eReport.sk
Peter Pellegrini a podpredsedovia strany Hlas-SD.
Peter Pellegrini a podpredsedovia Hlasu. Foto: fb//pellegrini.peter

VIDEO Prečo Heger varuje pred humanitárnou katastrofou? Pellegrini udrel na vládu silnými otázkami!

Ak chce vláda sprísňovať opatrenia, musí okamžite pomôcť ľuďom aj hospodárstvu. Uviedol to v pondelok na tlačovej konferencii predseda mimoparlamentnej opozičnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini.

Ako je možné, že sme v horšej situácii ako pred rokom, keď už je takmer polovica Slovenska plne zaočkovaná a státisíce ľudí covid prekonali?

Peter Pellegrini, šéf strany Hlas-SD.

Expremiér začal svoju tlačovku radom výčitiek smerom k vládnemu štvorspolku. Premiérovi Eduardovi Hegerovi (OĽANO) odkázal, že zlyhal rovnako ako expremiér Igor Matovič (OĽANO). „Treba povedať, že za súčasný stav nesie zodpovednosť v plnej miere vláda SR. Vláda, ktorá sa nedokáže poučiť z vlastných chýb a z vlastných skúseností z minulosti. Pán premiér Eduard Heger zlyhal pri príprave na tretiu vlnu presne tak, ako to urobil jeho predchodca pri príprave na vlnu druhú,“ zdôraznil Pellegrini v úvode.

Heger v júli: Konáme najpromptnejšie v celej Európe

O vládnych politikoch ďalej uviedol, že opäť premárnili leto, pričom ako povedal, nešetrili siláckymi rečami. Následne expremiér citoval Hegerove vyhlásenie, ktorý tvrdil v júli tohto roku nasledovné: „Boli sme prvá krajina, ktorá nepodcenila delta variant, všetky ostatné krajiny nás nasledujú. Takže my o čas neprichádzame, my konáme najpromptnejšie v celej Európe.“

Silné otázky: Ako je to možné? Pýta sa Pellegrini

Líder Hlasu vzápätí k pripomenul, že Slovensko je opäť na prvom mieste na svete v tých najhorších covidových ukazovateľoch. Vzápätí predniesol sériu otázok na adresu koalície, ktoré si podľa Pellegriniho aktuálne kladú aj občania:

  • Ako je možné, že sme v horšej situácii ako pred rokom, keď už je takmer polovica Slovenska plne zaočkovaná a státisíce ľudí covid prekonali?
  • Ako je možné, že počet hospitalizovaných pacientov v úrovni 3200 označuje minister zdravotníctva ako humanitárnu katastrofu? Ak si všetci dobre pamätáme, že počas druhej vlny tých hospitalizovaných bolo podstatne viac – minimálne o tisíc pacientov.
  • Ako je možné, že pri dnešných 259 pacientoch na pľúcnej ventilácii sme pomaly informovaní denno denne médiami aj vládou, že sme už vyčerpali všetky svoje kapacity?
  • Ako je to možné, ak podľa ministra zdravotníctva máme stále minimálne 900 takých prístrojov a na vrchole druhej vlny nám na pľúcnej ventilácii opäť ležalo minimálne o 100 ľudí viac ako je to teraz?
  • Ako je možné, že s podstatne nižšími číslami dnes minister a premiér ohlasujú pomaly humanitárnu katastrofu a hovoria o tom, že sme na pokraji kolapsu?

Odpoveď na vyššie uvedené otázky je podľa Pellegriniho jasná: vláda podľa neho neurobila vôbec nič. „Treba povedať, že aj doterajšie kroky vlády, ten paškvil, alebo ten mačkopes, ktorý je oddnes momentálne v platnosti, žiaľ, nevyrieši vôbec nič,“ konštatoval Pellegrini s tým, že všetky prijaté opatrenia vláda zamerala predovšetkým na nezaočkovaných, presnejšie proti nim.

Hlas chce odškodňovací zákon pre zavreté prevádzky

Reč bola aj o lockdowne, ktorý vláda podľa šéfa opozičného Hlasu pravdepodobne zavedie. „Ak sa vláda rozhodne sprísniť opatrenia, musí na tej istej svojej schôdzi rozhodnúť aj o masívnej podpore ľudí a slovenského hospodárstva. V Hlase vyzývame vládu, aby okamžite predložila univerzálny odškodňovací zákon pre zavreté prevádzky, aktivovala a spustila znovu pandemické OČR vo výške čistej mzdy pre rodičov s deťmi a okamžite prijala aj návrh na zníženie DPH pre gastrosektor na 5 % na budúci rok,“ zdôraznil.  

„Ak vláda rozhodne o akejkoľvek forme lockdownu, akejkoľvek dĺžke uzatvorenia slovenskej ekonomiky, musí tak urobiť ruka v ruke  s predstavením zásadných ekonomických opatrení, ktoré pomôžu prežiť ťažko skúšanému slovenskému hospodárstvu v nasledujúcich týždňoch v prípade, že bude zavedený lockdown,“ spresnil.

Koľko nalejú do slovenskej ekonomiky?

Predseda Hlasu zároveň vyzval predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽANO), aby v deň prípadného vyhlásenia lockdownu oznámil aj výšku finančnej pomoci, ktorú je vláda okamžite ochotná „naliať“ do slovenskej ekonomiky. Ak vláda takúto pomoc neoznámi, tak sa obáva, že verejnosť sprísnené opatrenia nebude rešpektovať a presunie svoje hospodárske aktivity do šedej ekonomiky.

VIDEO Pellegrini: Ak chce vláda sprísňovať opatrenia, musí okamžite pomôcť ľuďom

Zdroj: fb/pellegrini.peter

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Marek Krajčí v štúdiu RTVS.
  2. Eduard Heger (OĽANO).
  3. Robert Fico (uprostred) počas tlačovky Smeru.
  4. V popredí šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.

Zdroj: tasr/eReport


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Prečo Heger varuje pred humanitárnou katastrofou? Pellegrini udrel na vládu silnými otázkami!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti