eReport.sk
Volodymyr Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj chce urýchliť výstavbu opevnení na frontovej línii a krytov v školách. Foto: tasr/ap

Zelenskyj: Bachmut oslobodíme! Prisľúbil oslobodiť aj ďalšie mestá

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa zaviazal oslobodiť východoukrajinské mesto Bachmut i dve ďalšie mestá. Velenie ukrajinskej armády má podľa neho na splnenie tohto cieľa „veľmi, veľmi komplexný plán“, informuje v piatok agentúra DPA.

„Bachmut oslobodíme,“ povedal Zelenskyj novinárom vo štvrtok vo Washingtone, odkiaľ neskôr odcestoval do Kanady. „Myslím si, že oslobodíme aj ďalšie dve mestá,“ dodal Zelenskyj, nechcel však konkretizovať ktoré.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Ukrajina a USA usporiadajú 6. a 7. decembra vo Washingtone konferenciu o vojenskom priemysle, informuje TASR podľa agentúry Reuters
  2. OSN je znepokojená ohľadom situácie na Ukrajine
  3. Vyšetrovania zločinov na Ukrajine

Úspechy v ofenzíve

Ukrajinské ozbrojené sily medzičasom ohlásili úspechy v ofenzíve v smere na pobrežné mestá Melitopol a Berďansk, pripomenula DPA.

Zelenskyj v rozhovoroch s novinármi v USA trval na tom, že Ukrajina svoju protiofenzívu túto zimu nezastaví a vyjadril nádej, že Kyjevu sa podarí využiť slabiny Ruska. Uznal, že nadchádzajúce obdobie bude zložité, ale pripomenul, že Ukrajina „má skúsenosti z minulého roka“.

Ukrajinský prezident konštatoval, že nie je expertom na armádu, ale podľa jeho názoru by mal ruský prezident Vladimir Putin inváziu zastaviť, pretože „prišiel o veľa ľudí, o profesionálnu armádu. Sú mŕtvi„.

Symbolická porážka pre Putina

Spomínaný Zelenského prísľub prichádza krátko po tom, čo ukrajinská armáda minulý týždeň oznámila oslobodenie obcí Kliščijivka a Andrijivka ležiacich južne od Bachmutu. Ruská armáda toto mesto v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny dobyla v máji po týždňoch urputných bojov. Boje považovali za jedny z najťažších vo vojne rozpútanej Ruskom voči Ukrajine.

Agentúra DPA uviedla, že ukrajinská armáda sa teraz v rámci svojej protiofenzívy pokúša znovu dobyť dediny severne a južne od Bachmutu a vyvíjať tlak okupačné ruské jednotky.

Oslobodenie Bachmutu by bolo pre ruského prezidenta symbolickou porážkou. Zatiaľ však nič nenasvedčuje tomu, že by ruské jednotky boli z mesta vytlačené, konštatovala DPA.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zelenskyj: Bachmut oslobodíme! Prisľúbil oslobodiť aj ďalšie mestá

Odoberať
Upozorniť na
10 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php