eReport.sk
Šéf hnutia Republika Milan Uhrík.
Šéf hnutia Republika Milan Uhrík chce po zvolení jeho hnutia do slovenského parlamentu opustiť europarlament. Zdroj: fb/ ing.milan.uhrik

Uhrík: EÚ už krízy ani nerieši, len preklápa jednu do druhej


Posledných 25 rokov vládnu v Európskej únii kresťanskí demokrati, socialisti a najnovšie aj liberáli a výsledkom je, že sa únia potáca od krízy ku kríze. V TASR TV to v stredu povedal predseda hnutia Republika a europoslanec Milan Uhrík.

Krízy sa už neriešia

Len za posledných niekoľko rokov podľa neho EÚ prešla hospodárskou, pandemickou, energetickou a najnovšie aj bezpečnostnou krízou. „Už sa krízy ani neriešia, len sa preklápajú jedna do druhej. To je výsledok 25-ročného vládnutia troch frakcií, na ktoré sa odvoláva pán Ódor,“ reagoval Uhrík na slová lídra eurokandidátky Progresívneho Slovenska Ľudovíta Ódora, podľa ktorého chce PS na reálne ovplyvňovanie európskej politiky využiť príslušnosť k jednej z troch veľkých politických rodín v Európskom parlamente.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. maďarský premiér Viktor Orbán
  2. Obvinenému hrozí trest odňatia slobody na päť rokov
  3. Zdravotníci prevážajú na nosidlách postreleného predsedu vlády Roberta Fica do nemocnice v Banskej Bystrici
  4. M. Šutaj Eštok

Podľa Uhríka je problémom práve dominancia týchto troch politických síl v EP. „To je vec, ktorú chceme zmeniť. Uvedomujeme si, že sami zo Slovenska to nespravíme, potrebujeme partnerov,“ povedal. Ako europoslanec má podľa vlastných slov široké kontakty na národne orientované sily v rôznych členských štátoch únie. „Po voľbách chceme v EP vytvoriť veľkú spoločnú vlasteneckú skupinu,“ tvrdí. Politický vplyv tejto skupiny bude podľa Uhríka závisieť od účasti voličov v celej Európskej únii.

Uhrík odmieta, že by národne orientované strany boli pre budúcnosť únie hrozbou. „Chceme v rámci európskej spolupráce suverénnych národov podporovať hospodársku spoluprácu, ale nie politickú šikanu,“ doplnil Uhrík. Kresťanskí demokrati, socialisti a liberáli podľa neho nehlasujú v EP vždy rovnako a ak by ich pohodlnú väčšinu naštrbil silnejší národný tábor, hlasovania by sa mohli vyvíjať iným smerom.

Za príklad toho, ako môže európska politika poškodzovať Slovensko, považuje Uhrík migračný pakt. „Je absolútne neakceptovateľný. A je na ňom pekne vidno, ako by to vyzeralo so Slovenskom v Európskej únii, ak by sme stratili právo veta aj v bezpečnostnej a zahraničnej politike,“ vyhlásil Uhrík. Republika podľa neho odmieta migračnú politiku EÚ, nesúhlasí s Green Deal, lebo podľa nich poškodzuje konkurencieschopnosť poľnohospodárstva a priemyslu a podporuje čím skoršie začatie mierových rokovaní na Ukrajine.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Uhrík: EÚ už krízy ani nerieši, len preklápa jednu do druhej

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: