Beh, korčuľovanie, bicyklovanie. To je len zopár obľúbených letných aktivít, ktoré vykonávame vonku. S pribúdajúcou vonkajšou teplotou treba myslieť na niektoré zásady, ktoré slúžia ako prevencia. Prinášame vám zopár užitočných tipov na bezpečné športovanie v letných mesiacoch.
Načasovanie
Na športovanie v letných mesiacoch je kľúčové načasovanie. Vonkajšie športové aktivity si naplánujte na skoré ranné alebo večerné hodiny, keď teplota vonku aspoň mierne klesne a slnečné žiarenie nie je také intenzívne. Počas dňa si vyberte trasu, ktorá je v tieni. Pokrývka hlavy a použitie opaľovacieho krému by mali byť samozrejmosť. Okrem úpalu hrozí aj celkové prehriatie organizmu, ktoré môže mať vážne následky. Dôležitý je tiež príjem tekutín. V lete vylučujeme z tela viac vody, preto je potrebné viac vody aj prijímať a to ideálne čistej, neochutenej. Tú by ste mali v letných mesiacoch nosiť všade so sebou a priebežne dopĺňať. Vypitie veľkého množstva vody v krátkom čase nie je veľmi žiaduce. Po väčšom športovom výkone môžete doplniť aj minerály a elektrolyty špeciálnymi nápojmi, ktoré si môžete zakúpiť v obchodoch so športovou výživou. Ako pomôcka na športovanie v lete môžu poslúžiť aj chladiace vesty.
Aby bolo športovanie radosťou
Skôr než začnete športovať, mali by ste myslieť na svoju momentálnu kondíciu a na zdravie . Počúvajte svoje telo a nepreceňujte svoje sily. Ak sa počas behu či inej aktivity necítite dobre, urobte si prestávku, schlaďte sa a následne sa rozhodnite, či budete pokračovať. Šport by mal byť v prvom rade o radosti a prekonávaní svojej komfortnej zóny, nie však za cenu zdravia. Aj tu platí, že pomaly ďalej zájdeš.
Zdroj: eReport Trnava
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Ako športovať, aby nešlo o život?