Vianočné sviatky sú výnimočný čas. Posledné dni roka sú pre mnohých stresujúce, náročné, plné povinností, hektické – s príchodom Štedrého dňa sa čas akoby spomalí. Vianočné rozprávky, koledy, vôňa večere a ovocia, rodina, darčeky a dobrá nálada. To nás spája, hoci tradície v každej rodine sú odlišné. Sú však miesta, na ktorých sa čas nezastaví a život plynie neustále.
Sú ľudia, ktorí nemajú toľko šťastia, aby mohli tráviť Vianoce doma, v kruhu rodiny. A potom sú tu ľudia, ktorí sa snažia pomáhať. Mnohí trávia Štedrý deň v práci, starostlivosťou o druhých či nezištnou pomocou tým, ktorí to najviac potrebujú.
Vianoce seniorov v zariadeniach, poskytujúcich sociálne služby
Na území trnavského kraja pôsobí množstvo domovov sociálnych služieb a rôznych iných zariadení, ktoré poskytujú nepretržitú zdravotnú a odbornú starostlivosť klientom. Medzi nich patria aj seniori. Vianočnú atmosféru v zariadeniach dotvárajú koledy, vianočná výzdoba, vôňa vianočného pečiva, ktoré často prinesú samotné zamestnankyne a zamestnanci zo svojich domov, aby si spríjemnili tento čas. Nechýba ani tradičná spoločná sviatočná večera. Večer sa nesie aj v znamení spomienok a zážitkov, ktoré si klienti počas večera pripomínajú a tak si spolu s personálom vytvárajú príjemnú rodinnú atmosféru.
„Nálada na Štedrý deň je u každého klienta odlišná. Niektorí sa na to veľmi tešia. Je to pre nich výnimočná udalosť. Viacerí sa po dlhšom čase stretnú so svojou rodinou, ktorá napríklad žije v zahraničí a príde ich na Vianoce navštíviť. Na druhej strane je tu mnoho ľudí, ktorí návštevy nemajú. Práve v tejto chvíli si ešte viac uvedomujú svoju osamelosť a samotu. Na Štedrý deň to na nich doľahne. Snažíme sa im o to viac venovať a tento deň čo najviac spríjemniť“ hovorí jedna zo zamestnankýň.
Darčeky potešia každého. Mnohé prinášajú sponzori a dobrovoľní darcovia, ktorí myslia na klientov aj na zamestnancov. Do mnohých zariadení prichádzajú aj kňazi, ktorí umožňujú klientom prežiť tento deň v duchu ich viery a tradícií. Niekde sa konajú dokonca aj sv. omše. Možnosť bohoslužby priamo v zariadení si klienti pochvaľujú, pretože dostať sa na sv. omšu do kostola by bolo pre nich náročné. „Klienti sú vďační za každý dar, ktorí dostanú či už od rodiny alebo darcov. No veľkú radosť im robí pozornosť. Ak si niekto na nich spomenie, príde ich navštíviť alebo zavolá a venuje im svoj čas, vtedy sú najšťastnejší.“
Aj Trnavská arcidiecézna charita pomáha tvoriť štedré Vianoce
„Každá pomoc je vítaná,“ hovorí pán Strýček, zástupca riaditeľa Trnavskej arcidiecéznej charity. Trnavská arcidiecézna charita realizuje mnoho projektov na podporu ľuďom, ktorí to potrebujú, či už sú v núdzi, bez domova alebo potrebujú inú pomoc. A to nielen počas Vianoc, ale celého roka. Často sa na ňu obracajú aj rôzne inštitúcie a firmy, ktoré chcú pomôcť, len možno presne nevedia komu a ako. A práve Trnavská arcidiecézna charita vie, kam pomoc adresovať. Takto napríklad vznikol v spolupráci s jednou z trnavských vysokých škôl vianočný strom prianí. Každá vianočná guľa skrývala jedno konkrétne prianie, pre konkrétnych ľudí – napríklad hračky, oblečenie alebo elektronika. Študenti si mohli vybrať, ktorú vec vedia zabezpečiť a spoločne tak urobia krajšie Vianoce ľuďom, ktorí si to nemohli dovoliť.
V spolupráci s Mestom Trnava a trnavským arcibiskupským úradom bude Trnavská arcidiecézna charita už tradične organizovať večeru pre osamelých ľudí, ľudí v núdzi alebo bez domova. Tento rok bude slávnostná večera už 19.12. 2023. Na začiatku – o 13:30 – krátka sv. omša v kostole Najsvätejšej Trojice – u Jezuitov. Následne sa bude o 14:00 podávať jedlo pre všetkých osamelých a ľudí v núdzi vo vynovenej Mariánskej sále. „Atmosféru dotvorí jednoduchý program, ktorý si pripravili klienti zariadení Trnavskej arcidiecéznej charity,“ hovorí pán Strýček. Je snaha potešiť nielen jedlom telo, ale aj programom ducha. Dôležité je tiež vytvorenie rodinnej atmosféry a prostredia, v ktorom samotu každodennosti a starosti vymenia za stretnutie a posedenie v príjemnej spoločnosti.
Ak by ste radi pomohli Trnavskej arcidiecéznej charite
Na Hlavnej ulici 43 je sekretariát Trnavskej arcidiecéznej charity. Dary alebo inú pomoc sem môžete priniesť v pracovných dňoch od 8-16 počas celého roka. Ak neviete, čo vybrať – drogériou a trvanlivými potravinami nič nepokazíte a ľuďom v núdzi určite pomôžete. Pomôcť môžete tiež pri organizácií vianočnej večere pre osamelých ľudí a ľudí v núdzi. Pripraviť a vydať jedlom toľkým ľuďom totiž nie je vôbec jednoduché a každá pomoc je vítaná. Trnavská arcidiecézna charita aj počas roka víta dobrovoľníkov a ľudí, ktorí sú ochotní poskytnúť svoj čas a priestor, aby pomohli tým, ktorí to naozaj potrebujú. Možností je naozaj veľa a ľudí v núdzi, osamelých, žijúcich v biede či bez strechy nad hlavou bohužiaľ stále pribúda. Stačí kontaktovať Trnavskú arcidiecéznu charitu.
Vianoce v zariadeniach pre ľudí s mentálnym znevýhodnením
Klienti zariadení sociálnych služieb a starostlivosti s mentálnym znevýhodnením sa pripravujú na Vianoce už počas celého adventu. Vyrábajú ozdoby, zúčastňujú sa na rôznych podujatiach s vianočnou tematikou. „Snažíme sa klientom prostredníctvom rôznych aktivít čo najviac vysvetliť a priblížiť blížiace sa sviatky,“ hovorí opatrovateľka, pracujúca v jednom z takýchto zariadení. Atmosféra na Štedrý deň je často veľmi radostná. „Svetielka, výzdoba aj slávnostné oblečenie našich klientov veľmi tešia.“ Dostávajú rôzne darčeky, nielen praktické, ale aj také, ktoré im urobia radosť. Potešiť dokážu aj drobnosti. „Jeden klient má veľmi rád plyšových medvedíkov, tak každý rok jedného dostane. Vždy sa z toho teší a my s ním.“
Ak si však myslíte, že Štedrý deň na týchto miestach je len vážny, opak je pravdou. Klienti si pripravujú program a tak súčasťou dňa je aj besiedka so zábavou v podobe pesničiek, básní, divadla a hudby, ktoré chystajú neraz aj celý mesiac. O solidaritu sa snažia aj zamestnankyne a zamestnanci prerozdeľovaním služieb. „Vždy sme sa snažili vyhovieť tým, ktorí majú doma malé deti, aby mohli byť nerušene s nimi. Moja rodina mala pre to pochopenie a vždy sme našli spôsob, ako si užiť spolu aspoň časť Štedrého dňa. A my sme si s kolegyňami v zariadeniach vytvorili príjemnú sviatočnú náladu.“ Silvestrovský čas jepre klientov náročnejší. Výbuchy pyrotechniky pre nich predstavujú zvýšený stres a môžu spôsobiť aj epileptický záchvat.
Vianoce v trnavskom útulku
Nielen ľudia potrebujú našu pomoc a štedrosť, ale aj zvieratá, ktoré sa ocitli na ulici alebo v nevhodných podmienkach práve pre zlé správanie sa nás, ľudí. V Trnavskom útulku je približne 40 psíkov, ďalší sú v dočasnej opatere v domácnostiach u dobrovoľníkov. „Štedrý deň v útulku je pre psíkov možno obyčajný, ale pre nás pracovníkov veľmi náročný. Je nás málo a zabezpečiť psíkov cez sviatky je problematické. Naše rodiny si však zvykli, že v útulku sme každý deň do večera,“ opisuje pani Nováková z trnavského útulku.
Psíci majú každý deň výdatnú stravu. V tento deň možno dostanú viac pamlskov, pretože chodí aj viac ľudí, ktorí na útulok nezabúdajú a prinesú vždy to, čo v ňom potrebujú. „Dokonca aj na nás nezabudnú a prinesú darčeky a napečené aj nám. V niektorých rodinách je to tradícia, že na Štedrý deň prídu potešiť psíkov a priniesť užitočné veci.“ Okrem kvalitnej stravy, zabezpečujú ľudia v útulku psíkom aj čisté, suché a teplé prostredie. Dávajú im aj deky, aby im nebolo zima. „V tento deň nerobíme iné aktivity, venujeme sa len psíkom. Popri upratovaní sa s nimi hráme. Vianoce máme v útulku pokojné až na tie momenty, keď príde zatúlaný nový psík alebo musíme riešiť nejakého zablúdilca. Horšie to je v útulku na Silvestra, vtedy by sme ich najradšej všetkých niekde zatvorili, keďže výbuchy sú počas celého dňa,“ hovorí pani Nováková.
Ak by ste radi pomohli trnavskému útulku
„Ľudia nám v týchto zimných dňoch môžu pomôcť hlavne „dočaskami“, teda keď si dočasne zoberú k sebe domov psíkov, ktorí veľmi zle zvládajú zimu. Niektorí pochádzajú z bytu a zimu v koterci prežívajú obzvlášť ťažko.“ Veľkú pomoc predstavujú aj deky, lebo prať v zime v útulku sa nedá a práčovne sú finančne náročné. Ak chcú ľudia pomôcť, treba vopred zavolať a dohodnúť sa, či tie veci, ktoré chcú priniesť, sú pre útulok aj skutočne využiteľné. Týka sa to najmä krmiva, pretože v útulku používajú konkrétne značky. Tie sa pre prípadné zažívacie ťažkosti nemenia. Následná veterinárna liečba by bola nákladná. „To sa týka aj matracov, ktoré psom z bezpečnostných dôvodov nedávame a vlastne veľké matrace sú pre nás nevyužiteľné,“ hovorí pani Nováková. Stačí si teda zavolať a opýtať sa.
Toto je samozrejme len malá časť z toho, ako Štedrý deň prežívajú ľudia na rôznych miestach. V snahe pomôcť obetujú čas s rodinou a svoje pohodlie. Máme mnoho iných povolaní a profesií, ktoré trávia vianočné sviatky v práci. Vážme si preto spoločne strávený čas v domácom kruhu, s rodinou a blízkymi, ako ten najlepší darček. Existuje veľa spôsobov ako pomôcť tým, ktorí nestrávia pokojné a hojné Vianoce v domácom prostredí. Ešte stále to stíhate.
Štedrá večera za pár kliknutí
Projekt Štedrá večer (www.stedravecera.sk) umožňuje zakúpiť večeru ľudom bez domova v partnerských nocľahárňach, centrách a útulkoch cez internet. Nápad vznikol v roku 2019 ako malá dobročinná kampaň a postupne sa rozrastá. Dokonca sa rozšíril už aj do Českej republiky. Cieľom je, aby v budúcnosti mohol projekt fungovať v každom väčšom meste. Stačí kliknúť na stránku a cez internet zakúpiť jedlo ľuďom, ktorí si to nemôžu dovoliť.
V ponuke majú tradičné jedlá – kapustnica, hubová polievka, ryba so zemiakovým šalátom a rezeň so zemiakovým pyré. Do projektu sa zapájajú aj partneri z oblasti gastronómie, ktorí so zabezpečením večere pomáhajú. Ak zakúpite večeru, môžete nechať ľuďom, ktorí Vaše jedlo dostanú aj odkaz a spríjemníte im Vianoce nielen kvalitným jedlom. Na stránke tiež nájdete odkaz, ak sa budete chcieť zapojiť aj do nasledujúcich ročníkov. Takýto typ pomoci je pre darcov rýchly, jednoduchý a výsledok pomôže nasýtiť ľudí v núdzi a bez domova. Teplé jedlo počas studenej zimy je obzvlášť dôležité.
Ak by ste chceli pomôcť, no nič z uvedeného Vás neoslovilo, môžete využiť darcovské portály. Sú na nich zbierky pre stovky ľudí z celého Slovenska, ktorí potrebujú podporu či už na zabezpečenie rôznej liečby, zakúpenie špeciálnych pomôcok a vybavenia alebo iných potrieb pre rodiny v núdzi. Tieto portály majú zvyčajne dôkladný overovací systém, aby darované prostriedky boli naozaj využité na účel, na ktoré boli vyzbierané.
„Všade tam, kde je človek, je miesto na dobrý čin,“ povedal Seneca. Na to, aby ste niekomu pomohli, naozaj nepotrebujete veľa. Občas stačí len pozornosť, venovať svoj čas. Nemali by sme nikoho súdiť za to, v akej je situácii pretože nikdy nevieme, ako sa do nej dostal. Vianoce by nemali byť len o tom, čo dostaneme, ale aj o tom, čo môžeme dať. Túto štedrosť by sme si mali so sebou niesť celý rok.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Vianoce by nemali byť o tom, čo dostaneme, ale o tom, čo môžeme dať