Eduard Heger (OĽaNO), vľavo minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO).
  6. Spochybňuje rozhodnutie ŠTS?
  7. Generálna riaditeľka Pracovnej skupiny Európskej komisie na podporu obnovy a odolnosti Céline Gauerová.
  8. Na snímke rokovanie 51. schôdze NRSR v Bratislave 23. novembra 2021.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Reforma zdravotníctva prešla do 2. čítania aj bez Kollára. Heger: Máme tu 76 hrdinov!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti