Druhá svetová vojna sa v Európe oficiálne skončila 8. mája 1945 o 23.01 h. V Sovietskom zväze bolo však vzhľadom na časový posun po polnoci a preto za Deň víťazstva vyhlásili 9. máj. Deň 8. máj je sviatok oslavy bezpodmienečnej kapitulácie nacistického Nemecka.
Samotnej kapitulácii predchádzala bitka o Berlín. Počas nej 2. mája dovŕšil Prvý bieloruský a Prvý ukrajinský front Červenej armády porážku nemeckých obranných zoskupení. Hlavnému vyjednávačovi Sovietskeho zväzu V. Čujkovovi sa však nepodarilo dohodnúť kapituláciu. Nemecko sa snažilo získať čas na zabezpečenie evakuácie čo najväčšieho počtu vojakov a civilistov z východných oblastí Nemecka na západ. Po rozdrvení nemeckého odporu na západnom fronte bol kapitulačný akt uzavretý 7. mája 1945 vo francúzskom meste Remeš. V štábe hlavného veliteľa spojeneckých síl na západnom fronte, amerického generála Eisenhowera, sa na akte podpisu kapitulácie zúčastnilo osem spojeneckých generálov. Na jeho základe malo Nemecko zastaviť všetky bojové operácie 8. mája 1945 o 23:01 stredoeurópskeho času.
„Predbežný protokol o kapitulácii Nemecka„
Predstavitelia Sovietskeho zväzu so značnou nevôľou prijali, že miestom podpisu kapitulačného aktu nebol Berlín a označili tento dokument ako „predbežný protokol o kapitulácii Nemecka“. Kapitulačný akt bol znova podpísaný na predmestí Berlína v sídle sovietskeho štábu v Berlíne-Karlhorse v noci z 8. na 9. mája. V Sovietskom zväze aj v štátoch, ktoré pripadli do sféry vplyvu východného bloku, bol ako deň víťazstva stanovený 9. máj.
Na Slovensku je 8. máj deň pracovného pokoja. Rozhodli o tom poslanci zákonodarného zboru v júni 1996. Valné zhromaždenie OSN v rezolúcii 59/26 z 22. novembra 2004 vyhlásilo 8. a 9. máj za Dni spomienok a zmierenia na počesť všetkých, ktorí zomreli v čase druhej svetovej vojny.Druhá svetová vojna trvala 2194 dní. Pre milióny ľudí na oboch stranách frontu znamenala nevýslovné utrpenie a smrť. Aktívne sa na nej zúčastnilo 110 miliónov vojakov, na bojiskách, v zajatí i v koncentračných táboroch zahynulo viac ako 50 miliónov ľudí. Išlo o najväčšiu tragédiu v dejinách ľudstva.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
8.máj: Deň víťazstva