eReport.sk
Žurnalistika nie je zločin
Antony Blinken, americký minister zahraničných vecí. Foto: tasr

Spojené štáty odsudzujú nedeľňajšie útoky proti kosovskej polícii

Spojené štáty rázne odsudzujú koordinované násilné útoky proti kosovskej polícii neďaleko pravoslávneho kláštora v obci Banjska, pri ktorých v nedeľu zomreli najmenej štyri osoby.

Spojené štáty vyjadrili hlbokú sústrasť s rodinou kosovského policajta, ktorý bol zabitý pri výkone povinností. ,,Voči páchateľom tohto trestného činu musí byť vyvodená zodpovednosť v transparentnom procese vyšetrovania,“ uviedol americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. V mene USA vyzval vlády Kosova a Srbska, aby sa zdržali akýchkoľvek krokov či vyjadrení, ktoré by zvýšiť napätie. Obe strany žiada, aby spolu s medzinárodnými partnermi spolupracovali pri zmiernení napätej situácie, zaistení bezpečnosti, zásad právneho štátu a vrátili sa k dialógu, ktorý sprostredkovala EÚ.

Kosovská polícia

,,Spojené štáty oceňujú úzku spoluprácu kosovskej polície s misiou EÚ (EULEX) a s misiou NATO (KFOR). Najmä v oblasti zaisťovania bezpečnosti civilistov v oblasti,“ uviedla americká diplomacia. Po zabití policajta na severe Kosova v nedeľu ráno sa asi 30 ozbrojencov zabarikádovalo v pravoslávnom kláštore v obci Banjska. Kosovská polícia ich obliehala niekoľko hodín. Pri prestrelkách zahynuli traja ozbrojenci.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Eduard Heger
  2. Na snímke uprostred predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár počas tlačovej konferencie po sneme hnutia Sme rodina v Bratislave 13. mája 2023.

Šesť osôb podozrivých zo streľby

Polícia zadržala dvoch ozbrojencov a štyroch civilistov, ktorí boli s komandom v kontakte prostredníctvom rádiokomunikačných zariadení. Vypočúvali aj veriacich, ktorí boli v tom čase v kláštore Banjska. Kosovský minister vnútra Xhelal Sveçla v pondelok oznámil, že šesť osôb podozrivých zo streľby sa nachádza na území Srbska. Srbské úrady požiadal o ich vydanie.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Spojené štáty odsudzujú nedeľňajšie útoky proti kosovskej polícii

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php