eReport.sk

Veľkí ľudia Malého Ríma Hosť: Viera Peterková 


Trnava i trnavský región oplývajú množstvom inšpiratívnych ľudí. Relácia Veľkí ľudia Malého Ríma chce tieto osobnosti formou pravidelných videorozhovorov podrobnejšie predstaviť. Či už sa pohybujú vo svetle reflektorov, alebo ich pozná len úzky okruh ľudí, svojou charizmou oslovujú okolie a zanechávajú po sebe stopu. Pozrite sa s nami na ich prácu, medzníky života, názory aj hodnoty, ktorými sa riadia.

Dekanka Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity, predsedníčka Klubu dekanov fakúlt vysokých škôl na Slovensku, spoluzakladateľka občianskeho združenia Zóny bez pesticídov, Slovenka roka 2023 v oblasti vzdelávanie, manželka a mama. Všetky tieto životné roly spája meno Trnavčanky doc. Ing. Viery Peterkovej, PhD. 

Kariéra na Pedagogickej fakulte Trnavskej univerzity v Trnave

Viera Peterková vedie v pozícii dekanky jednu z  najúspešnejších pedagogických fakúlt na Slovensku už druhé funkčné obdobie. Je odborníčkou na environmentalistiku, vzdeláva budúcich biológov, metodicky usmerňuje výučbu biológie v školskej praxi. Študenti aj kolegovia vyzdvihujú jej ľudský prístup a ochotu, empatiu, chuť neustále niečo zlepšovať. Sála z nej pokora, človečina a úprimná radosť z práce. 

Vy sa v rámci akademického vzdelávania venujete teórii biológie, environmentálnej výchove. Čo sa dnešným študentom usilujete vštepovať? Čo vnímate ako potrebné v ich učiteľskej praxi?

Keď som prišla na pedagogickú fakultu potešilo ma, že môžem všetky poznatky, ktoré som nadobudla na báze modelových skupín aj terénnych výskumov, aplikovať do poznania budúcich učiteľov biológie. Druhou oblasťou, ktorej sa venujem, je environmentálna výchova. Snažím sa, aby naši študenti mali všetky poznatky o záťaži človeka na životné prostredie. Aby ich potom pretavovali aj do svojho vlastného života, aj do vzdelávania detí, žiakov. 

Foto: archív Viera Peterková

Slovenka roka v oblasti vzdelávania

V roku 2023 ste získali ocenenie Slovenka roka v oblasti vzdelávanie. Určite k tomu prispeli aj výsledky vašej práce. Ale pamätám si jednu vašu aktivitu, ktorá sa volala Káva s dekankou, keď ste svoje dvere otvorili zamestnancom i študentom. Ako skrsol tento nápad?

Káva s dekankou doteraz funguje. Týmto nápadom som sa inšpirovala v zahraničí, to treba povedať. Nie je to moje know-how. Napadlo mi to preto, lebo sme na fakulte vytvorili banku námetov a pripomienok. Študenti na to nereagovali dobre. Máme predmetovú anketu, máme dotazník spokojnosti s kvalitou vzdelávania. Nemáme návratnosť ako by sme chceli. Zdalo sa mi, že nemajú záujem písať podnety a námety na zlepšenie alebo aj ponosy, ktoré ich trápia, a že by potrebovali skôr priamy kontakt s riadiacim pracovníkom.  

Rozhodla som sa, že hodinu a pol svojho pracovného času v stredu venujem študentom. Zo začiatku boli veľmi aktívni a chodili veľmi, veľmi často. Teraz chodia väčšinou len keď potrebujú niečo riešiť. Ale teším sa, že využívajú aj iné možnosti. Minulý rok ma naši študenti výtvarného umenia pozvali na predmet plastické a priestorové médiá a ponúkli mi možnosť, ako by sme mohli upraviť vestibul našej fakulty a študovňu. A niektoré z tých nápadov sme skutočne aj použili. Práve preto, že je komunikácia otvorená, že to prostredie je priateľské, dovolím si povedať až rodinné, nemajú nejaký ostych obrátiť sa na mňa. 

Zóny bez pesticídov

Viera Peterková s občianskym združením Zóny bez pesticídov úspešne vzdeláva verejnosť i žiakov. Trnava sa vďaka združeniu stala prvým mestom na Slovensku, ktoré vyčlenilo takéto zóny. Tím (okrem iného) skúma rezistentnosť hmyzu na pesticídy, venuje sa osvete. Združenie má vlastnú internetovú stránku zonybezpesticidov.sk. Trnavčania v nej nájdu dôležité informácie, publikácie na stiahnutie, mapu mestských plôch bez chemických zásahov.  

Okrem toho, že sa venujete fakulte, vyučujete, ste aj spoluzakladateľkou občianskeho združenia Zóna bez pesticídov. Skúste ho v krátkosti predstaviť. 

Keďže som rodáčka a lokálpatriot chcela som, aby mesto Trnava bolo prvé, ktoré bude bez pesticídov. Máme v meste niekoľko zón, ktoré sú vyňaté z použitia pesticídov. Druhá časť projektu sa volá Škola bez pesticídov. Som veľmi rada, že sa nám už podarilo založiť aj prvé školy bez pesticídov a ponúknuť im aj príručku a pracovné zošity pre žiakov. Aj krátkodobé pôsobenie v tejto oblasti má na žiakov preukázateľný, štatisticky potvrdený účinok. 

Foto: Imatrikulácie, archív Viera Peterková

Rodina a voľný čas dekanky

Manažérsku pozíciu dekanky a povinnosti vedeckej pracovníčky sprevádza náročné pracovné tempo. Čím ho vyvažuje naša hostka? Ako a s kým rada oddychuje? 

V prvom rade oddychujem s rodinou. My máme to veľké šťastie, že sme veľká súdržná rodina.  Manžel je z troch detí, ja som z troch detí. Máme veľmi dobré vzťahy. Snažíme sa dobré rodinné vzťahy udržiavať tým, že sa pravidelne stretávame a spoločne zdieľame svoje radosti aj starosti. S kamarátmi pravidelne navštevujeme slovenské hrady a zámky. Rada chodím do Slovenskej filharmónie, vždy keď ma na koncert pozve niektorý zo zborov, v ktorom som spievala. Pravidelne navštevujem aj divadlo. 

A čo by Viera Peterková zaželala študentom, kolegom, Trnavčanom a divákom?    

Aby našli v sebe dobro. Za celý môj profesijný aj súkromný život sa mi preukázalo, že keď sa ľudia snažia byť dobrí na iných a snažia sa prekonať aj to, že niekedy nemajú dobrú náladu, nemajú svoj deň, ak to prekonajú a snažia sa usmiať hneď pri prvej vete, tak to zafunguje a ľudia im to oplatia. 

Ak vás zaujíma, prečo pani dekanku akademický život napĺňa, aké ďalšie výsledky jej práca a výskum priniesli, ktoré miesta v okolí Trnavy rada navštevuje, pozývame vás sledovať reláciu Veľkí ľudia Malého Ríma na youtube eReport TV.  

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Veľkí ľudia Malého Ríma Hosť: Viera Peterková 

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre