eReport.sk
Nemecký kancelár Olaf Scholz počas zasadnutia vládneho kabinetu v Berlíne 8. júna 2022.
Nemecký kancelár Olaf Scholz počas zasadnutia vládneho kabinetu v Berlíne 8. júna 2022. Foto: tasr/ap

JE TO TU Nemci začnú s drsným šetrením: Chcú používať menej plynu a viac uhlia!

AKTUALIZANOVÉ – Nemecko prijme mimoriadne opatrenia na zabezpečenie pokrytia energetických potrieb. Dôvodom je zníženie dodávok plynu z Ruska. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP. Medzi opatrenia patrí napríklad zvýšenie používania uhlia na výrobu elektriny.

„Aby sme znížili spotrebu, musíme používať menej plynu na výrobu elektriny. Namiesto toho budeme musieť viac používať uhoľné elektrárne,“ uviedlo spolkové ministerstvo hospodárstva vo svojom vyhlásení.

Spolkový minister hospodárstva Robert Habeck uviedol, že chce obmedziť používanie plynu aj v priemysle. Preto by ešte v lete mal byť hotový aukčný model predaja výrobným podnikom, ktorý by stimuloval spotrebiteľov z priemyslu, aby šetrili plyn. Ušetrený plyn by potom smeroval do zásobníkov.

Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck gestikuluje počas tlačovej konferencie v Berlíne 27. apríla 2022.

Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck gestikuluje počas tlačovej konferencie v Berlíne 27. apríla 2022. – Foto: tasr/dpa

Hlavným cieľom je čo najrýchlejšie a čo najviac naplniť zásobníky, keďže existuje obava, že Rusko úplne zastaví dodávky plynu. A nedostatok plynu na začiatku vykurovacej sezóny by mohol mať rozsiahle následky.

Zákonom nariadené zníženie teploty kúrenia v bytoch?
      

Spolková vláda takisto apeluje na spotrebiteľov, aby šetrili energiou. V prípade nedostatku to vláda môže nariadiť aj zákonom, uviedol Habeck. Spolkový úrad na reguláciu sieťových odvetví Bundesnetzagentur (BNetzA) už spomínal potenciálne zákonom nariadené zníženie teploty kúrenia v bytoch. Ekonómovia a politici zasa navrhujú ako stimuly šetrenie energiou prémie pre spotrebiteľov.

Nemecku sa od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu podarilo znížiť podiel ruského plynu na celkovej spotrebe z 55 % na 35 % vďaka zvýšeniu dodávok z iných krajín, napríklad z Nórska a Holandska, rovnako ako dovozom skvapalneného plynu (LNG).

Žiadny ruský plyn v Nemecku = katastrofa pre občana

Ako sme vás ešte 10. mája informovali, nemeckých občanov zrejme čaká poriadny šokVláda kancelára Olafa Scholza už vtedy očakávala v krajine núdzový stav v súvislosti s možným nedostatkom ruského plynu. Ak totiž do najväčšej európskej ekonomiky prestane prúdiť ruský plyn, bude to mať, zdá sa, katastrofálny dopad na firmy aj na bežných ľudí. V tejto súvislosti sa v hlavách nemeckých mocných začali rodiť viaceré scenáre, ktoré sú však, žiaľ, z kategórie horších a ešte horších. Okrem znárodnenia kľúčových hospodárskych fabrík sa totiž uvažuje aj nad tým, že ak bude plynu v Nemecku nedostatok, odnesú si to predovšetkým domácnosti. Prečo? Lebo prednosť dostane priemysel!

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na archívnej snímke z 5. marca 2022 ľudia, ktorí utekajú počas vojny zo svojich domovov, sa zhromaždili pod zničeným mostom pri rieke Irpiň na predmestí Kyjeva.
  2. Generálny riaditeľ nemeckej automobilky Mercedes-Benz Ola Källenius.
  3. Načo je toto dobré
  4. Hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.
  5. Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck gestikuluje počas tlačovej konferencie v Berlíne 27. apríla 2022.
  6. Nemecká hranica
  7. Nemecký kancelár Olaf Scholz.
  8. Obchádzanie sankcií?
  9. Špeciálny vyslanec USA pre medzinárodné energetické vzťahy Amos Hochstein.

Na prípadné náhle zastavenie plynu z Ruska sa teda nemeckí vládni politici ticho pripravujú už minimálne niekoľko týždňov ak nie aj mesiacov. Potvrdili to už v máji minimálne tri zdroje oboznámené s týmito „tajnými“ prípravami. Súčasťou núdzového plánu by mohlo byť aj prevzatie kontroly nad kritickými podnikmi zo strany štátu. 

Obrat v politike posúva domácnosti na okraj záujmu

Nemecká vláda uvažuje nad zoštátnením pre hospodárstvo kľúčových firiem, ako sú napríklad rafinérie, uviedli zdroje. Príslušný zákon schválil nemecký parlament minulý mesiac. Ten umožní v prípade núdzovej situácie prevziať kontrolu nad energetickými firmami. 

Navyše vláda v rámci núdzových príprav skúma aj to, akým spôsobom by riešila zásobovanie plynom v prípade jeho nedostatku. Regulačné úrady uvažujú nad tým, či by v takej situácii nedali prednosť priemyslu pred domácnosťami. To by znamenalo obrat oproti súčasnej politike, keď prednosť majú domácnosti a v prípade nedostatku plynu sa ako prvé odpoja firmy.  

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

JE TO TU Nemci začnú s drsným šetrením: Chcú používať menej plynu a viac uhlia!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre