eReport.sk
Na archívnej snímke z 5. marca 2022 ľudia, ktorí utekajú počas vojny zo svojich domovov, sa zhromaždili pod zničeným mostom pri rieke Irpiň na predmestí Kyjeva.
Na archívnej snímke z 5. marca 2022 ľudia, ktorí utekajú počas vojny zo svojich domovov, sa zhromaždili pod zničeným mostom pri rieke Irpiň na predmestí Kyjeva. Foto: tasr/ap

Analýza, z ktorej mrazí: Vojna, hlad, hrozí exodus migrantov! Nad Európou visí Damoklov meč

Od ruskej invázie na Ukrajinu sa zoznam problémov, ktorým Európa čelí,  neustále rozrastá. Kontinent bojuje s rastúcimi cenami potravín a energií aj pokračujúcimi problémami v dodávateľských reťazcoch, ktoré spustila pandémia ochorenia COVID-19 a ktoré brzdia jeho priemysel. TASR správu prevzala z AFP.

K tomu sa pridávajú politické otrasy a hrozba migračnej krízy. Európski lídri tak čelia nespočetným problémom, ktoré ohrozujú stabilitu a prosperitu starého kontinentu.

Sankcie sú prospešné pre Čínu a USA nič nestoja

Západné sankcie uvalené na ruskú ekonomiku majú za cieľ odrezať krajinu od príjmov na financovanie vojny na Ukrajine, ale poškodzujú aj európsku ekonomiku. „Sankcie proti Rusku zaťažujú najmä Európsku úniu (EÚ), sú prospešné pre Čínu a nič nestoja USA,“ uviedol bývalý francúzsky veľvyslanec v Rusku Jean de Gliniasty v mesačníku French Journal of National Defense.

Nemecké automobilky prišli o ruský trh

Nemecký automobilový priemysel zápasí s obzvlášť veľkými problémami, keďže ho už pred vojnou zasiahol nedostatok polovodičov v dôsledku blokád na zastavenie pandémie. Teraz sa k tomu pridáva rast cien, najmä kovov, pre vojnu na Ukrajine, povedala Agathe Demaraisová, riaditeľka globálnych prognóz v The Economist Intelligence Unit (EIU). Okrem toho prišli nemecké automobilky o ruský trh.

Mohlo by vás zaujímať:

 1. Generálny riaditeľ nemeckej automobilky Mercedes-Benz Ola Källenius.
 2. tankovanie, ropa, benzín, nafta, phm, benzínka
 3. Nemecký kancelár Olaf Scholz počas zasadnutia vládneho kabinetu v Berlíne 8. júna 2022.
 4. Nemecká hranica
 5. Na snímke žatva sóje firmy Agrozoran s.r.o. Michaľany na poli neďaleko obce Michaľany v okrese Trebišov 28. septembra 2021.
 6. Na kombosnímke zľava Juraj Krúpa a Monika Kozelová (obaja OĽANO).
 7. Na archívnej snímke vyústenie ropovodu Družba v rafinérii Slovnaft v Bratislave v stredu 1. júna 2022.
 8. Gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj.
 9. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS).
 10. Volodymyr Zelenskyj
 11. Migranti v Pobytovom utečeneckom tábore v Gabčíkove.
 12. Špeciálny vyslanec USA pre medzinárodné energetické vzťahy Amos Hochstein.
 13. Výkonný riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) Fatih Birol.

Európsky priemysel, ktorý čelí tvrdej konkurencii Číny na jednej strane a USA na strane druhej, bude musieť masívne investovať, aby si zachoval určitú formu finančnej autonómie. Situáciu mu sťažuje aj tlak na zvýšenie miezd v dôsledku stúpajúcej inflácie. Obyvateľstvo Európy je totiž pod čoraz väčším tlakom, keďže vojna na Ukrajine podnecuje rast cien energií a potravín a inflácia sa zrýchľuje.

Úsporné opatrenia môžu viesť k radikálnej politike

Podľa štúdie poisťovacej spoločnosti Allianz Trade „to najhoršie ešte len príde“ pokiaľ ide o ceny potravín, pričom odhaduje priemerný nárast rozpočtu jednotlivca na potraviny o 243 eur ročne v EÚ. To môže Európanov priviesť k radikálnej politike, najmä ak vlády zavedú úsporné opatrenia.

Západné sankcie voči Moskve narúšajú dodávky pšenice, hnojív a iného tovaru, čím sa znásobujú ťažkosti, ktorým čelí Afrika.

Už finančná kríza v roku 2008 bola „katalyzátorom expanzie tzv. antisystémovej politiky“, upozornil Laurence Allan, riaditeľ Country Risk Europe v S&P Global Market Intelligence. Tradičné strany zrazu čelili súperom, ako Syriza v Grécku, Hnutie 5 hviezd a Liga Severu v Taliansku, či Podemos v Španielsku, dodal Allan.

Môže sa zopakovať migračná kríza z roku 2015

Krajná ľavica aj krajná pravica vo Francúzsku si počas nedávnych aprílových prezidentských volieb a nadchádzajúcich júnových parlamentných volieb stanovili kúpnu silu ako svoju hlavnú tému. Zároveň vojna na Ukrajine a západné sankcie voči Moskve narúšajú dodávky pšenice, hnojív a iného tovaru, čím sa znásobujú ťažkosti, ktorým čelí Afrika. To môže viesť k zvýšenej migrácii a vyvolať podobné „nezhody“ medzi európskymi krajinami, ako vyvolal v roku 2015 príchod sýrskych utečencov, uviedla Demaraisová.

Východoeurópske krajiny virulentne spochybňujú francúzsko-nemeckú dominanciu.

Jean-Marc Balencie, francúzsky analytik.

Túto tému budú politicky využívať niektoré hnutia s neistými dôsledkami. V kontexte vysokej inflácie môže napätie reštrukturalizovať európsku politickú scénu, povedala Elvire Fabryová, výskumníčka z parížskeho Jacques Delors Institute.

To, že európska jednota má trhliny, potvrdzujú fakty

Medzi európskymi lídrami už panujú nezhody v tom, ako zvládnuť vojnu na Ukrajine. „Napriek rečiam o európskej jednote existujú trhliny, môžeme to vidieť na faktoch,“ skonštatoval Jean-Marc Balencie, francúzsky analytik.

EÚ sa začiatkom týždňa dohodla na embargu na dovoz ruskej ropy. Maďarsko, Slovensko a Česká republika si však zabezpečili výnimky. Východoeurópske krajiny „virulentne spochybňujú francúzsko-nemeckú dominanciu“, dodal Balencie.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Analýza, z ktorej mrazí: Vojna, hlad, hrozí exodus migrantov! Nad Európou visí Damoklov meč

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti