eReport.sk
Čínsky minister zahraničných vecí Wang I počas prejavu na 77. Valnom zhromaždení OSN v New Yorku v sobotu 24. septembra 2022.
Čínsky minister zahraničných vecí Wang I počas prejavu na 77. Valnom zhromaždení OSN v New Yorku v sobotu 24. septembra 2022. Foto: tasr

Voľba piatich nestálych členov BR OSN: Slovinsko uspelo v súboji s Bieloruskom

Medzi nových nestálych členov Bezpečnostnej rady OSN bude od januára budúceho roka patriť aj Slovinsko, ktoré v utorňajšom hlasovaní členov svetovej organizácie jasne porazilo Bielorusko. TASR o tom informuje podľa agentúr AP a DPA.

Valné zhromaždenie OSN rozhodovalo o obsadení piatich nestálych kresiel v BR OSN na roky 2024 – 2025. Otvorený súboj zviedli len zástupcovia východoeurópskej regionálnej skupiny a bol ostro sledovaný vzhľadom na ich protichodné postoje k invázii Ruska na Ukrajinu.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Takto sa prezident chovať nemá
  2. Je zákon len zdrap papiera?
  3. Hlas kritizuje vládu
  4. Poľnohospodárska katastrofa.

Pätnásť členov Bezpečnostnej rady

V tajnom hlasovaní Slovinsko dostalo 153 zo 193 hlasov. Kandidatúru Bieloruska podporilo 38 štátov. Za nestálych členov BR OSN zvolili tiež Guyanu, Sierru Leone, Alžírsko a Južnú Kóreu. Tieto krajiny nemali vo svojich regionálnych skupinách protikandidátov.

Bezpečnostná rada OSN má 15 členov. Je jediným orgánom svetovej organizácie, ktorá môže vydávať pre členské krajiny právne záväzné rezolúcie. Stálymi členmi s právom veta sú Británia, Čína, Francúzsko, Rusko a USA.

Volení na dvojročné obdobie

Päť nestálych členov sa volí každý rok na dvojročné obdobie. V párny rok sa volí jeden člen z Afriky, jeden z Ázie, jeden z Latinskej Ameriky a dvaja zo západnej Európy a ostatných štátov. V nepárny rok sú volení dvaja z Afriky, jeden z Ázie, jeden z Latinskej Ameriky a ešte aj jeden z východnej Európy.

Päť nových členov bude v BR OSN pôsobiť dva roky od 1. januára 2024. Nahradia Albánsko, Brazíliu, Gabon, Ghanu a Spojené arabské emiráty. S mandátom na roky 2023 – 2024 v BR OSN v súčasnosti pôsobia aj Ekvádor, Japonsko, Malta, Mozambik a Švajčiarsko.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Voľba piatich nestálych členov BR OSN: Slovinsko uspelo v súboji s Bieloruskom

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php