eReport.sk
Ilustračné foto. Zdroj: TASR - Pavol Zachar

Česi sú vyľakaní. Pre vojnu na Ukrajine u nich rastie záujem o obnoviteľné zdroje

Vojna na Ukrajine, protiruské balíčky a s nimi spojené doslova šialenstvo okolo plynu a ropy spôsobujú, že ľudia majú stále väčší strach z toho, ako to bude vyzerať s ropou aj plynom dovážajúcich z Ruska.

Česi majú väčší záujem o obnoviteľné zdroje energií aj z dôvodu vojny na Ukrajine, povedala česká ministerka pre životné prostredie Anna Hubáčková v relácii Českej televízie Interview ČT24. TASR informáciu prevzala zo štvrtkovej správy webu Českej televízie.

Alternatívne zdroje ale nepokryjú všetko

Podľa ministerky tým ľudia reagujú na zvyšovanie cien a strach z toho, ako sa ceny budú vyvíjať. Hubáčková pripomenula, že ministerstvo už malo otvorené programy na to, aby sa ľudia osamostatnili od dodávok energií a mohli si ju vyrobiť sami, napríklad pomocou tepelných čerpadiel alebo fotovoltaických elektrární. „Ľudia si uvedomujú nebezpečenstvo závislosti od ruského plynu,“ povedala Hubáčková a dodala, že záujem o dotačné programy ministerstva na obnovu energetických zdrojov je v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi niekoľkonásobný.

Pozeráme sa na bioplyn, pozeráme sa aj na vodík, čo je pre nás do budúcna náhrada, a zostáva nám v tom mixe aj jadro.

Anna Hubáčková, česká ministerka pre životné prostredie

Jednou z ciest, ako znížiť závislosť od ruského plynu, je podľa ministerky postupné znižovanie jeho spotreby. „To sa vyjednáva. Cesty sa rysujú. Je to prepojenie plynárenských sústav a ja dúfam, že budeme pripravení na vybudovanie tých prepojení,“ povedala Hubáčková. Upozornila však, že to bude istý čas trvať a medzitým budú ruský plyn používať. Ministerstvo sa zaoberá aj alternatívnymi spôsobmi získavania energie. „Pozeráme sa na bioplyn, pozeráme sa aj na vodík, čo je pre nás do budúcna náhrada, a zostáva nám v tom mixe aj jadro,“ povedala.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Ruský prezident Vladimir Putin.
  2. Na snímke žatva sóje firmy Agrozoran s.r.o. Michaľany na poli neďaleko obce Michaľany v okrese Trebišov 28. septembra 2021.
  3. Na snímke žatva sóje firmy Agrozoran s.r.o. Michaľany na poli neďaleko obce Michaľany v okrese Trebišov 28. septembra 2021.
  4. Špeciálny vyslanec USA pre medzinárodné energetické vzťahy Amos Hochstein.

Alternatívne zdroje však podľa nej nepokryjú všetko. Česko zároveň plánuje do roku 2033 ukončiť ťažbu uhlia. „Najviac ľudí cíti stratu peňazí z dôvodu toho, koľko platia za elektrinu,“ uviedla ministerka. Vláda preto pripravila energetický balíček, ktorý by mal kompenzovať zvýšenie cien za energie. Predstaviť by ho mali 22. júna. Aké konkrétne opatrenia bude obsahovať, však ministerka povedať nechcela.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Česi sú vyľakaní. Pre vojnu na Ukrajine u nich rastie záujem o obnoviteľné zdroje

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti