eReport.sk
Pásmo Gaza, foto:tasr/ap

Apely ani protesty či prosby nezaberajú: Izrael opäť útočí v Pásme Gazy, hlásia zabitie dvoch lekárov


Správanie sa izraelskej armády v Pásme Gazy a na palestínskom území sa už dávnejšie vymyká kontrole medzinárodného spoločenstva, ktoré apeluje na to, aby prestalo zabíjanie nevinného civilného obyvateľstva, aby prestali jeho útrapy a začalo sa konečne hovoriť o mieri. Ak proti Rusku, ktoré na Ukrajine nestvára ani zďaleka to, čo Izrael v Pásme Gazy a na palestínskom území stojí celé NATO a „demokratický“ svet, prečo sa niečo podobné nedeje aj smerom k Izraelu, ktorý navyše vojensky podporujú USA?

Nariadenia na evakuáciu sú neprijateľné

Izrael dnes spustil útoky v Pásme Gazy po tom, ako nariadil ďalšiu evakuáciu pre ľudí v meste Rafah na juhu tejto enklávy. Regionálne úrady hlásia zabitie dvoch lekárov. TASR informuje podľa agentúr AFP a DPA. Úrad civilnej obrany v Pásme Gazy uviedol, že dvaja lekári prišli o život v nedeľu v meste Dajr al-Balah v centrálnej časti Pásma Gazy. Izraelská armáda na žiadosť o vyjadrenie bezprostredne nereagovala. Spravodajcovia AFP hlásili v okolí mesta Gaza intenzívne zrážky a ťažkú paľbu z izraelských helikoptér. Izrael podľa svedkov v sobotu uskutočnil útoky v Rafahu neďaleko hraničného priechodu s Egyptom.

Izraelské sily vo východnom Rafahu zničili desiatky teroristov.

Daniel Hagari, hovorca izraelskej armády

Fotografie zhotovené AFP zachytávajú dym vznášajúci sa nad týmto mestom (Rafah). Hovorca izraelskej armády Daniel Hagari povedal, že izraelské sily vo východnom Rafahu zničili desiatky teroristov, píše DPA. Dodal, že pod mestom boli objavené ďalšie tunely. Izraelské sily počas uplynulého týždňa vstúpili do východných častí Rafahu aj napriek nesúhlasu medzinárodného spoločenstva. Uzavreli tým dôležitý hraničný priechod a pozastavili prísun pomoci cez ďalší priechod do Pásma Gazy, konštatuje AFP. Izrael v sobotu rozšíril nariadenie na evakuáciu pre Rafah.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Je Netanjahu diktátor?
  2. gaza, izrael, palestína
  3. Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Izraelská armáda uviedla, že mesto po predchádzajúcich takýchto výzvach opustilo 300-tisíc ľudí. Obyvateľom prikázali, aby išli do humanitárnej zóny v meste Mawasi. Predseda Európskej rady Charles Michel v sobotu izraelské nariadenia na evakuáciu označil za neprijateľné. Generálny tajomník OSN António Guterres ešte v piatok uviedol, že v Pásme Gazy hrozí nešťastie, ak bude Izrael pokračovať v rozsiahlej ofenzíve v Rafahu. Protesty proti vojne v Pásme Gazy sa konali aj v dejisku súťaže Eurovízie vo švédskom meste Malmö. Účastníci demonštrácií vyjadrovali nespokojnosť s účasťou izraelskej súťažiacej.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Apely ani protesty či prosby nezaberajú: Izrael opäť útočí v Pásme Gazy, hlásia zabitie dvoch lekárov

Odoberať
Upozorniť na
11 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: