eReport.sk
Takto sa prezident chovať nemá
Bezpečnostný analytik Juraj Zábojník. Zdroj: Archív J. Z.

Bezpečnostný expert Zábojník pre eReport: Mimovládky neoprávnene zasahujú do chodu štátu, Hamranova polícia je politickou organizáciou!

Bruselská cesta. Nielen o nej sme sa porozprávali s bezpečnostným analytikom, Jurajom Zábojníkom. Ktorý bol roky policajtom a riaditeľom Úradu na ochranu ústavných činiteľov. Plukovník v zálohe, človek s obrovskými skúsenosťami. Kto je teda kompetentnejší sa vyjadriť k tomu, čo na Slovensku s požehnaním prezidentky, vlády-nevlády, predvádza časť policajného zboru, nikým nevolení zástupcovia mimovládok i naši politici.

Bruselská cesta

Cesta štátnych úradníkov do Bruselu, mnohým zdvihla obočie, ako sa na ňu pozerá bezpečnostný analytik? Išlo podľa zverejnených informácií, naozaj o “štandardnú pracovnú cestu?

Venujem sa bezpečnostnej politike 43 rokov, ale takéto niečo som ešte ani nevidel a ani nezažil. Trápnosť, nevzdelanosť, klamstvo a drzosť, to sú akési piliere na hlinených nohách, ktoré si osvojili niektorí členovia – úradníci tejto mylnej údajnej delegácie.

Či je to politik, alebo úradník tohto štátu, vždy si musí dávať pozor na každé jedno slovo, ktoré z úst vypustí. O to viac úradníci, pretože sú určitými kolieskami celého štátneho mechanizmu.

Svojou neodbornosťou a nekvalifikovanosťou vytvorili nebezpečný príliv a na breh sa dostali informácie, ktoré majú charakter najhoršieho nánosu.

„Som zdesený aj z toho, ako znevažovali a spochybňovali aj činnosť niektorých vládnych predstaviteľov, za ktorých v nedávnej minulosti fungovali a určite mnohí z nich dostali aj nejednu odmenu.“

Ak by som bol v politike a následne vo výkonnej moci štátu, všetkých týchto kastingových hercov z najhoršieho filmu odvolám a samozrejme, to by nebola konečná. Vyhodnotiť to musia aj OČTK, ak je tento štát ešte právnym štátom.    

„Hoaxy a podvody“

V tejto „výprave“ bol i policajt Púchovský, ktorý spravuje oficiálnu stránku PZ SR „Hoaxy a podvody.“ Kde okrem iného, v rozpore s GPDR v minulosti uverejňoval mená občanov SR, ktorých vyhodnotil ako „dezinformátorov.“ Vzhľadom na vaše dlhoročné skúsenosti, má byť toto náplň práce policajta?

Nie! To nikdy nebolo, nie je a ani nesmie byť náplňou práce policajta. Predpokladám, že sa už pán Šimko po 3 týždňoch zorientoval a urobí následné a adekvátne kroky, ktoré by za mňa už boli veľmi rýchlo raketovo vyriešené.

On nie je politický nominant, je to úradnícky minister, tak neviem, na čo ešte čaká? Teplejšie začiatkom júna už nebude.

„Záchvaty akútnej dôležitosti“

Za svojej kariéry som precestoval s vládnymi, parlamentnými či prezidentským delegáciami mnoho štátov sveta. Zloženie delegácie bolo vždy pestrofarebné.

Ale nikdy sa nestalo, aby niektorý z členov rôznych vedených misií tromi najvyššími predstaviteľmi mal akési záchvaty akútnej dôležitosti, trepal hlúposti a vykresľoval dianie vo vlastnom štáte ako neudržateľné, alebo pomaly katastrofálne.

Tieto zásadné pravidlá musia platiť jednoznačne aj pre nižších úradníkov.

Hybridná totalita

Je normálne aby v demokratickom zriadení a právnom štáte, hovoril pán Púchovský o opozícii ako o “hybridnej hrozbe?”

Ak niekto označí existenciu opozície a teda podstatu demokratického zriadenia za hybridnú hrozbu, potom hovorí o potrebe totalitného systému. Čo sa týka pána Púchovského existencia takto profilovanej fb stránky PZ tvorenej Púchovským je úplným úletom.

Policajný zbor je štátnym orgánom a ozbrojenou zložkou, ktorá je včlenená do sústavy OČTK, je represívnym orgánom.

„Je neprijateľné, aby takýto štátny orgán komunikoval s verejnosťou bulvárnou formou, pričom ani príliš neskrýva politickú povahu takejto komunikácie.“

Ústava nariaďuje PZ byť apolitickým, od čoho sa v končiacom volebnom období výrazne odchyľuje. Nepoznám žiadnu inú kultúrne a spoločensky vyspelú krajinu, kde by k niečomu podobnému došlo.

Nikým nevolené mimovládky

Tiež by ma zaujímalo, či je bežné, že sú na takéto cesty pozvané aj osoby z mimovládok. Predpokladám, že im to platia občania z daní, pritom ich tí občania nevolili. Navyše sa mi natíska aj otázka, nakoľko je pre štát bezpečné, aby sa Globsec etc. staral do chodu štátu a ľudia, ktorí nemajú žiadne previerky sa dostávali k informáciám, ktorými by nemali disponovať?

Je treba povedať, že pokiaľ ide o činnosť niektorých politických mimovládok, môžu predstavovať pre štát bezpečnostné riziko ako ktorýkoľvek subjekt v danom prostredí.

Akákoľvek činnosť, smerujúca k zasahovaniu do chodu štátu mimo ústavný rámec, daný parlamentnou demokraciou, musí byť v pozornosti štátnych orgánov a podrobená zákonnej represii.

Čerstvá skúsenosť z tohto volebného obdobia s prienikom aktivistov z mimovládok do vlády, či štátom platených funkcií, pričom za zasahovanie do chodu štátu nenesú žiadnu politickú zodpovednosť, musí byť varovaním. Pred nekompetentnosťou, chaosom, ekonomickými škodami a poklesom životnej úrovne.

„Ľudia by nemali zabudnúť, kto protiústavne siahol na ich občianske práva počas pandémie, kto sa na to díval a mlčal, kto premrhal neuveriteľné miliardy. Z toho košiara nič iné očakávať nemožno.“

Zoberme si už len túto perličku, keď zástupkyňa Globsecu hovorí o potrebe politizácie príslušníkov ozbrojených zložiek, ktorým priamo ústava nariaďuje byť apolitickými.

V chápaní týchto ľudí je hybridnou hrozbou existencia tých, ktorí ohrozujú v slobodnej politickej súťaži ich súčasné mocenské a tým aj finančné postavenie. Ako keby mali na toto postavenie večné právo.

No a úplne ma „pobavili“ konštatovania zástupkyne úradu vlády a Globsecu, že dochádza k prelínaniu mainstreamu s extrémizmom a že Remišová zneužíva štátne prostriedky na svoju politickú propagandu. Dobré ráno, či ako je to s tou motykou, keď vystrelí ?

Naď- na škodu a na smiech

Keď už sme pri informáciách, s jednou nedávno prišiel aj pán Naď. Vraj nejaký občan SR priniesol z Ruska peniaze na ovplyvňovanie volieb. Viac povedať nechcel, lebo išlo o utajovanú skutočnosť. Mal by teda o nej informovať v televíznej diskusii?

Pán Naď prežíva podľa mňa jedno z najťažších období vo svojom živote, čo sa mimoriadne ambicióznym ľuďom stáva. On ešte nevie, že už nebude nikdy ministrom. Pretože to, čo predviedol a neustále predvádza je nie len na smiech, ale aj na škodu jeho samého.

Svojimi neuváženými, jemu blízkymi výrokmi odoberá preferencie nielen sebe, ale aj ich novovzniknutému politickému subjektu, ktorí už majstrovsky pochovali.

Na to musíte mať tiež talent.. Smejú sa z neho a spochybňujú jeho výroky už aj novinári, ktorí vedú rôzne diskusné relácie v sledovaných súkromných televíziách. 

„Nezastali sa ho po jeho objavení mimozemšťanov ani politici, či už Čaputová, Kollár alebo samotný Heger. Podľa mňa sa k takým vyjadreniam , aké predviedol , ani nedalo.“

Ako Remišová

Celé mi to pripomína komediálne a trápne objavenie káblov na ústredni Úradu vlády odborníčkou na informatizáciu, bábkoherečkou bez ľudí, či za ľudí pani Remišovou. Tiež vtedy všetci zatínali zuby, aby čím skôr prišla sobota, nech to rýchlo vyšumí..

Na tejto informácii pána Naďa, kvôli ktorej určite zasadali do hodiny všetky bezpečnostné rady sveta je teátralne aj to, že nevie sa kto priniesol peniaze, kde ich doručil, ale vie sa, že to bolo z Ruska.

Ak nepodá vierohodné vysvetlenie, k tomu čo vyrobil, tak mal by byť braný k zodpovednosti. Mal by si byť vedomý, čo tým spôsobil.

Mal by si byť vedomý, čo sú to spravodajské informácie a hlavne, ako sa s nimi narába. Nič sa pravdepodobne nenaučil a to že tu operujú spravodajské služby nielen z Ruska, ale aj z USA a rôznych iných štátov a majú tu svoje kontaktné osoby v rámci operačných procesov, vie už aj moja trojročná vnučka.

Odporúčam mu ísť aspoň do kina, tie filmy sú v tejto dobe točené pomerne na slušnej úrovni . Mňa to učili a školili v priebehu kariéry a niekoľkých rokov skutoční profesori, preto viem o čom hovorím, kým on hovorí pravdepodobne len to čo vie.   

Manipulácia volieb

Má podľa vás opozícia reálnu moc zmanipulovať voľby? Alebo skôr moc vládna?

Vládna moc tu už dávno neexistuje. Ak si dajú pozor všetky politické strany, ktoré pôjdu do volieb, bude všetko v poriadku. Pevne verím, že si vytuningovali metodiku vo vlastných politických stranách.

Preškolili svojich ľudí vo všetkých krajoch a okresoch s dopadom na jednotlivé obce. A tí vedia, ako majú viesť evidenciu a kontrolovať výsledky volieb od obcií s hlásením na okresy, kraje a na vlastné centrály.

Ak si toto nedokážu ustrážiť, nemôžu ísť ani do riadenia štátu, pretože sú neschopní. Každý mal dostatok času uvedomiť si to. A pripraviť na to svojich ľudí.

Za pár dní mám preškolených všetkých aj s metodikou vylepšenou o novodobú prevenciu pred akýmikoľvek prípadnými špinavými a sofistikovanými zásahmi, ktorú musia všetci vedieť naspamäť ako Otčenáš.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bezpečnostný expert Zábojník pre eReport: Mimovládky neoprávnene zasahujú do chodu štátu, Hamranova polícia je politickou organizáciou!

Odoberať
Upozorniť na
12 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php