eReport.sk
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS).
Prezidentský kandidát a bývalý minister zahraničných vecí Ivan Korčok. Foto: tasr

VIDEO Chce hasiť, čo sa uhasiť nedá? Korčok na Rade EÚ prišiel s nástojčivou požiadavkou!


Napriek tomu, že z viacerých relevantných zdrojov, a to aj z tých odborných, zaznievajú hlasy, že masívne sankcie namierené proti Ruskej federácie poškodzujú predovšetkým Európu, šéf slovenskej diplomacie chce dosiahnuť, aby sa takáto argumentácia takpovediac jednoznačne nahradila inou: Lebo ruský prezident Vladimir Putin.

Európska únia musí vyvinúť značné diplomatické úsilie vo svete, aby vysvetlila, že za zvyšujúcimi sa cenami potravín nie sú jej sankcie proti Rusku, ale ruská agresia voči Ukrajine. Uviedol to minister zahraničných vecí SR Ivan Korčok v rámci pondelňajšieho zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci v Luxemburgu, o ktorom informuje spravodajca TASR.

Na prevoz ukrajinských obilnín je pripravené aj Slovensko

Korčok potvrdil, že hlavnou témou diskusií bola snaha EÚ pomôcť Ukrajine pri vývoze jej obilia. Zdôraznil, že krajiny eurobloku musia lepšie koordinovať všetky kapacity, ktoré majú. Znamená to, že z Ukrajiny je potrebné vyviezť obilie na sever po železnici, najmä do Poľska, a na juh do Rumunska.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na archívnej snímke z 5. marca 2022 ľudia, ktorí utekajú počas vojny zo svojich domovov, sa zhromaždili pod zničeným mostom pri rieke Irpiň na predmestí Kyjeva.
  2. Kauza Katargate pokračuje
  3. Blaha zotrel Korčoka
  4. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nom.SaS).
  5. Sabotáž ako pri NS 1 a NS2?
  6. Marcin Przydacz.
  7. Poplach v Nemecku
  8. Tank so symbolom Z.
  9. Špeciálny vyslanec USA pre medzinárodné energetické vzťahy Amos Hochstein.
  10. Šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell.

Dodal, že na prevoz ukrajinských obilnín je pripravené aj Slovensko, ale je to aj vec konkurencieschopnosti, cien za prepravu obilia a problémom je tiež menší dostatok vagónov, čiže kapacít, ktorými disponuje slovenská strana. „Ale verím, že aj Slovensko sa dokáže na tejto veci podieľať, lebo sa to týka nás všetkých,“ odkázal.

Korčok: Problémom nie sú sankcie

Korčok zároveň upozornil na skutočnosť, že vo svete vzniká dojem, akoby hlavným vinníkom rastu cien obilnín boli sankcie EÚ, čo podľa neho nie je pravda. „My sami cítime, že musíme so zvyškom sveta hovoriť podrobnejšie, že problémom nie sú sankcie, ale problémom je ruská agresia,“ spresnil.

Pomoc EÚ má podľa neho dve roviny. Na jednej strane je snaha dostať ukrajinské obilniny na svetové trhy, aby nenarastali ceny a nehrozil hladomor. Druhá rovina je politická, čo znamená, že Únia musí využiť svoje diplomatické aktivity po svete a vysvetľovať, prečo má ruská agresia voči Ukrajine také ničivé dôsledky.

Rusko sa vraj nemá zahrávať s plynom

„Do tretice treba dodať, že pri tom, ako sa Rusko hrá s cenami plynu a využíva naše závislosti, tak vidieť, že podobne využíva aj ceny poľnohospodárskych komodít. Chcem povedať, že žiadne sankcie EÚ nie sú uvalené na poľnohospodárske plodiny a komodity, a preto to, čo Rusko robí, cielené akcie na zdvíhanie cien, je snaha, aby sme sa dostali pod ešte väčší politický tlak, než pod akým sa nachádzame,“ opísal situáciu.

Korčok dodal, že Rada ministrov vyzvala Ruskú federáciu, aby odblokovala ukrajinské čiernomorské prístavy a situáciu s vývozom obilia ešte viac nezhoršovala. „Hlavný odkaz je, že tak ako sa Rusko nemá zahrávať s plynom a závislosťami od neho, tak nie je žiaden dôvod vystaviť svet do situácie, aby kontinenty ako Afrika trpeli vysokými cenami agrokomodít,“ uviedol.

VIDEO Minister Korčok o snahe EÚ pomôcť Ukrajine pri vývoz jej obilia na svetové trhy

Šéf slovenskej diplomacie zároveň potvrdil, že Slovensko podporuje udelenie štatútu kandidátskej krajiny EÚ pre Ukrajinu a Moldavsko, a vyjadril nádej, že splnia všetky požadované podmienky zo strany EÚ. To podľa neho platí aj o Gruzínsku, ktorému Európska komisia zatiaľ štatút kandidátskej krajiny neodporučila, Korčok však spresnil, že to by nemalo odrádzať občanov Gruzínska od európskej integrácie, a vyjadril presvedčenie, že len čo Tbilisi splní potrebné podmienky, Gruzínsko tento štatút dostane.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Chce hasiť, čo sa uhasiť nedá? Korčok na Rade EÚ prišiel s nástojčivou požiadavkou!

Odoberať
Upozorniť na
14 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne