eReport.sk
Čína a Singapur podniknú v priebehu tohto týždňa prvé spoločné vojenské cvičenie od roku 2021.
Ilustračná snímka. Foto: globalsecurity.org

Čína podnikla test novej antibalistickej strely. Ide o protilietadlový raketový komplet

Čína v nedeľu večer úspešne vykonala test antibalistickej strely, ktorý bol súčasťou pokračujúceho vojenského úsilia o posilnenie obranných schopností krajiny. Informovalo o tom tamojšie ministerstvo obrany. TASR správu prevzala od agentúry Reuters.

Čína vykonala pozemný test zachytenia rakiet, ktorý „dosiahol svoj očakávaný účel“, uviedol tamojší silový rezort s tým, že skúška nebola namierená voči žiadnej konkrétnej krajine. Ďalšie podrobnosti ministerstvo neposkytlo.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Pripravte sa na zdražovanie nafty
  2. Stret armád
  3. Špeciálny vyslanec USA pre medzinárodné energetické vzťahy Amos Hochstein.

Čínsky expert na bezpečnostnú politiku a jadrové zbrane Tchung Čao pre americkú televíznu stanicu CNN uviedol, že na základe rozlohy uzavretého vzdušného priestoru mohol Peking testovať antibalistický systém typu HQ-19, ktorý je podobný systému THAAD americkej výroby. Ide o protilietadlový raketový komplet slúžiaci predovšetkým na obranu proti balistickým raketám krátkeho a stredného doletu. Čína spoločne s Ruskom opakovane vyjadrila nesúhlas s rozmiestnením systému THAAD v Južnej Kórei.

Peking podľa Reuters zintenzívňuje výskum všetkých druhov striel. Testuje napríklad rakety schopné zničiť satelity na obežnej dráhe Zeme, ale aj pokročilé balistické strely s jadrovými hlavicami. Ide o súčasť ambiciózneho programu, na ktorú osobný osobne dohliada prezident Si Ťin-pching. Štátne médiá uviedli, že Čína vykonáva testy protiraketového systému minimálne od roku 2010. Peking tvrdí, že takáto technológia je potrebná pre národnú obranu a bezpečnosť.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čína podnikla test novej antibalistickej strely. Ide o protilietadlový raketový komplet

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre