Západ a USA chcú tvrdými sankciami trestať Moskvu, už aj zo zámoria však zaznievajú hlasy, že krajina, ktorej velí prezident Vladimir Putin, si stále dokáže zabezpečiť z predaja svojich strategických komodít, mimoriadne solídne príjmy. Dokonca zrejme aj vyššie, ako tomu bolo pred vojnou na Ukrajine. „Pred ruskou ekonomikou nepadne žiadna železná opona napriek sankciám Západu, pretože Moskva sa neuzatvára pred svetom ako Sovietsky zväz,“ vyhlásil v tejto súvislosti vo štvrtok aj samotný ruský prezident.
Rusko má v súčasnosti zrejme z fosílnych palív viac príjmov než pred svojou inváziou na Ukrajinu, keďže celosvetové zvýšenie cien kompenzuje vplyv západných krokov obmedzujúcich ich predaj. Vo štvrtok na híringu to americkým zákonodarcom povedal vyslanec USA pre energetickú bezpečnosť Amos Hochstein. Informácie priniesla tlačová agentúra Reuters.
Na jednej strane sankcie, na strane druhej vyššie ceny
„Nemôžem to poprieť,“ odpovedal Hochstein senátnemu podvýboru pre Európu a spoluprácu v regionálnej bezpečnosti na otázku o tom, či Moskva teraz zarába viac peňazí na predaji ropy a zemného plynu než pred vojnou.
Mohlo by vás zaujímať:
Spojené štáty a Európska únia sa dohodli na zákaze dovozu ruských energetických surovín a zavádzajú čoraz tvrdšie sankcie, aby Rusko potrestali za jeho inváziu na Ukrajinu.
Tieto opatrenia zmrazili globálne obchodovanie s ruskými fosílnymi palivami, ale takisto pomohli vyvolať nárast cien ropy a plynu. Rusko zároveň dokáže predávať viac týchto dodávok ostatným kupcom či záujemcom vrátane veľkých energetických spotrebiteľov ako Čína a India – tým, že im ponúka zľavu oproti rope z iných zdrojov.
Vyslanec požiadal Indiu, aby nekupovala toľko ropy
Hochstein uviedol, že aj keď sú tieto ruské predaje Číne a Indii lacnejšie v porovnaní s dodávkami z iných krajín, nárast cien na globálnom trhu znamená, že príjmy Ruska sú teraz pravdepodobne vyššie.
Hochstein tiež vyhlásil, že v nedávnych rozhovoroch požiadal Indiu, aby nekupovala priveľa ruskej ropy, a dodal, že je presvedčený, že existuje „strop“, koľko ropy môže India nakúpiť od Ruska. Podrobnosti však neuviedol, napísal Reuters.
India z ropy nerobí politickú tému
Faktom však je, že šéf indickej diplomacie Subrahmanyam Jaishankar nedávno v Bratislave vysvetlil, ako na kľúčovú surovinu, ktorou ropa pre svet rozhodne je, hľadí samotná India: „My neposielame ľudí s tým, že ´choďte kúpiť ruskú ropu‘, posielame ich kúpiť ropu. Teraz jednoducho kúpite to najlepšie, čo na trhu nájdete. Nemyslím, že by som tomu prikladal nejaký politický odkaz.“
Indický minister na bezpečnostne konferencii zároveň Európanom odkázal, že sú egoisti a sledujú len vlastné záujmy: „Európske problémy sú problémy celého sveta, ale problémy celého sveta Európu nezaujímajú. To znamená, že ak máte problémy, potom sú to vaše problémy, a ak mám problémy ja, potom sú to naše problémy.“
Putin: Krajinu ako Rusko nemožno oplotiť
Putin dnes na stretnutí s mladými podnikateľmi na otázku o možných dohodách s partnermi ako Čína a India povedal, že ruská ekonomika zostane otvorená. „Nebudeme mať uzavretú ekonomiku, žiadnu sme nemali, a ani mať nebudeme,“ vyhlásil. „Nemali sme uzavretú ekonomiku, alebo skôr mali sme ju v časoch Sovietskeho zväzu, keď sme sa odstrihli, vytvorili tzv. železnú oponu, vytvorili sme ju vlastnými rukami. Už neurobíme rovnakú chybu – naša ekonomika bude otvorená,“ vysvetli Putin.
Ruský prezident v roku 2005 označil rozpad Sovietskeho zväzu za najväčšiu geopolitickú katastrofu 20. storočia, pretože desiatky miliónov Rusov schudobneli a samotné Rusko čelilo rozpadu. Teraz Moskva po odchode veľkých amerických a európskych spoločností a investorov z Ruska tvrdí, že sa odvráti od Západu a zameria sa na rozvoj vlastného domáceho priemyslu a rozvoj partnerstiev s Čínou, Indiou a krajinami Blízkeho východu.
„Krajinu ako Rusko nemožno oplotiť,“ povedal Putin, ktorý vyhlasuje, že Západ chce zničiť Rusko a ekonomické sankcie sú podobné vyhláseniu ekonomickej vojny.
Sankcie voči Moskve zaťažujú EÚ a USA nič nestoja
Od ruskej invázie na Ukrajinu sa zoznam problémov, ktorým Európa čelí, neustále rozrastá. Kontinent bojuje s rastúcimi cenami potravín a energií aj pokračujúcimi problémami v dodávateľských reťazcoch, ktoré spustila pandémia ochorenia COVID-19 a ktoré brzdia jeho priemysel, informovala nedávna štúdia.
V nej, ako sme vás informovali, sa okrem iného píše, že západné sankcie uvalené na ruskú ekonomiku majú síce za cieľ odrezať krajinu od príjmov na financovanie vojny na Ukrajine, ale poškodzujú aj európsku ekonomiku. „Sankcie proti Rusku zaťažujú najmä Európsku úniu (EÚ), sú prospešné pre Čínu a nič nestoja USA,“ uviedol bývalý francúzsky veľvyslanec v Rusku Jean de Gliniasty v mesačníku French Journal of National Defense.
Zelenskyj uvalil sankcie na Putina
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok podpísal dekrét o uvalení sankcií, vrátane zmrazenia aktív a zákazu cestovania, voči ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi a desiatkam ďalších ruských predstaviteľov. TASR správu prevzala od agentúry Reuters.
Na sankčnom zozname je okrem Putina aj ruský premiér Michail Mišustin, minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, minister obrany Sergej Šojgu a hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Celkovo na čiernej listine figuruje 35 osôb.
Príslušný výnos č. 400/2022 bol zverejnený na stránke Kancelárie prezidenta Ukrajiny. Reuters pripomína, že sankcie sú zrejme len symbolické a „pravdepodobne nebudú mať väčší praktický dosah“.
Zdroj: tasr/ap
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Šokujúce slová vyslanca USA: Príjmy Ruska z ropy a plynu sú teraz zrejme vyššie než pred vojnou!