eReport.sk
pixabay.com

Zaujíma nás, čo vás zaujíma


Drahí čitatelia, vitajte na mieste, kde má občiansky hlas váhu a každý problém svoj priestor. V tejto rubrike sa venujeme vašim podnetom, na ktoré sa snažíme nájsť riešenia. Sme radi, že môžeme byť mostom medzi vami – našimi čitateľmi a príslušnými orgánmi, ktoré majú možnosť riešiť vaše problémy. Poslaním našej redakcie je poskytnúť občanom príležitosť na vyjadrenie. Zaujíma nás, čo vás – našich čitateľov – zaujíma.

„S nebohým manželom sme si postavili rodinný dom. Aj po jeho smrti som ďalej žila šťastne s maloletou dcérou a synom. sú už teraz samostatní a založili si rodiny. Moja švagriná predala susedný pozemok a začali sa problémy. Po návrate z kúpeľov som si našla pod mojím domom veľkú jamu, v ktorej bola aj moja studňa, po výstavbe ich domu im slúži ako tepelné čerpadlo. V jame si postavili rodinný dom. Aby sa môj dom nezrútil, asi tridsať centimetrov od hranice môjho pozemku postavili železobetónový múr. Medzi múr a môj plot (asi 20centimetrov od plota) sused nasadil nejaké dreviny, obávam sa, že po čase budú korene podrývať môj plot. Poprosím o radu, čo mám robiť aby to zrušil, ak som v práve.“

Právnik odpovedá:

Je potrebné si uvedomiť, že aj keď máme určité vlastnícke práva, tie musia byť v súlade so známou zásadou, že sloboda jednotlivca končí tam, kde začína byť obmedzovaná sloboda druhého. Z toho vyplýva, že ak si váš sused uplatnil právo na vysádzanie stromov alebo drevín, musí tak urobiť takým spôsobom, aby nezasahoval do vašich práv alebo aby vás neobťažoval nad mieru primeranú pomerom. Poukazujeme na Občiansky zákonník, podľa ktorého: „Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku..

Pokiaľ ide o vzdialenosť výsadby stromov alebo drevín od hranice susediaceho pozemku, je potrebné uviesť, že v súčasnej legislatíve nenájdeme žiadnu záväznú právnu normu, ktorá by danú problematiku upravovala. Odporúčame vám preto v prvom rade vyzvať suseda, na pokojné riešenie situácie a na odstránenie drevín v okolí vášho plotu. V prípade, ak takáto výzva, či dohoda nebude úspešná, máte právo sa obrátiť na obec. Podľa Občianskeho zákonníka „ak došlo k zrejmému zásahu do pokojného stavu, možno sa domáhať ochrany na obci. Obec môže predbežne zásah zakázať alebo uložiť, aby bol obnovený predošlý stav. Tým nie je dotknuté právo domáhať sa ochrany na súde.“  Definuje to aj Zákon o obecnom zriadení. Obyvateľ obce má právo požadovať súčinnosť pri ochrane svojej osoby a rodiny a svojho majetku nadchádzajúceho sa v obci.“

Sme tu pre vás!

Neváhajte nás kontaktovať aj s vaším problémom!

Mail: re*************@re****.sk

Mobil: 0947 915 320

Osobne: Redakcia eReport Trnava, Bulharská 42

Vaše podnety sú pre nás impulz, aby sa nám všetkým v Trnave žilo o čosi lepšie!

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zaujíma nás, čo vás zaujíma

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre