Pred 105 rokmi, 15. januára, prišiel na tento svet Trnavčan 20. storočia, futbalový tréner a vizionár Anton Malatinský. Toni Báčiho, tak znela jeho prezývka, trénerstvo lákalo odmalička. Začínal s ním veľmi skoro už ako dvadsaťjeden ročný. Rokmi sa z neho stala trénerská legenda, ktorá si dodnes zaslúžene užíva rešpekt a úctu. Je tvorcom Veľkej Trnavy, s ktorou získal tri majstrovské tituly (1968, 1972, 1973). Bol architektom mužstva s cvengom doma i v celej vtedajšej futbalovej Európe.
Ako hráč odohral za Trnavu takmer 200 zápasov
Anton Malatinský vyrastal v športovej rodine. Neprekvapí, že aj on sám si vybral športovú cestu. V sedemnástich rokoch sa stal členom A mužstva Trnavy. Celkovo v jej drese odohral 195 zápasov. Dal v nich 64 gólov. Bol ofenzívnym mozgom mužstva. Táto črta mu zostala aj neskôr ako trénerovi. Pred druhou svetovou vojnou reprezentoval aj Československo. Futbalovú kariéru ukončil v Handlovej v 36 rokoch pre problémy s kolenom.
Trénerstvo v krvi
Toni Báčiho už počas hráčskej kariéry lákalo trénerstvo. Ako dvadsaťjeden ročný už trénoval v Trnave žiakov. Vo Vysokých Tatrách absolvoval trénerský kurz ako najmladší účastník. O sedem rokov získal ako tréner titul majstra s trnavským dorastom. Najvyššie trénerské vzdelanie získal ešte počas hráčskej kariéry v roku 1954. Na trénerstvo sa naplno vrhol o dva roky neskôr. V roku 1960 získal s Trnavou v lige štvrté miesto. Po trojročnej nedobrovoľnej pauze okamžite s mužstvom postúpil do prvej ligy. Rok 1964 môžeme považovať za počiatok vzniku Veľkej Trnavy.
Tri majstrovské tituly s Trnavou
Po štyroch rokoch systematickej práce, získal Anton Malatinský s Trnavou prvý majstrovský titul v roku 1968. Po zisku trofeje odišiel do Viedne. V roku 1971 sa do Malého Ríma vrátil a získal ďalšie dva primáty (1972, 1973). Okrem toho získal s Trnavou aj Československý pohár. Tréner Malatinský odišiel v roku 1976 do Holandska, kde strávil dva roky. Keď sa vrátil domov prevzal mužstvo Slovana Bratislava, ktoré viedol do roku 1981. Svoju trénerskú kariéru úzko spojil aj s Rakúskom. Pôsobil tu vo viacerých mužstvách a skončil v roku 1992. Jeho posledným mužstvom bol Altenburg. Dovedna viedol svoje mužstvá v 538 zápasoch. V tom istom roku, keď mal 72 rokov, sa skončila aj jeho životná cesta.
Desatoro Antona Malatinského
1. Radšej prehráme 1:2 ako 0:1 po útočnej, nie obrannej hre
2. Bez gólov niet pekného futbalu
3. Nikdy sa neslobodno prispôsobovať súperovi
4. Kto riskuje, ten dáva viac gólov
5. Ak niekto doma útočí a vonku bráni, nevie dobre ani jedno, ani druhé
6. V dobrom futbale treba spojiť včerajšiu techniku s dnešnou rýchlosťou
7. V našich podmienkach nemôže byť hráč nikdy pretrénovaný.
8. Korene zla sú vždy v prístupe k tréningu, k životospráve a ku hre.
9 .Hráč nemá priveľmi používať auto, lebo unavuje zmysly a spomaľuje reflexy
10.Tréningový plán nie je potrebný, treba sa prispôsobovať situácii
Legendárny Anton Malatinský sa za svoju nezmazateľnú stopu, ktorú zanechal v trnavskom futbale doteraz teší zaslúženej úcte a rešpektu. Od roku 1998 nesie trnavský štadión jeho meno. V roku 2001 dostal ocenenie in memoriam Trnavčan 20. storočia. Od roku 2016 stojí pred štadiónom v Trnave jeho socha v nadživotnej veľkosti.
Zdroj: kniha – Zlatý vek trnavského futbalu (str. 223 – 229)
Zdroj: eReport Trnava
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Trnavčan 20. storočia – Anton Malatinský