eReport.sk
Poľnohospodárska katastrofa.
Ilustračné foto: tasr/ap

Český expert Kříž: Zničenie Kachovskej priehrady hrá viac do karát Ukrajincom!

Český expert Kříž: Voda, ktorá sa vylieva z Kachovskej priehrady, ohrozuje hlavne ukrajinské územia, ktoré v súčasnosti okupuje Rusko. Podľa odborníka na medzinárodnú a bezpečnostnú politiku Zdeňka Kříža z Masarykovej univerzity v Brne je to jeden z dôvodov, prečo zničenie priehrady hrá do karát viac Ukrajine, ako Rusku. V takom prípade je však namieste aj otázka, či sú motivácie Ruska zničiť priehradu relevantné a reálne. Alebo, inak povedané, či bolo zničenie priehrady naozaj teroristickým činom Ruska, ako to prezentujú slovenské médiá a premiér Ľudovít Ódor, alebo či sa na celú záležitosť treba pozrieť hlbšie a spochybniť mediálnu verziu celej udalosti.

„Nebudem sa vyjadrovať k tomu, kto tú priehradu poškodil, ale aké to má dôsledky na vedenie bojových operácií. V prvom rade to znamená, že ak sa Kachovka vypustí, a ona sa sa počas niekoľkých dní vypustí, tak ju nikto nebude môcť vypustiť druhýkrát. Napríklad niekedy v lete, kedy by chceli Ukrajinci násilne prekročiť Dneper a Rusi by im v tom chceli zabrániť. Ak by bola Kachovka plná, vypustením by Rusi mohli tento pokus elegantne zlikvidovať. To už teraz nebude možné,“ uviedol Kríž podľa denníka Pravda.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Eduard Chmelár
  2. Veľké protesty v Čechách
  3. Spoločné vyhlásenie lídrov B9
  4. Zelenskyj poriadne vypenil
  5. Zločiny Ruska na Ukrajine
  6. Kremeľ tvrdo reaguje

Väčšinu škody si odnesú Ruskom okupované územia

Kříž pripomína, že podľa dostupných informácií by sa malo približne 70 percent vody vyliať na ľavý breh Dnepra, ktorý väčšinovo kontroluje Rusko. Iba zvyšných 30 percent vody zasiahne územia, ktoré kontroluje Ukrajina.

„Z tohto uhla pohľadu to znamená, že obranné postavenia, ktoré si Rusi vytvorili na ľavom brehu Dnepra, utrpia škody. Tiež to znamená, že terén bude vysychať oveľa pomalšie, vyschne napríklad až v lete. Ruský generálny štáb tak bude musieť počítať s tým, že by sa Ukrajinci mohli v lete, v prípade ďalšej fázy ukrajinského útoku, pokúsiť zosilniť tlak násilným prechodom Dnepra, a vytvoriť si priaznivé podmienky pre vpád do chrbta Rusom, ktorí sa bránia pri Melitopole,“ opísal český odborník.

Z útoku vinia Rusov

Vo finále teda Rusom zničenie priehrady nepomáha ani z fyzického, ani z vojenského a ani z mediálneho hľadiska. Útok sa totižto takmer naisto pripisuje Rusom a to aj napriek tomu, že sa k nemu zatiaľ oficiálnou cestou neprihlásili.

Do hry vstupuje aj ďalší faktor a to fakt, že priehrada zásobuje vodou Krym. Ten, ako dozaista všetci vieme, je dlhodobo okupovaný Ruskom a Rusi dlhodobo bojovali za zabezpečenie zásob pitnej vody pre sporný polostrov.

„Neviem, do akej miery tam Rusi vybudovali nejaké ďalšie opatrenia, ktoré by umožnili Krym zásobovať vodou iným spôsobom. Ale áno, Kachovka zásobuje Krym, ktorý v lete začne opäť trpieť nedostatkom vody,“ pokračuje Kříž.

Čo vieme o Kachovskej priehrade

Priehrada je posledným článkom kaskády na ukrajinskom toku Dnepra. Jej rozloha sa počíta v stovkách kilometrov štvorcových na území Záporožskej, Dnepropetrovskej a Chersonskej oblasti. Hladina vody v Novej Kachovke podľa agentúry TASS stúpla po zničení hrádze až o 10 metrov.

Vo viacerých obciach v okolí Dnepra začali ruská aj ukrajinská strana evakuáciu. Na ruskej strane by mala voda ohrozovať približne 22-tisíc životov.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Český expert Kříž: Zničenie Kachovskej priehrady hrá viac do karát Ukrajincom!

Odoberať
Upozorniť na
11 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php