eReport.sk
ilustračná foto, redakcia eReport Trnava
ilustračná foto, redakcia eReport Trnava

Trnava s nálepkou nebezpečného mesta


O Trnave rozpráva celé Slovensko. Po fyzickom napadnutí investigatívnej reportérky získal malý Rím povesť nebezpečného mesta. Ide však len o vrchol ľadovca. Bezpečnosť v meste stagnuje dlhodobo. 

Koncom októbra obleteli Slovensko zábery zakrvavenej investigatívnej reportérky televízie Markíza. Takmer okamžite získala Trnava imidž mesta pouličných gangov, ktoré fyzicky napádajú, obťažujú a okrádajú obyvateľov. Za bieleho dňa aj v blízkosti centra, bez akéhokoľvek maskovania či strachu z následkov. Nešlo o ojedinelý prípad. Trnava je dlhodobo vystavená problémom s verejným poriadkom a bezpečnosťou. Redakcia eReport Trnava pravidelne upozorňuje na niektoré udalosti aj vďaka podnetom od obyvateľov dotknutých častí. 

Nielen gangy

Počet prípadov vyvolávajúcich verejné pohoršenie rastie už od leta. Často končia fotografie alebo videozáznamy na sociálnych sieťach, nie v rukách policajného zboru. To zásadne spomaľuje ďalšie riešenie podobných incidentov. 

Len pred niekoľkými v mesiacmi nahlásili študentky muža, ktorý sa obnažoval v jednom z trnavských parkov. Na okraji sídliska Zátvor manželský pár napadla  skupinka podgurážených ľudí. Padali vulgarizmy aj vyhrážky. Podobné situácie sa na tomto mieste odohrávajú opakovane. Ľudia spia aj na priľahlých autobusových zástavkách. Stupňujú sa aj prejavy vandalizmu, teda úmyselného poškodenia verejného alebo súkromného majetku. K najčastejším formám vandalizmu patrí poškodzovanie fasád budov, ničenie odpadkových košov a lavičiek. 

Začiatkom septembra došlo k  streľbe na jednej z čerpacích staníc v blízkosti obchodného centra. Nebezpečná skupina začala prenasledovať muža, ktorý v sebaobrane vystrelil varovný výstrel do vzduchu. To skupinu nezastavilo a pokračovala v prenasledovaní. Muž sa rozbehol na neďalekú čerpaciu stanicu, kde ho dobehli a napadli. Padol aj druhý výstrel, ktorý rozbil sklo výkladu. Len zázrakom sa nikto nezranil. 

Nebezpečná komunita

Desiatky ľudí z trnavskej časti Farárske dlhodobo odolávajú vyčíňaniu spoločensky neprispôsobivých susedov. Záškodníkov mali možnosť spoznať aj majitelia prevádzok v užšom centre mesta alebo v nákupných centrách. Podľa očitých svedkov pravidelne fyzicky napádajú alebo priamo okrádajú náhodných okoloidúcich. „Tam sú tak zúfalí tí ľudia, čo tam všetko prežívame. Neskutočné to tam je. Deti sa tam boja, my sa bojíme. Nikto s tým nič nerobí,“ povedala anonymná obyvateľka Farárskeho v reportáži televízie Markíza. Neprispôsobiví nemajú strach ani pred policajnými hliadkami. Reportérka Kristína Kövešová na sociálnych sieťach priebežne zverejňuje zábery, ktoré poukazujú na vandalizmus a trestnú činnosť tejto skupiny. Poškodení obyvatelia polícii nedôverujú. Tvrdia, že nekoná v ich záujme. „Sme tam napádaní, majetky nám ničia. Malé rómske deti bijú starších ľudí. Len aby nám voľačo spravili,“ pokračuje vo výpovedi pre televíziu Markíza anonym. 

Tamojších obyvateľov oslovila aj redakcia eReport Trnava. Zaujímalo nás, ako pristupovalo mesto k riešeniu problémov s neprispôsobivými susedmi. „Mesto na nás doslova kašle. Myslia si, že keď nainštalujú jednu kameru, ktorá záhadne počas každého fyzického útoku nefunguje, tak tým tento problém vyriešili… Na problém s neprispôsobivými poukazujeme už niekoľko rokov a prosíme mesto o pomoc, ale bohužiaľ stále neúspešne,“ napísal do redakcie eReport Trnava zástupca poškodených obyvateľov Farárskeho. 

Foto: redakcia eReport Trnava

Vizitka mesta

O stanovisko sme požiadali Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Trnave: „Polícia do útoku na novinárku TV Markíza evidovala od začiatku roka 2024 v danej lokalite len dva trestné činy, takže nemôžeme hovoriť o zvýšenej kriminalite. Polícia môže vyšetrovať len tie prípady, ktoré jej boli oznámené, alebo o ktorých sa dozvedela.“

Hovorkyňa KR PZ, Veronika Dachová, upozornila na zodpovednosť mesta pokiaľ ide o zabezpečovanie verejného poriadku: „Za verejný poriadok v obci resp. meste zodpovedá obec resp. mesto, ktoré si na tento účel môže zriadiť obecnú (mestskú) políciu. Polícia sa každým oznámeným prípadom zaoberá,  jeho kvalifikácia vychádza zo spôsobu spáchania a následku, ktorý týmto skutkom nastal.“

Policajné zložky v súčasnosti trápi nedostatok zamestnancov. Len v okrese Trnava hľadajú vyše 80 policajtov. Niektorí obyvatelia mesta vyjadrujú nespokojnosť s prioritami mestskej polície, ktorá uprednostňuje vyberanie pokút za parkovanie pred zabezpečovaním verejného poriadku. 

Zdroj: eReport Trnava

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Trnava s nálepkou nebezpečného mesta

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre